İnsanların ne zamandan beridir kesin olarak konuştukları bilinmeyen bir konu. Sürekli olarak artan araştırmalara karşılık hiçbir zaman kesin ve net olarak bilgi edinilemeyen bu konuda insanların neden bu kadar çok dil geliştirdikleri her zaman için bir soru işareti olarak kaldı.

Bazı insanlar dilin milyonlarca yıl önce geliştiğini iddia ederken, dilbilimciler ise dilin ne zaman oluştuğu konusunun ilk insanların dönemine dayandığını tahmin etmekteler. Kesin olarak dilbilimciler bile bu konuda yapılan araştırmalarda sonuç elde edemediklerini, zira dilin kayıt altına alınabilen bir durum olmadığı için insanların bu soruya hiçbir zaman %100 doğru bir yanıt bulamayacağına hemfikir olmuş durumda.

Bu arada, Evde İngilizce Öğrenme başlıklı konumuza mutlaka göz atın!

Neden Bu Kadar Çok Dil Var?İnsanlar neden bu kadar çok dile ihtiyaç duydu? Bugün ortak bir dil olarak İngilizce tüm dünyanın ilgisini çeken ve tüm dünyada en fazla bilinen diller arasında 1. sırada yer alıyor. Ancak İngilizce bilmeyen milyarlarca insan var ve bu insanlar olası bir durumda birbirleri ile anlaşamıyor. Tek dil olsaydı ne mi olurdu? Tek dil olsaydı insanlar birbirleri ile daha rahat anlaşabilir ve sorunlarına daha kolay, daha kısa yoldan hemen çözümler bulabilirdi.

İnsanlar tek bir dil olmadığı için bugün birçok zorluk yaşıyor. Google bile dilleri ayırmak zorunda kalıyor ve her bir aramada farklı kelime algoritmasına göre hareket ediyor.

Dünyada kaç tane dil var?

Bu konuda uzmanlar 230 tane bilinen dil dışında çok az ve az bilinen diller olduğuna dikkat çekerek insanların kaç dil olduğu konusunu da kesin olarak bilemeyeceklerine değiniyor. Dilbilimciler bugün Asya’da Papua Yeni Gine’de 830’dan fazla dilin konuşulduğu bilgisini iletiyor. Dilbilimcilere göre dünyada bugün tam 7.000 dil var ve belki daha fazlası olabilir.Neden Bu Kadar Çok Dil Var?

Özellikle insanların erişemediği ıssız ormanlarda olan kabilelerin hangi dilleri konuştukları ve bu dilleri nasıl geliştirdikleri konusu bir merak konusu oluyor. Issız ormanlarda geliştirdikleri o dili nasıl buldular, ne zamandır o dili konuşuyorlar? Hepsi bir soru ancak yanıtsız soru.

Dilbilimciler çalışmalarına devam edecekler

Yine de dilbilimciler bu konuda soru işaretlerine yanıt bulabilmek için sürekli çalışmalarını sürdüreceklerini ve gelecek yüzlerce yıl sonra insanların bu konuda sorularına daha net yanıtlar alabileceklerini dile getiriyorlar.

Neden Bu Kadar Çok Dil Var?Dil konusu her zaman insanlar için önemli bir konu olarak kaldı ve gelecekte daha fazla önemli olacak. Bugün dil kursları her yıl 5 milyar doların üzerinde para kazanıyor ve bu oran giderek daha fazla artıyor. Özellikle en fazla talep İngilizce’ye olurken diğer bazı dillerde çok dikkat çekiyor.

Çince gibi diller öğrenilmesi en zor diller arasında yer alırken bilindik diller arasında Almanca ve Fransızca’da İngilizce’ye göre daha zor öğrenilebilen diller arasında yer alıyor. Türkçe ise dünyanın en kolay dilleri arasında olmasa da kolay öğrenilen diller arasında ilk 20 arasında yer alıyor.
Kategori: