Evde İngilizce öğrenebilmek, özellikle de giderek yaygınlaşan ve etkinlik kazanan teknoloji sayesinde oldukça kolay bir hal almıştır. Bilhassa metropollerde ve büyük şehirlerde yaşayan ve çalışmak zorunda olan bireyler için en önemli kavramın zaman olduğu bir gerçektir. Bu nedenle bu kişilerin kendilerini geliştirebilmek adına bir yerlere gidip gelmeleri de özellikle şehirlerdeki yoğun trafik ve mesafelerin uzaklığı sebebiyle ekstra bir yük haline gelmektedir.

Tüm bunların önüne geçebilmek ve kişiye, onun için en önemli şey olan zaman tasarrufunu sağlayarak evinin konforunda eğitimler sunmak ise günümüz teknolojileri ile mümkündür.  Bu kapsamda verilen online eğitimler arasında en öne çıkan dersler arasındaki ilk sıra ise evden İngilizce öğrenmeye aittir.

Evde ingilizce öğrenme konusuna kısaca değindik. Şimdi detaylara geçelim.

Neden İngilizce Öğrenilmeli?

Evde İngilizce Öğrenme Yolları Nelerdir?

Evrensel diller kategorisinde ilk sırada yer alan İngilizce, gerek iş gerekse akademik yaşamda kişilerden beklenen en temel niteliktir ve İngilizce bilenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Öyle ki, İngilizce bilenlerin sayısının bu denli artmasından dolayı pek çok firma, işe alımlarında ikinci bir dilin varlığını da şart olarak aramakta ya da bu nitelikteki adaylara artı puanlar vererek öncelikli olarak tercih etmektedir. Dolayısıyla başlangıçta İngilizce olmak üzere yabancı dil bilmenin önemi, gün geçtikçe daha da belirgin bir hal almaktadır.

Bunların yanında akademik açıdan da en geçerli dilin İngilizce olduğu bir gerçektir. İster okul ister iş hayatında olsun, araştırılma yapılması istendiğinde kullanılacak kaynaklar arasında en donanımlı bilgiler, İngilizce makalelerde yer almaktadır. Dolayısıyla istenilen bilgilere ulaşmakta ve bu süreçte kaynak çeşitliliğinden yararlanmakta da yine, oldukça iyi düzeyde yabancı dil bilmek gerekecektir.

Son olarak özellikle yüksek lisans ya da doktora hayali olan bireyler için İngilizce öğrenmenin önemi çok daha fazladır. Çünkü bu süreçte yazılması gereken tezler için yapılacak akademik araştırmalar için Türkçe kaynak bulmak epey zor olacaktır. Bulunsa da yeterli çeşitlilikte bilgi olmadığından kişi, istediği düzeyde bir tez yazamayacaktır. Ancak akademik geçerliliği en yüksek olan dil olarak İngilizce içerikli kaynak bulmak çok daha kolaydır. Bireyin burada yazılanları iyi şekilde anlayıp özümsemesinin yolu ise mutlaka iyi bir İngilizce eğitiminden geçmektedir.

PCT nedir? PCT kaç olmalıdır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Evde İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Gelişen teknoloji, evde İngilizce eğitimi almak isteyen kişiler için pek çok yol sunmaktadır. Bu sayede, kişilerin kendilerini geliştirebilmesinin önü açılmakta ve topluma nitelikli bireylerin katılım süreci de hızlandırılmaktadır.

Online eğitimlerin sıklıkla tercih edilme sebebi, kişilerin ev konforunun dışına çıkmak istememesidir. Bu durum yoğun trafik, kurs merkezlerine uzak mesafede olma gibi farklı nedenlere dayanabilmektedir. Evden İngilizce öğrenmek de bu anlamda en çok tercih edilen unsurlardan biridir. Kişiler bu yolla hem kendilerini geliştirmeyi amaçlamakta hem de zamandan tasarruf etme olanağı bulmaktadır.

Evde İngilizce öğrenmek için kullanılan yöntemler oldukça çeşitli olup düzenli şekilde uygulanmaları halinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Dil öğrenmeye dayalı mobil uygulamaları kullanmak
  • Anlayıp anlamamak önemsenmeksizin İngilizce içerikli dizi ya da filmler izlemek ve şarkı dinlemek
  • Konuşma alıştırmaları yapabilme olanağı sunan uygulamalardan yararlanmak ve hariçteki zamanda da pratik yapılabilecek ortamlarda bulunmaya özen göstermek
  • Temel düzeydeki İngilizce metin ve kitapları okumaya çalışmak
  • Youtube gibi video platformları üzerinden yayınlanan konu anlatımı içerikli videoları izlemek
  • Sosyal medya aracılığı ile farklı ülkelerden arkadaş edinmek
  • Bol bol İngilizce yazmaya çalışmak ve yazılan yazıların gramer yönünden kontrolünü yapma olanağı sunan uygulamaları kullanmak
  • Dünya gündemini İngilizce takip edebilmek için çeşitli haber sayfalarını ve gazeteleri takip etmek

Evde İngilizce Öğrenmek İle İlgili Video Anlatımı

Evde İngilizce Öğrenme konusuyla ilgili izleyebileceğiniz bilgilendirici bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=BB_oG6kwb24

İngilizce Öğrenimi Süresince Yaşanan Zorluklar

İngilizce öğrenirken çekilen zorluklar normal karşılanmalıdır. Söylenildiği sıfırdan İngilizce öğrenmek kolay değildir. Bu aşamada en çok karşılaşılan sıkıntılar ise anlayıp konuşamamak ve de okunulanı bütünüyle anlamamaktır. Ancak bu durumların yaşanması son derece olağandır. Yeni başlanılan bir dili tamamıyla öğrenmek bir süreç gerektirmektedir dolayısıyla sabırlı olmakta fayda vardır.

Okunulan metinlerdeki her kelimeyi anlamak ve bilmek de şart değildir. Kişinin kendini sürekli olarak bu şekilde kasması ancak bu süreci zorlaştıracaktır. Metni genel hatlarıyla anlamak, bunun için başlıklara dikkat etmek ve de görsellerden faydalanmak yararlı olabilmektedir. Zaman içerisinde bilinmeyen kelimelerin not alınması ve tekrar edilmesi ile kişinin okuduğunu anlama becerileri de gelişme gösterecektir. Bu işi biraz daha eğlenceli hale getirmek kelimeleri küçük kağıtlara not alıp bir kavanoza atmak ve de çıkan kelimelerin anlamlarını hatırlamaya çalışmak gibi oyunlar da kurulabilir.

Son olarak anlayıp konuşamama problemi yaşayanlara ise bol bol pratik yapabileceği ortamlarda bulunmaları ya da bunun için geliştirilen En İyi İngilizce Uygulamaları‘ndan yararlanmaları önerilir.

Totem yapmak nedir? Gerekli bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Evde Kolay İngilizce Öğrenmek

Evde İngilizce Öğrenme Yolları Nelerdir?

Elbette ki sıfırdan öğrenilen her şey gibi İngilizce öğrenimi sürecinin de olağanüstü bir kolaylıkta olması beklenmemelidir. Her dilin kendine göre zorlu tarafları olacaktır. Ancak bu süreci kolay hale getirmek kişinin kendini doğru tanıması ile mümkün hale gelebilecektir.

Öncelikle belirlenmesi gereken en önemli nokta, kişinin en verimli öğrenmeyi ne yolla sağladığıdır. Kimi bireyler işitsel yollarda daha kolay öğrenebilirken kimileri ise not alıp yazmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu hususun tespitinin ardından yukarıda sıralanan çalışma metotlarından kişiye en uygun olanı seçilerek çalışılmaya başlanmalıdır.

Dil öğrenmedeki en önemli nokta ise düzenli tekrardır. Çünkü maalesef ki diller nankördür. Kullanılmayıp tekrar edilmedikleri takdirde körelir ve unutulurlar. Bunun önünün alınması için çalışma planlarının doğru ve düzenli bir dengede yapılması gerekmektedir. Özellikle evden İngilizce öğrenme aşamasında ev rehavetine kapılmayıp bu düzeni korumak çok daha önemli olacaktır. Böylelikle öğrenim süreci çok daha hızlı ilerleme olanağı bulabilecektir.

Son olarak teoride öğrenilen bilgilerin pratikte hayata geçirilmesi için de kişinin öğrendiklerini kullanması sağlanmalıdır. Bu noktada İngilizce bilgisi olan bir aile yakını, arkadaş ya da internetteki bu konuya yönelik uygulamalardan yararlanılabilir. Böylelikle öğrenilen bilgilerin sağlamlaşması sağlanacak ve bilgiler kalıcı hale gelebilecektir.

Ayrıca Agora nedir? Hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Evde İngilizce Öğrenme Konusuyla ilgili Sıkça Sorulan Sorular

İngilizce konuşma platformları nelerdir?

Evde öğrenilen İngilizce eğitimleri, kişiyi gramer yönünden oldukça iyi bir seviyeye getirebilse de pratiksel açıdan yeterli kalmamaktadır. Bu, yalnızca İngilizce’ ye özgü bir nitelik değildir. Dil becerileri kullanılmadıkları takdirde körelmeye meyillidir. Bu amaçla kurulan Cambly platformu sayesinde ana dili İngilizce olan eğitmenler ile iletişim kurmak evden de mümkün hale gelmiştir.

Evde İngilizce öğrenmek için kitap önerileri nelerdir?

Evde öğrenilen İngilizce eğitiminde önerilecek kitaplar, kişi bir kurs programını takip ediyorsa kurs tarafından önerilecektir. Ancak aksi halde seviyeye göre kaynak araştırması yapmak faydalı olacaktır. Tavsiye edilen ise, alınacak kitapları seçerken “Cambridge” ya da “Oxford” gibi kurumlarca onaylanmış olmalarına dikkat etmektir. Bu sayede içerikleri kaliteli kitapların tespit edilmesi kolaylaşacaktır.

Evde İngilizce Öğrenme Yolları konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.
Kategori: