Bir insanın idrar yapmadan durabileceği maximum süre her zaman için bilinir. Bir yetişkin insan ortalama olarak her gün 6-12 kez arasında içecek tüketimi ve gıda tüketimine bağlı olarak idrar yapar ve halk arasında bu durum “işemek” olarak adlandırılır. İdrarın birçok faydası vardır, ancak bu faydalar özellikle de idrarın direkt olarak tüketilmesi ile doğru ilişkili değildir.

İdrar yapmayan bir insan kısa süre içerisinde çok ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlayabilir. Bu sağlık sorunları arasında özellikle ağrı ve kötü his en başta gelir. Bir insanın idrarı olduğu halde hiç idrar yapamıyorsa acil olarak bir hastaneye başvurması mecburi olarak gereklidir. Eğer ki bir kişi idrar yapamadığını hisseder ve kısa süre içerisinde yine idrarını yapamadığını fark eder ise hemen acil servise başvurması en doğru karar olur.

Bu çok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir ve bazı durumlarda acil olarak cerrahi yani ameliyat işlemi gerektirebilir. İdrarınızı yapamayacağınız en fazla süre birkaç saat olabilir. 1 gün hiç idrar yapmadan durabilmek günümüz için mümkün değildir. Ancak bazı uzmanlar gelecekte insanların daha az idrar yapabilmesinin mümkün olabileceğine inanıyorlar.

İdrarınızı 1 gün yapamazsanız bile baş dönmesi, ağrı, kasık ve karın ağrısı, baygınlık hissi, bulantı hissi ve benzer sağlık sorunları yaşamaya ve daha ciddi belirtiler görmeye başlayabilirsiniz.

Eğer ki idrarınızı 1 gün bile yapamazsanız bu durumda çok ciddi ateşlenme durumu da meydana gelebilir. Bu enfeksiyonun artış gösterdiğine işarettir ve çok ciddi sağlık sorunları yaşamadan önce mutlaka acil servise başvurmak gerektiği konusuna direkt olarak işaret etmektedir.

İdrarınızı 1 hafta veya 1 ay yapmadan durabilmek asla ama asla mümkün olmayacaktır. Bu hiçbir insan için veya hiçbir canlı için pek mümkünatı olmayan bir durum olmaktadır. İdrar kesesi veya mesane olarak adlandırılan kese sürekli içecek ve yemekler tükettiğimizde dolmaya başlar ve bunun sonucunda bu kesenin boşaltılması şart olur. Burada biriken sıvı içerisinde mikroplar barındırabilir ve boşaltılamaması durumunda enfeksiyona sebep olur.

Aynı zamanda eğer ki idrar kesenizi boşaltmayı istemeseniz bile mecburen vücudunuz bir yeren sonra otomatik olarak boşaltım yapacaktır.
Kategori: