Uyumayan insan neredeyse yok denecek kadar azdır. İnsanların hepsi uyumak zorunda hisseder ve bir şekilde günün belirli bir zaman diliminde uyku ihtiyaçlarını en çok gece saatlerinden sabah saatlerine kadar olan sürede karşılarlar. Bazı insanlar gece oturup sabah ve öğle saatlerinde uyumayı tercih edebilirler. Tamamı insanların kendi kararlarına dayanan bu durum aslında çok sayıda insanın günümüz dünyasında yaşamış olduğu uyku sorununa da yakından bakma fırsatı sunuyor.İnsanlar neden uykuya ihtiyaç duyuyor?

Milyarlarca insan uyku sorunu yaşıyor ve her gün aynı saatte uyumak neredeyse kimse için pek mümkün olmuyor. Ya bir iş, ya uykunun kaçması, ya da farklı birçok neden sonucunda insanlar uyuyamayabiliyor.

İnsanların günde ortalama olarak 7 saat uyumaları öneriliyor. 18 yaşını aşmış olan bir yetişkinin günde 7 veya 8 saat uyumasının en doğrusu olduğu, daha az veya daha fazla uyumanın ise sağlık sorunlarına sebep olabileceği belirtiliyor.

İnsanlar her gün belirli saatler aralığında uyurken, bazıları ise belirli saatlerde uyanık kalabiliyor. Örneğin gece uykusu istemeyen insanlar gündüz 5 saat uyuyup akşamları daha fazla zaman ayırabiliyor.

Biyolojik olarak şimdilik uykuya ihtiyacımız varİnsanlar neden uykuya ihtiyaç duyuyor?

Aslında uykumuzu götürecek ilaçlar var. Günlerce ve haftalarca uyumadan durabiliriz. Ancak vücudumuz güçsüz düşer, ne kadar besin alırsak alalım veya ne kadar fazla ek takviye alırsak alalım beynimiz ve organlarımız ancak uyku halinde tam olarak kendisini rahat ve dinlenme durumuna ayarlamıştır.

Gelecekte insanların yapabilecek oldukları şeyler arasında uyku sorunlarını ortadan tamamen kaldırarak, çok sayıda insanın belirli saatler aralığında bile uyumasının önüne geçilerek herkesin 24 saat günün her dakikasını verimli kullanması sağlanabilir.

Biyolojik olarak bugün için uykumuzu almazsak rahat hissetmiyoruz. Bazılarımız ise bu konuda daha fazla sorun yaşıyor ve uykusuz olduğunda sinirli veya stresli durumda olabiliyor.

Uyku konusunda çok sayıda insan bugün için uykuyu biyolojik nedenlerden ve doğal olarak ihtiyaç olarak görürken gelecekte ise ihtiyaç olarak görmeyebiliriz.

İnsanlar neden uykuya ihtiyaç duyuyor?Kaç saat uyumalıyız?

Günde en az 7, en fazla 8 saat uyumak öneriliyor. 12 saat ve daha fazla uykunun vücut sağlığı için tehlikeli olabileceği belirtiliyor. 4 saatten az uyumak ise yine bir sorun.
Kategori:

Etiketler: