Bira, dünya genelinde en çok tüketilen ve aşina olunan alkollü içeceklerden birisidir. Bira içme kültürü, viski veya şarap gibi yıllanma faktörünün ön planda olduğu yüksek alkollü içkilerin aksine çok daha farklı ve çeşitliliğin tadını daha kolay çıkarabileceğiniz bir deneyimdir.

Bira, tıpkı şarap gibi insanoğlunun ürettiği en eski içkilerdendir. Bira, tamamen tesadüf eseri keşfedildiği düşünülmekle birlikte, insanoğlunun yerleşik hayata geçmesi ve bol miktarda tahıl üretmesiyle ortaya çıkmıştır ve tahminen 10.000 yıldır tüketilmektedir.

Peki, ülkemizde de kolaylıkla bulabileceğimiz en iyi ve popüler bira markaları ve çeşitleri nelerdir? Tüm dünyada severek tüketilen ve Türkiye’de de üretimli ve satışı yapılmakta olan yerli ve yabancı en iyi bira çeşitlerini, özellikleri ve alkol oranları ile birlikte yazımızda sizler için derledik.

 

 

20) Marmara Gold

c32217a8cab1f13a1bd5920894695c0e

Marmara Gold, Anadolu Grubu tarafından üretilmektedir. Marmara Gold 1 litrelik cam şişede satılmaktadır ve %4.6 alkol oranı ile genel ortalamanın altında bir alkol oranına sahiptir. Muadillerine göre nispeten daha ucuz fiyata satıldığı için muhtemelen çoğumuz Marmara Gold’un tadına aşinayızdır. Tuborg’un bu klasmanda karşılığı, 19. sırada bahsedeceğimiz, 1 litrelik plastik şişelerde satılmakta olan Skol’dur.

Marmara Gold açık sarı rengi, %100 malt oluşu ve ideal şerbetçiotu tadıyla tam bir yaz birası, veya cila yapmak için rakı sofralarının vazgeçilmezidir diyebiliriz.

Marmara Gold, piyasadaki diğer alternatiflere göre daha ucuz olduğu için kafalarda soru işaretleri oluşsa da, hem litrelik oluşu hem kararında bir alkol oranına sahip olmasıyla mutlaka bir şans tanımanız gereken markalardan.

 

 

19) Skol

unnamed 1

Danimarka dilinde “Şerefe!” anlamına gelen Skol, 2004 yılında Türkiye’de ilk pet şişeli bira olarak piyasaya sunuldu. Skol Türk Tuborg grubunda olmakla beraber, Efes grubunda Skol’a karşılık olarak yukarıda bahsettiğimiz üzere Marmara Gold bulunmaktadır.

Skol dünyada ilk olarak 1959 yılında piyasaya sürüldü ve dünyada en çok satan 5 biradan biri olmayı başardı.

Skol’un rengi hafif kehribara çalmaktadır ve köpürmez. %100 malt ve  %4.1 alkol oranına sahip olan Skol’u içtikçe gazının zamanla azaldığını hissedeceksiniz. Tadı ve kokusu ile Tuborg Gold’a çok benzemekle beraber, tahıl tadı daha ağır basarken şerbetçiotu aroması daha azdır.

Hem çok içmeyeyim hem de yüksek alkollü olmasın derseniz, veya cila yapmak niyetindeyseniz Skol sizin için ideal olacaktır. Pet şişede satılması sebebi ile insanlarda ön yargı oluştursa da denemenizi tavsiye ederiz.

 

 

18) Efes Pilsen

eptombul horz

%6,5 alkol oranı ile “Tombul Efes” olarak da bilinen, ancak artık eski tombul şişesinde üretilmeyen Efes Pilsen, ülkemizde en çok tüketilen bira çeşididir. 1969 yılında kurulan Dünya çapında birçok ülkeye de ihraç edilmekte olan Efes Pilsen, ürünlerinde kavrulmuş malt kullanılır.

Son dönemde şişe tasarımlarının değişmesinin yanı sıra Efes Pilsen ve Efes Pilsen Malt çeşitleri “+1 dinlendirilmiş” etiketi ile raflarda yerini aldı. Ustaların geliştirdiği yeni bir üretim tekniği olan +1 dinlendirme tekniği, üretimde kullanılan maltın dinlendirildiği aşamayı ifade etmektedir.

Bu teknikle üretim sürecine özel bir aşama eklenerek maltın dinlenme süresi 2 katına çıkartılıyor ve bu da biranın daha yumuşak bir içime sahip olmasını sağlıyor. Bu yeni üretim tekniği sayesinde damakta kalan şerbetçiotu lezzetinin ön planda olduğu zengin tat ve aroması ile, arka arkaya daha rahat içim keyfi sunacak yeni nesil biralar üretilmiş oldu.

 

 

17) Mariachi

mariachi confirm right

Mariachi, Efes grubu tarafından üretilen, agave ve limon aromalı bir biradır. İçerken limon ve lime köpüklerini damağınızda hissedeceğiniz Mariachi’nin alkol oranı %4,2’dir. Alkol oranı daha yüksek ve sert olsun derseniz %6 alkol oranı ile Mariachi Black çeşidi tam size göre olacaktır.

Mariachi görünüşte parlak, altın renginde ve berrak oluşu ile diğer Efes çeşitlerine oldukça benzerdir. Ancak genelin aksine agave ve limon gibi farklı aromalar içermesi sebebi ile biranın kendine has tadı daha az hissedilmektedir. Mariachi bu yüzden her damak tadına hitap etmeyebilir ancak Meksika yemeklerinin yanında oldukça keyifli bir içimi olacağına emin olabilirsiniz.

 

 

16) Tuborg Gold

IMG 7574 2

Türkiye’de Türk Tuborg Grubu tarafından üretilen Tuborg Gold, özel bir maya kullanılarak üretildiği için diğer alternatiflerden farklı olarak kendine özgün bir tada ve içime sahiptir. Tuborg Gold yumuşak içimlidir ve her yudumdan sonra ağızda bıraktığı acılık düzeyi de düşüktür.

Tuborg Gold pub ve bar gibi mekanlarda oldukça sık tercih edilir, bu sebeple Türkiye piyasasında en çok tüketilen bira markaları arasındadır. Alkol oranı %5’tir. Daha yüksek alkollü içkiler tercih edenler için %7,5 alkol içeren kırmızı Tuborg adı ile de bilinen Tuborg Special (Tuborg Özel) çeşidi de bulunmaktadır.

 

 

15) Miller

UTB8lvs.DBahduJk43Jaq6zM8FXaR 1

Tarihi 1895 yılına kadar uzanan ve Amerika’nın en önemli markaları listesinde yer alan Miller, dünyanın da en büyük bira üreticisi olmasıyla da listemizde ön plana çıkan çeşitlerden.

Türkiye’de Miller Genuine Draft ismi ile Efes Pilsen’in fabrikalarında üretilmekte olan Miller, hafif içimlidir ve bizim pek de alışkın olmadığımız şekilde yanında limon ile beraber tüketilmesi tavsiye edilir. Şişe tasarımı da oldukça şık olan Miller’ın alkol oranı %4.7’dir.

 

 

14) Kozel

resim 2021 07 30 200637

Bir Çek markası olan Velkopopovický Kozel 1874 yılından beri Prag’da üretilmektedir ve sembolü ise keçidir (Çekçede kozel, keçi demektir). Türkiye’de Anadolu Grubu tarafından üretilmektedir.

Günümüzde Kozel, dünyada en çok satan Çek bira markası oldu ve birçok ödül aldı. Türkiye’de yaygın olarak %4 alkol oranı ile hafif türde olan Velkpopovický Kozel Světlý çeşidi bulunmaktadır.

 

 

13) Weihenstephaner

weihestephaner

1040 yılında kurulan firma neredeyse 1000 yıllık geçmişi ile dünyanın en saygın markaları arasında yer almaktadır. Türkiye’ye Tuborg grubu tarafından getirilmiştir.

Geleneksel arpa biraların aksine Weihenstephaner aslında bir buğday birasıdır. Bu yüzden rengi beyazdır ve yoğunluğu sebebiyle şeffaf bir bardağa doldurulduğu zaman bardağın diğer taraf görünmez. Weihenstephaner içerken ara ara muz tadı alırsınız, çünkü üretiminde kullanılan özel maya biraya muz ve karanfil aromaları katar. Bu sayede hafif ve ferahlatıcı bir içime sahiptir ve alkol oranı %5,4’tür.

 

 

12) Grolsch

grolsch

Grolsch doğal malzemelerle üretilen özel formüllü özgün bir markadır. Tadı ve içeriğinin yanı sıra özel şişe tasarımıyla da oldukça dikkat çeken Grolsch, daha masraflı olduğu halde, plastik veya metal kapak yerine porselen ve telli çevrili olan eski tip kapaklar (swingtop) kullanıyor.

Bu özel kapakları sayesinde bira uzun süre ilk lezzetini koruyor ve tadında herhangi bir bozulma olmuyor. Bu özel tasarımın verdiği şık ve özgün görüntüsü ile çoğumuzda bitirdikten sonra şişeyi cepleyip eve götürme isteği uyandırdığını da itiraf etmeden geçmeyelim.

Hollanda merkezli Grolsch, 1615 yılından beri üretim yapmakla birlikte hafif içimi ve %5,3’lük alkol oranı ile tüm dünyada severek tüketiliyor.

 

 

11) Amsterdam

amsterdam navigator 1550668

Adından da anlaşılacağı üzere Hollanda markası olan Amsterdam, yüksek alkol oranıyla geleneksel biralardan ayrılıyor. Türkiye’de “Navigator” serisi Efes Pilsen’in tesislerinde üretilmektedir. Arpa maltı içeren Amsterdam Navigator, 50 cc’lik kutularda %8 ile yüksek alkol oranına sahiptir.

Amsterdam Navigator’ın aynı hacimdeki alkol oranı, geleneksel biralardan neredeyse 2  kat yüksek olduğu halde içimi rahatsızlık vermez. Bol köpüklü ve yüksek alkollü biralardan hoşlanıyorsanız, Amsterdam Navigator’ı denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz!

 

 

10) Bomonti

bomonti

Ülkemizde en çok tüketilen biralardan biri olan Bomonti de, tıpkı Efes Pilsen gibi Anadolu Grubu tarafından üretiliyor. Özellikle bar ve publarda sıklıkla Bomonti çeşitlerinin tercih ediliyor olmasının en büyük sebebi ideal alkol oranı ve yumuşak içimidir.

Bomonti, tadı ve hafif formülü sayesinde daha önce bira içmeyen, hatta bira içmeyi sevmeyen birinin bile birayu sevdirebilir. Bomonti’nin alkol oranı çeşitlerine göre %4.3 ve %5.8 arasında değişiklik göstermektedir.

 

 

9) Samuel Adams

resim 2021 07 30 201457

Adını Amerika’nın kurucu babalarından olan Samuel Adams’tan alan Amerikan markası, Türkiye’ye Anadolu Grubu tarafından getirilmiştir.

İçim esnasında damakta tatlı baharatlar, bal ve narenciye aromaları bırakan Samuel Adams, orta-yüksek seviye gazlılığa sahiptir. Kolay içimlidir ve bitişte ağızda hafif acımsı, kavruk bir tat bırakır. Alkol oranı %4,9’dur.

Samuel Adams, kendine özgü baharatlı ve karamelli tadı ile; ızgara etin, içerisinde karamelize soğan olan güzel bir hamburgerin, bolonez soslu bir makarnanın, ekşili köftenin veya baharatlı bir tavuk yemeğinin yanına çok yakışacaktır.

 

 

8) Heineken

Heineken Beer

Hollanda markası Heineken, 1864 yılından beri piyasanın öncü şirketleri arasında bulunuyor. Heineken, başarılı reklam ve pazarlama stratejileri sayesinde dünyada en çok dağıtımı yapılan bira markası unvanına da sahiptir.

Heineken, hacimce% 5 alkol içeren, soluk renkli bir bira çeşididir. Rahat, yumuşak ve hafif bir içime sahip olan bira arayışındaysanız bu markayı tercih edebilirsiniz. Heineken herhangi bir mide rahatsızlığı yapmamakla birlikte dengeli bir asit ve alkol oranına sahiptir.

 

 

7) Erdinger

Erdinger Beer

Bavyera’nın Erding kasabasında 1886 yılında kurulan, tam ve uzun ismiyle ”Privatbrauerei Erdinger Weißbräu Werner Brombach GmbH.”  135 yıllık tarihini başarılarla süslemiş bir Alman markasıdır.

İlklerin firması olan Erdinger, 2001 yılında alkolsüz bira pazarının kapısını ilk açan ve başarıya ulaşan ilk marka olmuştur. Bira tadını seviyor ancak alkollü içecekler tüketmekten kaçınıyorsanız, Erdinger’in alkolsüz çeşidini mutlaka denemelisiniz.

Ülkemizde Anadolu Grubu sayesinde temin edebildiğimiz buğday bazlı Erdinger, hacmen %5,3 alkol oranına sahiptir fakat oldukça yumuşak içimlidir. Buğday bazlı olduğu için açık sarı renge ve bulanık bir görünüme sahiptir.

 

 

6) Carlsberg

Carlsberg Bira

1847 yılında Jacob Christian Jacobsen tarafından Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da kurulan Carlsberg’in alkol oranı %5 olduğu halde içimi çok rahattır ve hafif bir tadı vardır. Midesi hassas olan kişiler için Carlsberg ideal bir seçim olacaktır.

Carlsberg firması, günümüzde yaklaşık 150 ülkede satış yapmaktadır. Türkiye’de de hatırı sayılır bir kitleye ulaşmıştır. Carlsberg’in bu üstün başarısının sebeplerinden birisi de mideye rahatsızlık hissi vermeyen özel bir formülle üretiliyor olmasıdır.

Hafif bir tadı olduğundan hoş bir aroma vermek için içerisine limon damlatılarak veya direkt limon dilimi atılarak da keyifle tüketilebilir.

 

 

5) Corona

corona

Corona markası ile hayatımızı etkisi altına alan güncel Covid-19 salgınının hiçbir ilişkisi olmadığını söyleyerek başlayalım. Bu talihsiz isim benzerliği sebebi ile başarılı markanın satış hacmi son dönemde bazı ülkelerde neredeyse yarı yarıya kadar düşmüş durumda.

Her ne kadar bu ismi duymak bize pek iyi gelmese de, Corona listemizde 5. sırayı kapmayı başaran hafif içimli, kendine has açık sarı renge sahip bir Meksika birasıdır ve alkol oranı %4,5’tir.

Corona, yukarıda bahsettiğimiz en hafif içimli biralardan olan Carlsberg’ten bile daha yumuşak içime sahiptir, bu yüzden yaz aylarında özellikle de sahil ve plajlarda vazgeçilmezlerdendir.

 

 

4) Duvel

duvel

Bir Belçika markası olan Duvel, ülkemize Anadolu Efes grubu tarafından ithal edilmektedir. Ale tipi Belçika biraları fermante ederken genellikle portakal kabuğu, zencefil ve farklı aroma vericiler kullanılır ve Maya aroması çok yoğun olarak hissedilir, tıpkı Duvel’de de olduğu gibi.

Herkesin damak zevkine uymasa da bu yoğun maya aromasını daha da bol hissetmek için özel bir içim tüyosu bile var; önce şişeyi sallamadan, hafif eğerek eğerek bardağa az köpürterek doldurun, ancak dibine gelmeden durun. Maya şişenin dibinde bulunacağı için bardakta bulanık olamayan bir görüntü oluşacaktır. Şişenin dibini dilerseniz shot olarak tek seferde içebilir, veya hızlıca sallayıp köpürterek hemen bardağınızdaki biranın üzerine ekleyebilirsiniz.

Meyvemsi bir tada sahip olan Duvel, % 8.5 alkol oranı ile genele kıyasla oldukça yüksek alkollü ağırdır ancak pek çok yemeğin yanında oldukça iyi bir eşlikçidir.

 

 

3) Beck’s

Becks 3

Beck’s markası, 1873 yılında Almanya’da kurulmuştur. Türkiye’de Beck’s üretimi yapan firma ise Anadolu Grubu’dur.

Genellikle Becks, Heineken ve Carlsberg üçlüsü tadımlarda sürekli bir kıyas üçgenine sokulur ancak bu pek de doğru bir kıyaslama olmayacaktır, zira Beck’s, içimiyle beraber damağınızda yoğun ve bittikten sonra bile kalıcı olacak bir tat bırakacaktır. Ayrıca Beck’s kıyaslandığı markalara göre daha zor bir içime sahiptir, fakat tadı oldukça dengeli ve hoştur. Alkol oranı %5’tir.

Yoğun ve acımtırak bir tadı olan bol köpüklü biralardan hoşlanıyorsanız Becks’e mutlaka bir şans vermelisiniz. Ancak ilk defa bira içecekseniz daha yumuşak bir tada ve içime sahip olan diğer çeşitleri tercih etmenizi öneririz.

 

 

2) Guiness

guiness

Listemizin 2. sırasında yer alan Guiness,, İrlanda’nın en önemli markaları arasında yer almaktadır. Guiness fabrikası 1756 yılında Dublin’de kurulmuştur. Dış tasarımının oldukça güzel oluşu ile birlikte kendine has bir tadı ve rengi vardır. 44 cc’lik kutularda %4.2 alkol oranıyla satılma olan Guiness’in içimi kolaydır ve hafif bir tadı vardır ve kalorisi de oldukça azdır.

Guinness, kendine has siyah rengi ve kremamsı köpüğü ile dünyanın en iyi biraları arasında yer almaktadır. Daha önce Guinness içtiyseniz, şişenin içerisinde küçük bir top görmüş veya açarken sesini duymuş olmalısınız. Bu özel küçük top (nitrojen topu), şişenin açıldığı anda biranın köpürmesini sağlamaktadır. Bu sebeple diğer markalara kıyasla Guiness’in köpüğü damakta daha dolgun bir his bırakmaktadır.

 

 

1) Budweiser (Bud)

resim 2021 07 30 203036

Listemizin birincisi, dünyanın en iyi markaları arasında yer alan Çek menşei Budweiser oldu. İçerisinde bol miktarda şerbetçi otu bulunur ancak harikulade hafif bir tada sahiptir. Türkiye ve diğer bazı ülkelerde “Bud” ismi ile biliniyor.

Budweiser Çek Cumhuriyeti’nde en çok satılan bira olmasıyla beraber, dünyada 60 farklı ülkede muazzam başarılar elde etmiş ve beğeni kazanmıştır. Temiz ve dengeli bir tada sahip olmasının yanı sıra, içimden sonra ağızda bıraktığı tat uzun bir süre daha hissedilir. Alkol oranı %5’tir.

Pirinçten elde edilen Budweiser’ın daha şekerli bir tadı vardır, bu nedenle içimi daha kolaydır. Biranın kendine has keskin tadından hoşlanmayanlar için ideal seçimlerden biri olacaktır.

En İyi Bira Çeşidi Hangisidir?

Bira tercihleri özneldir ve bireyler arasında farklılık gösterir. Farklı insanlar kişisel tercihlerine göre farklı bira çeşitlerinden hoşlanırlar. Bazı popüler bira çeşitleri şunlardır:

  1. Lager: Pürüzsüz bir tada sahip, gevrek, temiz ve ferahlatıcı bira. Örnekler arasında Pilsner’lar ve Amerikan Lager’ları sayılabilir.
  2. Pale Ale: Genellikle narenciye veya çiçek notaları içeren hoppy tatları ve aromalarıyla bilinir. Örnekler arasında Amerikan Pale Ales ve Hindistan Pale Ales (IPA’lar) yer alır.
  3. Stout: Kavrulmuş malt aromalı, çoğunlukla çikolata ve kahve notaları içeren koyu ve zengin bira. Guinness popüler bir örnektir.
  4. Buğday Birası: Önemli oranda buğdaydan yapılan hafif ve ferahlatıcı bira. Hefeweizen ve Witbier popüler buğday birası stilleridir.
  5. Ekşi Bira: Meyveli veya tuhaf tatlara sahip ekşi ve asitli biralar. Örnekler Gose ve Lambic biralarını içerir.

bira marka

Sonuçta sizin için en iyi bira çeşidi tat, aroma ve genel içme deneyimi açısından kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır. En çok hoşunuza gidenleri bulmak için her zaman farklı stilleri ve markaları keşfetmeniz önerilir.