İnsanlar her an Dünya’da farklı binbir türlü savaş ve tehdit ile karşı karşıya kalmaktalar. Özellikle savaşlar ve Dünya’nın dışından gelebilecek en ufak bir tehdit bile bu konuda insanlara sorunlar ve kıyameti yaşatma ihtimaline tabii. Bir grup bilimadamı tarafından özellikle kurulması önerilen Svalbard Küresel Tohum Deposu isimli ‘kıyamet ambarı’ olarak anılan depoda Dünya’daki tüm tohumlar yer alıyor ve kıyamet durumunda insanların bu tohumları buraya ulaşarak yaşamlarına devam edebilmeleri ve mevcut üretilmiş olan gıdaları ve bitkilerin tekrar sürdürülebilir olması öngörülüyor.

Svalbard Küresel Tohum Deposu Nedir?

Geçtiğimiz aylarda su bastığı iddiaları ile gündeme gelen ancak hiçbir tohumun zarar görmediği depo ile ilgili binlerce tür tohumun içeride çok güvenli ve gizli bir şekilde tutulduğu biliniyor.

Elektronik sistemler ve mekanik sistemler tarafından kontrol altında tutulan deponun nükleer füzelere bile dayanıklı olduğu ve herhangi bir savaş durumunda sığınak olarak birkaç kişi tarafından kullanılmasının bile mümkün olabilecek olduğu ifade ediliyor.

Svalbard Küresel Tohum Deposu 4 milyon tohumu depoluyor

Ambar bugün itibariyle en az 4 milyon tohumu depoluyor ve bu tohumların belirli aralıklarla üzerine yenileri eklenmeye devam ediyor. Saf haliyle eklenen tohumlar olduğu gibi kimyasal olarak işlemden geçmiş tohumlarında ambarda aktif olarak yerini aldığı biliniyor.

Svalbard Küresel Tohum Deposu kim tarafından üretildi?Svalbard Küresel Tohum Deposu Nedir?

1983 yılına dayanan temeli ile Svalbard Küresel Tohum Deposu tam bir insanlığın kıyamet ve olası savaşlar karşısında kurtarıcısı olarak bilinmekte.

Depo aktif olarak birden fazla ülke tarafından destekleniyor ve birçok ülkenin depo üzerinde hakları bulunuyor. Hiçbir ülkenin bugüne kadar üzerinde sorun yaşamadığı ve sorgusuz bir şekilde insanlığın teminatı adına destek verdiği bilinmekte.

Norveç’te bulunan deponun 9 milyon dolara inşa edildiği ve o dönemden itibaren aktif olarak her yıl daha korunaklı olması adına sürekli yenileme ve destek çalışmalarının arttırıldığı ve günümüz modern sistemleri ile takviye edildiği açıklanmıştı.

İnsanlığı ve dünya’yı ele geçirecek!Svalbard Küresel Tohum Deposu Nedir?

Svalbard Küresel Tohum Deposu’na bugüne kadar ABD, İngiltere, Norveç, Almanya, İsviçre ve Kanada yıllık ortalama 150 bin ABD Doları kadar para veriyor. Ancak bu ülkelerin dışında sayılı çok zengin olan ve dünyanın yönetiminde söz sahibi olan zengin isimlerde depo için para ödüyorlar.

Yerin altına kadar giden ve bir dağın altında kurulu olan deponun dağın altında genişlediği ve zenginlerin buradan dünyaya ve insanlara gelecekte rahat bir şekilde kendi özel bölgeleri olarak ilan ederek hükmedebilecek oldukları iddia edilir. Herhangi bir normal insanın girmesinin yasak olduğu bölgede neler olduğu veya herhangi bir yaşam için evler veya benzer yapılar olup olmadığı dağın altını görebilen kimse olmadığı için bilinmezlik içerisindedir.

Svalbard Küresel Tohum Deposu veya kıyamet ambarı olarak bilinen bu yer insanlığın bir kurtarıcısı mı, yoksa insanlığın sonunu getirecek bir proje mi? Bu konuya yanıt ancak uzun birkaç yılın ardından verilebilir.

Kaynak ve ileri okuma:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Svalbard_K%C3%BCresel_Tohum_Deposu

https://www.theverge.com/2017/5/19/15664298/svalbard-global-seed-vault-norway-doomsday-climate-change