Milyarlarca insan küresel iklim değişikliğinden etkileniyor. Çok sayıda ülkede bu konuda bazı önlemler alınıyor ancak önlemler başarılı olamıyor. ABD ve AB tarafından alınan önlemlerin yetersiz olduğu, bu önlemlerin daha fazla olması ve diğer fakir ve demokratik olmayan birçok ülkenin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği belirtiliyor.Küresel İklim Değişikliği İnsanları Nasıl Etkiliyor?

Küresel ısınma dolayısı ile bazı ülkeler gelecek 10 yıllar sonra suların altında kalacak. Su altında kalacak olan bölgeler milyarlarca dolar değerinde bir kayıp yaratacak ve şimdiden buna hazırlıklı olan ülke sayısı çok az. Çok sayıda insanın yaşadığı ve kendi evini aldığı, birçok yaşamın olduğu ülkelerde su altında kalmaya bağlı olarak ofisler ve insanların geleceği şimdiden tehdit altında.

Küresel ısınma artıyor

Küresel ısınma giderek çok fazla insanı etkiler durumda. Milyarlarca ve milyonlarca nüfusa sahip olan çok sayıda ülke bu duruma karşılık birkaç yıl içerisinde sıcaklıkları düşürmek, daha iyi sonuçlar almak ve küresel ısınmanın önüne geçecek adımlarla bu durumu en düşük etki sınıfına indirmek istiyor.Küresel İklim Değişikliği İnsanları Nasıl Etkiliyor?

Küresel iklim değişikliği bugün için milyarlarca insanı etkilerken ekonomileri de aynı oranda etkilemeye devam ediyor. ABD ve AB üyesi ülkelerde her yıl milyarlarca dolarlık küresel iklim değişikliği fonu harcanıyor ve bu fonlar genelde ülkelere eğitim ve sağlık olarak geri döneceği yerde iklimle ilgili değişikliklere harcanmak zorunda.

Eğer bugün küresel iklim değişikliği ile ilgili herhangi bir problem yaşanmamış olsaydı, çok sayıda insan daha iyi yaşam şartlarına sahip olabilirdi. Bazı bölgelerde aşırı sıcaklar can almaz, hava kirliliği normal olarak bu kadar fazla olmazdı. Hava kirliliği direkt olarak fabrika bacalarından çıkan kötü ve zehirleyici gazlar sonucunda oluşurken, doğal olarak yaşanan bir takım olaylar sonucunda da ortaya çıktığı durumlar görülebiliyor.

Ekonomi ve kirlilik
Küresel İklim Değişikliği İnsanları Nasıl Etkiliyor?

Daha sağlıklı bir yaşam için hava kalitesinin daha iyi olması, sıcaklığın daha dengeli olması gerek. Ancak mevcut durumda bunu sağlayan ülke yok denecek kadar az. AB üyesi ülkelerde bile hava kalitesi git gide daha kötü hale gelirken birçok Afrika ülkesinde ise bu durum günden güne daha çok artıyor. Çin’de ve ABD’de ise üretime bağlı olarak milyonlarca insan kötü hava koşullarından dolayı hasta oluyor, boğaz kuruluğu ve ekonomik problemlerle karşı karşıya kalıyor.
Kategori: