1950 yılında üzerinde eski moda elbise olan orta yaşlarda bir adam birden New York Times Meydanı’nda beliriyor. Adamı gören kişiler, adamın oldukça korkmuş olduğunu söylüyor. Adam tam 1 dakika sonra bir arabanın çarpmasıyla vefat ediyor.

Adamın üstünü arayan Newyork’lu yetkililer şunları buluyor:

  • Daha önce adı duyulmamış bir bar’ın ismini taşıyan 5 cent değerinde bir bira jetonu.
  • Kayıtlarda adı olmayan, duyulmamış bir ahırdan “at yıkama ve bakım bileti”.
  • Toplam 70 dolar değerinde eski zamanlara ait banknotlar. 
  • Rudolph Fentz ismine ait bir iş kartı ve bir adres.
  • Bulunan adrese 1876 senesinde Philadelphia’dan gönderilmiş olan bir mektup.

İşi daha da ilginçleştiren, bulunan bu eşyaların hepsinin neredeyse yeni olması ve o zamanki yıl ile hiçbir alakası olmaması.

Newyork Polis Teşkilatı Kayıp Bürosu’nda çalışan Hubert V. Rihm isimli memur, adamın üstünde buldukları iş kartındakı iş yerine gidip adam hakkında soruşturma yapmış. Fakat iş yerinin sahibi ve orada çalışanlar, Rudolph Fentz diye birinin orada çalışmadığını, bu isimde birini tanımadıklarını, herhangi bir kayıp personel olmadığını belirtiyorlar.

Soruşturmayı genişleten memur Rihm, herhangi bir güncel resmi kayıtta Rudolph Fentz ismine rastlamıyor. Parmak izleri de yine kayıtlarda görünmüyor.

Pes etmeyen memur Rihm, 1939 yılına ait bir adres defterinde Rudolph Fentz’in oğlu olan Rudolph Fentz JR’ın adresini tespit ediyor ve adrese gidiyor. Kendisini adreste bulamayınca binadaki komşularına soruyor ve aldığı cevap onu da oldukça şaşırtıyor. Zira, kendisini hatırlayan komuşularının dediklerine göre Rudolph Fentz JR, 1939’lu yıllarda 60 yaşlarında, yakınlarda çalışan bir adamdı ve 1940 yılında taşınmıştı.

Rudolph Fentz JR’ın izini süren polis memuru Rihm, adamın 5 sene önce öldüğünü, fakat eşinin şu an hayatta olduğu ve Florida’da yaşadığını öğreniyor.

Bunun üzerine eşiyle konuşmaya giden polis memuru, Rudolph Fentz JR’ın eşinden öğrendiği gerçekler karşısında şok oluyor:

Kocasının babası olan Rudolph Fentz, 1876 yılında bir öğlen vakti yürüyüşe çıkıyor ve kendisinden birdaha haber alınamıyor. 

 

Zaman Yolculuğu Yapan Adam Rudolph Fentz Kimdir

Bu hikaye yıllarca dilden dile dolaştı ve bir şehir efsanesi olayı olarka anılmaya başlandı.

2002 yılında Pastor George Murphy, bunun 15 Eylül 1951 yılında basılan Collier’s dergisinde yer alan “I’m Scared” adlı kısa öykünün bir parçası olduğunu söyledi. Fakat hikayenin yazarı Jack Finney 1995 yılında vefat ettiği için gerçekler öğrenilemedi. Ayrıca Murphy bu iddiasını kanıtlayamadı ve hikayenin hiçbir kopyası bulunamadı.

2007 yılında Alman haber arşivlerinde çalışan bir araştırmacı, 1951’e ait bir gazetede Rudolph Fentz olayı’nın haberini buldu. Gazete, Jack Finney bu hikayeyi yazmadan tam 5 ay önce basılmıştı. Yani böyle bir olay gerçekten yaşanmıştı ve Finney gerçek bir olayı okuyuculara aktarmıştı.

Yapılan başka araştırmalarda da Rudolph Fentz’in 1876 yılında, 29 yaşındayken kaybolduğuna dair birçok kanıt bulunmuştur.

Olay hala gizemini koruyor ve araştırılmaya devam ediyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=HTtJt52ZNNU