En İyi Çeviri Siteleri

Artık internetin bu denli yayılması ile birlikte kendi ülkemiz dışında kalan haberlere, kaynaklara ya da başka içeriklere ulaşmak çok daha mümkün. Özellikle araştırma yaptığımız esnada Türkçe dışı kaynaklara da göz atmak istiyorsak ulaşabileceğimiz pek çok kaynak bulunmaktadır. Yabancı dilde kaynaklara ulaşmak artık çok kolay. Peki ya bu kaynakların dillerine bilmiyorsak ne yapacağız? Bu sorunu çözmek de bu kaynaklara ulaşmak kadar kolay bir işlem.

Zira internet ortamı üzerinde kullanabileceğiniz birden fazla çeviri programı bulunmaktadır. Fakat bu çeviri programları birbirlerinden farklı çeşitli özelliklere sahip olmaktadır. Örneğin bir çeviri programı her dilde aynı şekilde çeviri yapabiliyorken diğer bir çeviri aracı ise yalnızca iki dil arasında çok daha üstün bir çeviriyi performans sergilemektedir. Biz de bu anlamda çeviri araçlarının incelemesini yaptık ve sizlere kullanabileceğiniz en iyi çeviri siteleri listeledik.

Bu arada listeye geçmeden önce Kolay ve Hızlı Öğrenme yöntemlerinin anlatıldığı EVDE İNGİLİZCE ÖĞRENME başlıklı konumuza da mutlaka göz atmanızı öneririz.

Google Translate

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

Google Translate çeviri siteleri arasından en iyi hizmet veren çevrimiçi sitelerin başında gelmektedir. Google Translate bir site üzerinde gezinti yaparken söz konusu olan web sitesinin çevirisini dahi doğrudan yapabilmektedir. Neredeyse 90 kadar dilde çeviri sağlayabilen Google Translate çeviri doğruluğu bakımından zaman zaman küçük hatalı çeviriler yapsa da verdiği doğruya en yakın sonuçlar ele alındığında listenin üst sıralarında hak eden bir çeviri sitesidir. Çeviri işlemlerin oldukça hızlı tamamlamaktadır. Ayrıca yaptığınız çevirinin o dildeki telaffuzunu da sesli olarak gerçekleştirebilir.

Google Translate sitesinin en iyi özelliklerinden biri de bu uygulamanın kendiliğinden tanıyabilmesidir. Üstelik yapılan bazı çeviriler Google Çeviri Topluluğu tarafından incelenmekte ve bazı çevirileri Google Çeviri Topluluğu tarafından doğruluk konusunda onay gelmektedir. Google Translate yaptığınız Google aramalarında doğrudan işleyişe başlamaktadır. Üstelik kaynak dilinizi de Google Translate sitesine sesli olarak girmeniz mümkündür. Yani çevireceğiniz metni klavye üzerinden, ekran klavyesi üzerinden ya da sesli bir şekilde kolaylıkla ilgili alana yazabilirsiniz. Çeviri esnasında hızlı sonuçlar almanız Google Translate ile mümkündür. Fakat internet hızınızın da çeviri sonucu alma hızınızla alakalı olduğunu unutmamalısınız.

Yandex Çeviri

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

Google ile rekabet içerisinde olabilecek bir araba motoru yaratabilmek için Rusya’da geliştirilen Yandex, aynı zamanda çeviri hizmeti de sağlamaktadır. Yandex çeviri doğru sonuç verme bakımından Google Translate sitesinden daha iyi olmamaktadır. Yandex’in elinde Google kadar veri kaynağı bulunmadığı ele alındığında doğru sonuç bakımından Google kadar iyi performans göstermesi beklenemese de hızlı sonuç almak bakımından en iyi çeviri araçlarından biridir. Üzerinden çevir yapacağınız metni sesli olarak gelebilirsiniz. Ayrıca Yandex yapılan çeviri sesli olarak okuyabilmektedir.

Yandex çeviri aracı üzerinden 10.000 kadar kelime çevirisi yapmak mümkündür. Fakat bu da en uzun bir metin çevirisi için Yandex çeviri aracının sağlayacağı çevirinin doğruluğu ise tartışılır. Yandex internet sayfası çevirileri de sağlar. Yandex çeviri aracının en iyi özelliklerinden biri de resimlerin üzerinde bulunan yazıları daha çevre bilmektir. Bunun için üzerindeki yazıların çevirisi yapmak istediğiniz resmi Yandex çeviri aracını yüklemeniz gerekir. Ayrıca Yandex çeviri aracını yükleyeceğiniz resmin üzerinden yalnızca bir kelimeyi çevirmek istiyorsanız yapmanız gereken o kelimeyi yakınlaştırmaktır.

Bing Çevirmen

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

Microsoft tarafından geliştirilen Bing Çevirmen uygulaması üzerinden 64 farklı dil çevirisi sağlayabilirsiniz. Bu çeviri aracı da tıpkı Google’da olduğu gibi otomatik olarak kelimenin ya da cümlenin hangi dile ait olduğunu bilmektedir. Dolayısıyla kelimenin çevirisini de hızlı bir şekilde sağlayabilir. Oldukça kullanışlı ve kolay bir arayüzü bulunan Bing Çevirmen uygulamasıyla kelime ya da cümle çevirisi yapabildiğiniz gibi internet sayfa çevirileri de sağlayabilirsiniz. Verdiği sonuçlar bakımından da doğruya yakın çevreler yaptığı söylenebilir.

Tureng

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

Tureng çeviri aracı cümle çevirisi sağlamamaktadır. Fakat internet alemi üzerinde bulunan tartışmasız en iyi kelime çeviri araçlarının başında gelir. Tureng çeviri aracı üzerinde anlamını öğrenmek istediğiniz kelimeyi dair pek çok detay daha öğrenebilirsiniz. Yani kelimenin yaygın kullanım anlamından mecaz anlamına, gerçek karşılığından argoda kullanım anlamına kadar kelimeye dair pek çok detayı sizlere sunar. Fakat Tureng kelime çeviri aracı yukarıda yer alan çeviri araçları gibi onlarca dile hakim değildir. Tureng kelime çeviri arada üzerinde çeviri sağlayabileceğiniz diller aşağıdaki gibidir:

 • Türkçe – İngilizce
 • Almanca – İngilizce
 • Fransızca – İngilizce
 • İspanyolca – İngilizce
 • İngilizce eş anlamlı kelimeler.

Yukarıda yer alan diller üzerinde çeviri işlemi sağlayan Tureng kelime çeviri programı diğer çevre programlarına nazaran daha az değil seçeneği barındırıyor olsa bile bu diller arasında yaptığı kelime çevirilerinin kalitesi Tureng kelime çeviri programını en iyi çeviri siteleri arasında incelememize yeter de artar bile.

Ayrıca en iyi polisiye romanlar hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

ImTranslator

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

Bu çeviri aracının oldukça kullanışlı olmasının en temel sebebi sizin çevirileri karşılaştırabilmenizi sağlamasıdır. ImTranslator çeviri aracı Google, Microsoft ve PROMT gibi çeviri araçları üzerinden çeviri sağlamaktadır. Bundan dolayı bu çeviri aracı üzerinden sağlayacağınız çeviriler Google, Microsoft ve PROMT çevirilerini karşılaştırmanıza olanak tanır. Bu çeviri aracının temel veri kaynağı ise Google olmaktadır. Dolayısıyla Google Translate uygulaması kadar dile ve bu dillerde çeviri yapmaya hakimdir. Yani ImTranslator çeviri aracından 100’ün üzerinde dil üzerinden çeviri sağlayabilirsiniz.

Collins Dictionary Translator

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

63 dilde çeviri sağlayabilen Collins Dictionary Translator üzerinden Türkçe diline ya da Türkçe dilinden çeviriler sağlamanız da mümkündür. Bu çeviri aracı üzerinden hem kelime hem de cümle çevirisi yapabilirsiniz. Kelime çevirilerinde başarılı olduğu kadar cümle çevirisi sağlarken de sizlere en doğru sonucu vermeye çalışır. Aynı zamanda kelime çevirisi yaptığınızda sizi kelimeye dair bilgilendirir. Yani bu uygulama ile birlikte kelimenin hangi zamanlarda ve neden kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Hatta kelimeye dair olan bilgileri size örnekler şeklinde sunmaktadır.

DeepL Translator

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

Word ve PowerPoint dosyalarınızın çevirilerini bu çeviri aracı üzerinden çevirebilirsiniz. Hatta dil algılama özelliği sayesinde çeviri aracına girdiğiniz metnin dilini otomatik olarak algılayabilir. Bu çeviri aracının sunduğu sonuçlar doğruluk bakımından üst düzey sayılmasa da doğruya yakın sonuçlar çıkarabilmektedir. DeepL Translator çeviri aracı üzerinden sağlayabileceğiniz dil çevirileri ise aşağıdaki gibidir:

 • İngilizce,
 • Almanca,
 • Fransızca,
 • İtalyanca,
 • Rusça,
 • Hollandaca,
 • İspanyolca,
 • Portekizce,
 • Lehçe.

Babylon Online

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

Daha çok masaüstü çeviri programı olarak hatırladığımız Babylon çeviri uygulamasının internet sitesi üzerinden ne çeviriler sağlamanız mümkündür. Masaüstü uygulaması kadar internet sitesi uygulaması da oldukça başarılı olan bu çeviri aracının üzerinde 30’dan fazla dil üzerinden çeviri sağlamanız mümkündür. Babylon Online çeviri aracının diğer çeviri sitelerinden ayrıldığı çok net bir konu bulunmaktadır. Bu çeviri aracı üzerinde eğer gereksinim duyuyorsanız profesyonel bir çevirmen hizmeti almanız mümkündür. Ciddi gerekli çeviri işlemlerinizin tam manası ile profesyonel olmasını istiyorsanız Babylon Online üzerinden profesyonel bir çevirmenle çalışabilirsiniz.

SpanishDict

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

Bu çeviri aracı İspanyolca üzerine kuruludur. Yani SpanishDict üzerinden İspanyolca – İngilizce ya da İngilizce – İspanyolca çeviriler sağlayabilirsiniz. İspanyolca ile İngilizce arasında oldukça kaliteli bir çeviri hizmeti sağlamaktadır. Eğer bu iki dil arasında çeviri işlemi yapacaksanız en iyi sonucu alabileceğiniz sitelerin başında SpanishDict gelmektedir. İspanyol dili üzerinde bulunan özel karakterler de ele alındığında SpanishDict üzerinden doğruya en yakın İspanyolca – İngilizce yağda İngilizce – İspanyolca çeviriler sağlamanız mümkün olabilir. Ayrıca bu çeviri aracı üzerinde çeviri işlemi yapmanızın ardından çeviriyi anlamanız için sizlere örnek cümle sunmaktadır.

En iyi hacker filmleri listesini de inceleyebilirsiniz.

Reverso Translation

En İyi Çeviri Siteleri – 2021 Güncel – Doğru Sonuca En Yakın 10 Çeviri Sitesi Önerisi

Bu uygulama üzerinde çeviri işlemini tamamlayabileceğiniz değil sayısı kısıtlıdır. Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Almanca, Çince, Arapça, Portekizce, İbranice ve Japonca dilleri arasında çeviriler sağlayabileceğiniz bu çeviri aracının en iyi yanlarından biri ise çevirisini yaptığınız cümlenin türevi cümleleri size örnek şeklinde sunmaktadır. Böylece bu çeviri uygulaması üzerinden çeviri sağlayabileceğiniz gibi çevirisini sağladığınız dile dair diğer cümle kalıplarını da öğrenmeniz mümkün olur. Bu özelliği ile en iyi çeviri siteleri arasında kendine yer bulması işten bile değildir.

En İyi Çeviri Siteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

PC platformunda en iyi çeviri uygulaması hangisidir?

Babylon ve Universal Translate uygulamaları en iyi masaüstü çeviri programları arasında yer alır.

En iyi çeviri yapan site hangisidir?

En büyük veri kaynağına sahip olduğu ve çeviri sağlayabildiği dil sayısı ele alındığında en iyi çeviri sitesinin Google Translate olduğu söylenebilir.

Cambridge çeviri sitesine günlük çeviri sınırı kaç kelimedir?

Cambridge çeviri sitesi üzerinde günlük 2000 karaktere kadar çeviri yapmanız mümkündür.

En İyi Çeviri Sitesi konusu hakkında yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.