Son günlerde corona virüsü nedeni ile endekslerde düşüş yaşayan Çin, olası bir ekonomik krizi engellemek, küçük çaplı ekonomik sorunların büyümesini önlemek için bugün piyasalara 22 milyar dolar pompaladı.

Çin’de başlayan corona virüs salgını dolayısı ile ciddi sorunlar yaşandı ve bugüne dek 400 civarı insan öldü. 19.000’den daha fazla insanın etkilendiği bu sorun ile ilgili olarak yapılan açıklamalarda henüz bir aşı bulunamadığı, bu konuda aşı çalışmalarının sürdürüldüğü öğrenildi. Yapılan tüm açıklamalarda hükümetin bu konuda atacak olduğu yeni adımlarla virüsün daha fazla insana bulaşmasını kontrol etmek istediği, bunun için ise bazı bölgelerde ciddi seviyede karantina uyguladığı öğrenildi.

Ekonomi sarsıldı

Çin ekonomisi corona virüsünden dolayı sarsılırken, ülkede ciddi bir takım endişenin hakim olduğu bilgisi paylaşıldı. Washington, DC’den yapılan açıklamada Çin’e yönelik herhangi bir ekonomik yaptırım açıklaması son dönemlerde yapılmıyor olmasına rağmen bu virüs kaynaklı olarak dolar karşısında Yuan büyük oranda değer kaybına uğramış durumda.

Türkiye ve diğer ülke ekonomileri de güvensizleşen piyasa ortamında ciddi zarar gören ülkeler arasında. Türk Lirası, dolar karşısında 6 lira sınırını aylar sonra ilk kez geçerken, birçok insan ise dolar satın aldı.

Ekonominin daha fazla sarsılmasını istemeyen Çin ise hem üzerinde olan kötü baskıları azaltmak, hem de vatandaşların endişesini gidermek adına kısa süreli de olsa piyasayı bir süreliğine koruyacak önlemler aldı. 22 milyar dolarlık pompanın ne kadar süre etkili olabilecek olduğu merak konusu olsa da, yakın vadede Çin ekonomisinde daha kötü sorunların gündeme gelme riski bulunuyor.

ABD ve diğerleri izliyor

ABD ve diğer gelişmiş ülkeler Çin ekonomisini ve corona virüsünü yakından izliyor. Birleşik Krallık’tan yapılan açıklamada corona virüsü ile ilgili sağlık sisteminin %100 hazır olduğu, herhangi bir sorun yaşanmasına izin verilmemesi için gereken tüm önlemlerin en üst düzeyde alındığı doğrulandı.

ABD’den yapılan açıklamada ise ABD’nin corona virüsü ile ilgili vakaları izlemeye devam ettiği, yine olası sorunlara karşı aktif önlemlerin alınmaya devam edildiği açıklandı.

Avrupa Birliği üyesi Fransa ise Avrupa vatandaşlarını Çin’in Wuhan kentinden başarı ile tahliye ettiklerini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılan açıklamada ise askeri kargo uçağı ile Çin’e milyonlarca dolar değerinde sağlık malzemesi gönderildiği, bölge ülkeleri ve Türk vatandaşlarının Wuhan kentinden başarı ile tahliye edildikleri bilgisi paylaşıldı.
Kategori: