İrlanda bugün ekonomik olarak son derece gelişmiş, eğitim olarak çok iyi durumda olan bir ülke. İngiltere ile henüz devam eden sorunları olmasına rağmen İrlanda bugün İngiltere’den ayrı olarak yaşamına devam ediyor. Milyonlarca insanın yaşamına devam ettiği İrlanda’nın tarihinde ise büyük bir kıtlık olayı bulunuyor.

1845’li yıllara kadar İrlanda halkı sadece patates üretiyordu ve ülkenin her tarafı patates tarlaları ile kaplıydı. Bu patatesler hem ülke içerisinde para ediyor, hem ülke dışına gönderiliyordu. Ancak İrlanda halkının büyük bölümü o dönemde tarımsal ilaç ve diğer konularda pek bilgi sahibi değildi, bugüne oranla imkanlar kısıtlıydı. Sadece tek ürün üreten ve o ürün üzerinden işler yapan İrlanda bir gün yeni güne uyandıklarında neye uğradıklarının şokunu yaşadı.

https://www.instagram.com/p/B7wS13oh62o/

İrlanda’da Yaşanan Büyük Kıtlık Olayı Nedir?

1845 yılında phytophthora infestans mantarı nedeniyle ortaya çıkan tarımsal bir salgın tüm patates tarlalarını tek tek etkiledi. Patatesler topraktan çürük olarak çıkıyor, veya toplandıktan kısa süre sonra hemen bozulmaya başlıyordu.

Ne yapacak olduklarına ilk günlerde karar veremeyen ancak giderek endişelenmeye başlayan İrlanda halkı daha sonrasında kendilerini bekleyen büyük bir kıtlıktan haberdar değildi.

Patates tarlaları adeta işe yaramaz hale dönüştüİrlanda’da Yaşanan Büyük Kıtlık Olayı Nedir?

Patates tarlaları kısa süre içerisinde işe yaramaz mantarlarla dolu patateslerle dolu hale geldi. Patatesler tüketilemiyor, ülkenin stoklarında yer alan patateslerin sayısı ise giderek azalıyordu. Halk o dönemde görevli olan yöneticilerden yardım istedi ancak asıl suçlu olan yöneticiler halka yardım edemedi. O dönemdeki yöneticiler bu durumdan dolayı çok büyük tepkilerle karşı karşıya kaldılar ve İrlanda siyasetinde de dönüm noktasına sebep olan bu olay yöneticilerin iyi seçilmesi gerektiğini gösteriyordu.

1845 yılında ekilen patateslerin %40 kadarı yok olmuş, daha sonrasında ise %100’ü yok olmuştu. Mantar salgınına karşı asla çözüm bulunamamıştı. Halk kısa süre içerisinde hastalanmaya başladı ve ortalama 4 milyon nüfuslu İrlanda halkının 1 milyonu 1852 yılına kadar süren salgın sonucunda öldü. 1 milyon kadarı ise ABD gibi farklı ülkelere gittiler. ABD’ye gidenlerin büyük bölümü ilk dönemde fakirlik çekti, daha sonrasında ise tekrar zenginliklerine sahip oldular ve İrlanda’ya yardım etmek için geri dönenler oldu.

İngiltere yönetimi ile sorunlar yaşandıİrlanda’da Yaşanan Büyük Kıtlık Olayı Nedir?

O dönemde İrlanda halkı İngiltere’ye de tepki göstermişti. Büyük olayların devam etmesi sonrasında İngiltere, İrlanda’ya sadece 2.000 Sterlin yardım yapmıştı. Osmanlı İmparatorluğu bu olayın öğrenilmesinden çok kısa süre sonra 5.000 Sterlin yardım yapmak istemiş, ancak İngiltere Kraliçesi sadece 2.000 Sterlin yardım yaptığı için Osmanlı’dan yardımın 4.000 Sterlin’e indirilmesi talep edilmişti.

İngiltere Kraliçesi bu yardımın kendisine karşı daha fazla tepkiye sebep olacağını biliyordu. Çoktavlar isimli Kızıldereli bir kabile 710 ABD Doları değerinde bir yardım toplamış ve bu yardımı İrlanda halkına göndermiştir.

Büyük kıtlık 7 yıl boyunca sürdükten sonra işler yoluna girmeye başlamış, ancak İrlanda 1 milyonu ölü, 1 milyonu göç eden insan sonrasında 2 milyon civarında nüfusa düşmüştür. Bugün İrlanda gelişmiş, iyi eğitimli ülkeler arasında yer almaktadır.