Her an işsiz kalacakmış korkusu yaşamak dünyanın belki en kötü korkularından bir tanesi olabilir. İnsanlar özellikle de bu korku ile yaşamamak için devletlere vergi öderler ki devletler kendi haklarını hem işten çıkarmasını önleyecek ekonomik kararlar alsın, hem de olası işsiz kalma durumunda birkaç ay çalışmasa bile para almaya devam edebilsin. Sadece bunun için değil, aynı zamanda vergi ödemeleri bir kişinin işsiz kalmasını engelleyecek ekonomik güç elde etmenin temel nedenlerinden bir tanesidir.

Maalesef bazı ülkelerde vergiler vatandaşlar için değil, hükümetlerin kendi refahları ve bekaları için harcanmaktadır. Bu ülkelerin arasında gelişmiş ülkeler olmasa bile gelişmeye devam eden az sayıda ülke mevcuttur.

Bir insanın işsiz kalması durumunda ona ilk olarak destek olması gereken yakın çevresi değil, ABD ve diğer ülkelerde olduğu gibi her zaman için devlet olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinde de bazı işsizlik fonları oluşturulmuştur ancak bu fonlarla ilgili özellikle son dönemde kıdem tazminatı tartışmaları da gündeme gelince birçok soru işareti kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

Az Da Olsa Para BiriktirinBeklenmedik İşsizliğe Karşı Alınabilecek Önlemler

Evet belki asgari ücret ile para biriktirmek Türkiye gibi fakirliğin görece daha hakim olduğu ülkelerde çok ama çok zor olabilir. Ev kiralarının kötü semtlerde ve küçücük eski evler için 2.000 liraları aştığı, B sınıfı küçücük kalitesiz bir otomobilin 200.000 liraları aştığı bu dönemde vatandaşlar para biriktirmenin mümkün olmadığını düşünmekte haklıdır.

Bugün kırmızı etin kilosu 110 liraları aşmaya başlarken, pazar fiyatları cep değil, mide yakıp açlıktan karın ağrısına sebep olurken para biriktirmenin zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak her ay maaşınızı aldığınızda kenarınıza en azından 100 TL koymak ve bu parayı mümkün oldukça acil durum olduğu sürece kullanmamak sizin için işsiz kalma durumunda son derece önemli bir kurtarıcı olabilir. 1 yılda 1.200 lira bu sayede biriktirebilirsiniz.

Güvenceye Alın

Kendinizi her daim güvenceye alacak adımlar atın. İşyeriniz işçi çıkaracak olursa siz farklı yerde sizi işten çıkarmadan iş aramaya hemen başlayın. Mümkünse iş ararken size uygun olabilecek işleri tercih edin ki olası işsiz kalma durumunda hemen yeni işinize başlama şansınız olsun. Mümkün oldukça devlet tarafından verilen haklarınızı da en iyi şekilde kullanmayı asla unutmayın.

Devlet tarafından verilen işsizlik parasına mutlaka başvurun ve bunun sizin hakkınız olması durumunda alın.