Dünyamızda her geçen gün yeni yeni ilginç olaylar olmakta.

Ülkemizde genelde “yuttuğu sineği öldürmek için çamaşır suyu içmek“, “”kayıp düşmek suretiyle yerdeki soda şişesinin ‘yanlışlıkla’ makata girmesi” tarzında gelişen bu acayip olayların bazılarını es geçip, dünyada neler olmuş diye araştırdık ve bazılarını sizin için tekrar hatırlatalım dedik.  İçinde ilk defa duyacaklarınız da olabilir.

Bu yazımızı genişletmeye devam edeceğiz. Ara sıra mutlaka göz atın.

İşte karşınızda dünyanın en ilginç olayları:

Dünyada Yaşanmış En İlginç Olaylar

[the_ad id=”4747″]

Dyatlov Geçidi Olayı – Yıllardır Gizemi Çözülemeyen Korkunç Bir Olay

İlginç Olaylar - Dytalov Geçidi

İlginç Olaylar – Dytalov Geçidi Vakası

Dyatlov Geçidi Vakası, 2 şubat 1959 gecesi Ural dağlarında meydana gelen ve 9 gencecik dağcının ölümü ile sonuçlanan esrarengiz ve bir o kadar da korkutucu bir olaydır. Hollywood filmlerinde sıkça işlenen “Vahşi doğanın göbeğinde bilinmeyen varlıklara karşı mücadele eden gençler” temasının gerçeğe dönüşmüş hali de diyebiliriz bu gizemli olay için.
Hakkında bugüne kadar birçok kitap, belgesel ve film yayınlanan bu olayın önündeki sır perdesi hala aralanabilmiş değil.

Bu ilginç olay hakkındaki tüm detaylar için Dyatlov Geçidi Vakası adlı belgeli ve fotoğraflı incelememize mutlaka göz atın.

 

 

Rudolph Fentz Olayı – Zaman Yolculuğu Yapan Adam
Rudolph Fentz Olayı

1950 yılında üzerinde eski moda elbise olan orta yaşlarda bir adam birden New York Times Meydanı’nda beliriyor. Adamı gören kişiler, adamın oldukça korkmuş olduğunu söylüyor. Korkudan titreyen adam kendini yola atıyor ve bir arabanın çarpması sonucu ölüyor. Asıl olay adamın üstünden çıkan şeylerle başlıyor.

Gizemi hala çözülemeyen bu hikayeyi merak ediyorsanız, Rudolph Fentz Olayı adlı videolu ve fotoğraflı inceleme yazımıza mutlaka göz atın!

 

 

Hayalet Gemi Mary Celeste Olayı

alt=”İlginç Olaylar” width=”719″ height=”591″ /> Yaşanmış İlginç Olaylar – Hayalet Gemi

7 Kasım 1872’de Mary Celeste gemisi Captan Briggs’in kontrolünde New York’tan Cenova – İtalya’ya yola çıktı. Gemide, İtalyan şaraplarını güçlendirmek için gereken 1,701 varil ticari alkol, Briggs’in eşi ve 2 yaşındaki kızının yanında yedi kişilik bir ekip vardı. Maalesef Mary Celeste hiçbir zaman İtalya’ya ulaşamadı.
Gemi, bir süre sonra Cebelitarık Boğazı’nın ortasında bulundu. Herhangi bir mücadele işareti yoktu. Gemideki ufak tekne yerinde yoktu. Kaptan’ın günlüğü ve alkolü bozulmamıştı, ancak gemide tek bir insan bulunamadı.
Genel olarak teoriler, kaçırılma olayı veya gemiyi terk etmeyi zorlayan kargo dumanlarına kadar uzanır, ancak Mary Celeste’nin mürettebatına gerçekte ne olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

 

 

Diğer Yaşanmış İlginç Olaylar

Kar Nereye Yağmaz Demiştiniz?

kar nereye yağmazdı ilginc olaylar

Soğuk kış günlerin bazen en keyifli bazen de en meşakkatli vazgeçilmez lapa lapa yağan kardır. Kar yüksek ve soğuk bölgelere her yıl muntazam bir şekilde yağar. Hep duyarsınız köy yolu kapandı, hastalar için saatlerce uğraşıldı. Peki bu kar nereye yağmaz diye sorsak aşağı yukarı şu cevabın geleceği aşikar: Çöle yağmaz!

kar yağmayan yerler ilginc olay

Fakat şöyle bir gerçek var; 18 Şubat 1979 tarihinde Büyük Sahra Çölü’ne kar yağmış. Evet yanlış duymadınız… 9000000 kilometrekarelik çöle ilk defa kar bu tarihte yağmış.

Çöle kar yağması sık rastlanan bir durum olmadığı için o dönem büyük bir şaşkınlık yaratmış bu olay. Şimdilerde bu haberlere rastlamak mümkün tabi ki!

 

Psikolojiniz Bozulsa da Denemeyin!

metl yemek

İnsanların zaman zaman çok sıkıntılı dönemleri olabilir. Hele de günümüzün yaşam zorlukları vb nedenler, bizi bu sıkıntılarla daha çok karşılaşmaya ve yaşamaya adeta mecbur bırakıyor. İran da yaşadığı sıkıntılardan kurtulmak ve kendini rahatlatmak amacıyla metal nesneleri yiyen bir genç kız mecburen ameliyata alınır.

metal parça yiyen kızın midesinden çıkanlar

Genç kızın geçirdiği operasyon neticesinde midesinden 500 gramlık bir metal parçaları yığını çıkarıldı. İlginçlikler bununla da bitmedi ve bu metal parçalar arasında çiviler ve jiletlerin de yer aldığı tespit edildi. Genç kızın ameliyata kadar nasıl yaşayabildiği ya da bunu neden kimsenin engellemediği ise tam bir bilmece.

 

Sıradışı Görme Yeteneği

sıradışı görme yeteneği

Duvarların arkasını görmek ister miydiniz? Hemen evet demeyin. Sıra dışı görme özelliğine sahip bir kadın. İsviçre vatandaşı Cece Leclere üstün görme yeteneğine sahipti. Bazen tuğlaların arkasını bilen görebilen bu hastaya tıp megavizyon teşhisini koymuştu.

megavizyon

İlk etapta herkes bunu ister demiştik ama bir süre sonra insanlara bakıp da iç organlarını gören Leclere bu yeteneğinin hiç de iyi bir kazanım olmadığını anlamıştı. Çünkü, artık insanlara bakmaktan nefret ediyordu.

 

Titanic Kehaneti

titanik gerçekleri

Titanic filmini ve titanic macerasını hatırlamayan bilmeyen yoktur. Leonardo di Caprio ve Kate Winslet ‘in muhteşem performansı hala akıllarda. Peki Titanic faciasının aslında bir kehanet olduğunu biliyor muydunuz? Nasıl mı? 1898 yılında yazar Morgan Robinson bir kitap yazar. Kitabın adı Titan dır.

titanik kehaneti

Bitmedi… Kitabın konusu neydi dersiniz! Büyük bir yolcu gemisinin okyanus yolculuğu esnasında buzdağına çarpması. Kitabın yazılış tarihinden 14 yıl sonra Titanic adlı büyük yolcu gemisi buzdağına çarparak battı.

 

Zehrin Gücü

kokoi ok kurbağası dünyanın en zehirli hayvanı

Zehir her zaman efsanelere konu olan öldürme gücüne sahip ve birçok yolla elde edebilecek bir maddedir. Genellikle kalp atışı aşırı hızlandıran ya da durduran mekanizma ile ölüme sebebiyet verirler. Tarihte birçok zehirlenme hikayesi yaşanmıştır. Özellikle polisiye ve kriminal dizilerinde bütün ayrıtılarıyla anlatılan zehirlenme yolu ile cinayet vakalarında bazen size inandırıcı gelmeyen ani ölümler izlemişsinizdir. Bir miktar zehrin koca bir adamı nasıl yıktığına kafa yormuşsunuzdur.

Şimdi size dünyanın en zehirli hayvanı hangisidir sorusunun cevabını verelim. Kokoi ok kurbağası. Evet yanlış duymadınız bir kurbağacık sizi anında yok edebilir. Hatta zerre miktarı derler ya o miktarda bir zehir ile. Bu kurbağanın zehrinin 0,0001 gramı bir insanı rahatlıkla öldürebilir. Evet on binde bir gram bir zehir ve ölüm. Bir kurbağanın yapabildiğini hafife almamak lazım demek ki! Kokoi ok kurbağası ile karşılaşırsanız hemen yolunuzu süratle değiştirin.

 

Yazımızı en başta da söylediğimiz gibi genişletmeye devam edeceğiz.

Sizin de araştırmamızı veya paylaşmamızı istediğiniz ilginç olaylar, komik olaylar, korkunç olaylar var ise aşağıdaki yorum kısmına yazarak bize yardımcı olabilirsiniz.

 
Kategori: