Erişime kapatma kararları kimi zaman çok doğru kararlar olurken, kimi zaman ise son derece yanlış kararlar olabiliyor. Bundan birkaç sene önce Türkiye hükümeti birçok internet sitesine erişimi engellemeye başlamıştı ve bu siteler arasında özellikle sosyal medya devi siteler mevcuttu. Daha sonrasında dünyadan gelen tepkiler, vatandaşların çok şiddetli tepkisi sonucunda bu internet sitelerine erişim açıldı ve bir daha yasaklanmadı.

Ancak bu konuda Türkiye tek. Birçok ülke bugün bu tür sosyal medya devlerine erişimi asla yasaklamıyor ve yasaklamasına müsaade edilmiyor. Türkiye’de bugün cinsel içerikli sitelerin birçoğuna erişim yasağı mevcut ancak bu sitelerin yasaklanmasının da doğru olmadığını belirten vatandaşların sayısı hayli yüksek.

Kullanıcılar internet sitelerinin özellikle popüler internet sitelerinin cinsel içerikli yayınlar olsun veya olmasın yasaklanması yerine bunlara bazı kurallar getirmenin ve bu kurallara uymalarının en doğrusu olacağını dile getiriyorlar. Örneğin AB üyesi ülkelerde cinsel içerikli sitelere erişim engeli uygulanmıyor aksine girişte yaş sorusu sorulurken bu soruya yanıt vermeden site hiçbir şekilde açılmıyor.

Çözüm değil!

İnternet sitelerine erişim ne kadar engellenirse engellensin az biraz internet kullanımı konusunda tecrübe sahibi olan herkesin bu tür engellenen sitelere girmesi mümkün oluyor. Bu sitelerin yasaklanmasına karşı artık vatandaşlar çok sayıda yeni yöntemi biliyor ve bu yöntemler ile bu sitelere giriş yapabiliyorlar. Ancak yasakların dünyanın yasaklayan ülkeye karşı demokratik bakışını yakından etkilediği biliniyor.

İnternet sitelerine erişimi yasaklamak kimi zaman ise internet sitesi yasal açıdan alınan kararlara uymuyor, korsan içerikler yayınlıyorsa olması gereken bir karar olabiliyor. Bu da Türkiye’de son derece düzgün uygulanıyor ve yasal kararlara uymayan internet sitelerinin yasaklanması dakikalar bile sürmüyor.
Kategori:

Etiketler: