Komi nedir? Komi ne kadar maaş alır? Diye sormadan önce bu mesleğe girmek istiyorsanız kendinizi mutfakta görmek isteyip istemediğinize yanıt vermeniz önemlidir. Komi mesleğinde 2 tip komi vardır; servis komisi ve mutfak komisi olarak adlandırılır.

Mutfak komisi nedir?Komi Nedir? – Komi Maaşları – Komiler Kaç Saat Çalışır?

Mutfak komisi, mutfakta aşçı ve diğer şeflere yardımcı olan ara eleman olarak adlandırılır. Yemek yapımında aşçının yardıma ihtiyacı olduğu tüm konularda yardımcı olur. Örneğin mutfakta puding yapan aşçının puding karıştırmasına yardımcı olması istenebilir, garsonlara yardımcı olabilir veya mutfakta düzeni sağlamak için aşçıya yardımcı olabilir ve garsonlara yol gösterebilir.

Mutfak komileri Türkiye’de genelde birden fazla işe bakmak zorunda kalırlar hatta aşçının yapması gereken yemeği bile yaptıkları görülmüştür. Ancak evrensel olarak bakıldığında mutfak komilerinin asıl görevi aşçı ve mutfak görevlilerine yardımcı olmaktır. Örneğin pudingin karıştırılması, sebzelerin doğranması, hassas terazide ölçüm gibi işlemlere mutfak komileri bakmaktadırlar.

Mutfak komilerinin görevleri arasında sadece bunlar bulunmaz. Eğer ki aşçı tarafından bir müşteriye özel olarak sunum yapılacaksa bu sunum öncesinde aşçının isteklerinin yerine getirilmesi de mutfak komisinin görev tanımları arasında yer alır. Mutfak komilerinin her zaman atik, hızlı ve bilgili olması önemlidir. Aksi durumda mutfaktaki düzenin sağlanması mümkün olmayacağı gibi restoranın müşteri çekebilmesi ve müşterilerin menülerden memnun kalabilmesi de mümkün olamayacaktır.

Servis Komisi Nedir?Komi Nedir? – Komi Maaşları – Komiler Kaç Saat Çalışır?

Servis komisi ile mutfak komisi arasındaki en temel fark servis komisi mutfakta çalışmaz. Mutfağa sadece yemekleri servis etmek için gidebilir. Servis komileri garsonlara yardımcı olabilir, masaları toplayabilir, masaların temizliğini yapabilir ve servis sırasında garsonlara yardım edebilirler. Eğer ki müşterinin bardağı yere düşerse bu temizlikten servis komileri sorumlu olabilirler.

Aynı zamanda servis komilerinin görevleri arasında en önemli konu müşterilere yardımcı olmaktır. Müşterilere herhangi bir isteği olup olmadıklarını garsonlar sorabileceği gibi servis komileri de sorabilir. Servis komileri ayrıca müşterilere yemekten sonra servisin toplanmasının öncesinde veya sonrasında yemekten memnun olup olmadıklarını, herhangi bir şikayet veya önerilerinin bulunup bulunmadığını sorarak bunu aşçı veya yönetime bildirebilirler.

Özellikle lüks restoranlarda görev yapan servis komileri müşterilerin peçetelerinin tazelenmesi, eldiven verilmesi ve benzer konulardan sorumludurlar.

Komilik Zor Mu?Komi Nedir? – Komi Maaşları – Komiler Kaç Saat Çalışır?

Komilik mesleği genel olarak çalışılan ülke ve yere göre değişen zorluklara sahiptir. Eğer ki komiliği çok kötü restoranda yapıyorsanız ve çalıştığınız insanlar aksi insanlar ise iş sizin için hiçbir zaman iyi gitmeyebilir. Ama lüks otellerde veya lüks restoranlarda komilik yaparsanız hem maaş açısından, hem de meslek hayatınız açısından en iyisi olur.

Komilik mesleğinde servis komiliği genellikle daha çok müşterilerle temas gerektirir. Mutfak komileri ise genelde müşteriler ile değil de sürekli olarak mutfakta hazırlık aşamasında olan kişilerle yakından temasta olmak zorundadırlar. Mutfak komiliğinin servis komiliğine göre zorluğu daha çok dikkat gerektiriyor olmasıdır. Servis komileri her zaman temiz ve bakımlı olmalıdır. Özellikle de tırnak bakımı, yüz bakımı servis komiliği için son derece önemli olduğu gibi, diksiyonun düzgün olması olmazsa olmazlar arasındadır.

Müşteriye karşı kibar olmak servis komiliğinin en önemli temel gereksinimleri arasında bulunur. Komi maaşları 1.000 TL’den ortalama 3.500 TL’ye kadar yüksek olabilir. Komilerin çalışma saatleri ortalama 8 saatten 12 saate kadar varabilir.

Genelde lüks restoran zincirlerinde komiler ortalama 7.5 saat çalışırlar ve Türkiye’de düşük kalite restoranlarda ortalama 9.5 saati aşan çalışma oranlarına sahip oldukları bilinmektedir. Komi mesleği ayakta geçen bir meslek olduğu için özellikle de çok çabuk yorulan veya ayakta çalışmayı sevmeyen insanlar için seçilmemesi gereken meslekler arasındadır. Komiler fiziksel olarak belirli boy veya kiloya sahip olma zorunluluğu olmamasına rağmen ortalama boyda olmaları restoran sahipleri için önem taşıyan detaylardan bir tanesi olarak görülmektedir. Çok kısa veya çok uzun boylu erkek komilerin pek de tercih edilmediğini ne yazık ki söylemek gereklidir.

Türkiye’de genelde komiler için ödenen maaşlar ve haklar son derece düşük olup işten çıkarılma oranları ise pek de fazla yüksek olmamaktadır. Lüks restoran zincirlerinde komilere 4.000 TL’yi aşan maaşlar ve yan haklar ödendiği bilinmektedir.

*Maaş ortalamaları dünya genelinde değişmektedir. Özellikle mutfağı ile ünlü olan Avrupa ülkelerinde komiler çok yüksek maaş almaktadırlar. Maaş ortalamaları zincirden zincire değişecektir.

Komi Nedir? Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularKomi Nedir? – Komi Maaşları – Komiler Kaç Saat Çalışır?

Komilik konusunda sık sorulan sorular ve yanıtları.

Komilik Güzel Meslek Mi?

Eğer bu mesleğe dair beklentiniz varsa, meslek ile uyumlu bir kişi olduğunuzu düşünüyorsanız komilik sizin için en iyi mesleklerden bir tanesi olabilir. Eğer ki komilik mesleğinin kendinize uygun olmadığını düşünüyorsanız komilik mesleği sizin için iyi olmayabilir.

Komilik Ayakta Mı Çalışıyor?

Evet, komilerin büyük kısmı sık sık ayakta çalışmak zorunda kalırlar. Çünkü hizmet ve servis yapmaları gerekiyor.

Komiler Hangi Ülkelere Gidebilir?

Birçok ülkede komi olabilirsiniz. Türkiye’deki tecrübelerinizi daha fazla maaş ve daha fazla hak alabileceğiniz ülke bulabilirseniz farklı ülkelerde iş başvuruları yapabilirsiniz. Ancak komilik mesleğinin eğitimden daha çok tecrübeye önem verdiğini unutmamalı, mutlaka tecrübelerinizi daha fazla yükseltmeye devam etmelisiniz.

Kategori: