İkili dip formasyonu ikili tepe formasyonunun tersi olarak tanımlanabilir. Düşüş trendinin sonunda gözlenen ikili dip formasyonunda hacim miktarı, birinci dip oluşurken yüksektir. Birinci dipten gelen tepki alımlarında da hacim daha düşük kalmaktadır. İkinci dipten dönüşten itibaren işlem miktarı fiyatla beraber artış gösterir. Bu formasyon grafikler, ikili tepe formasyonuna benzetilen M harfinin terci W harfine benzetilir.

İkili Tepe Formasyonu Nedir?

Ikili Tepe Formasyonu Nedir

İkili tepe formasyonu ya da çift tepe olarak farklı şekilde isimlendirilen formasyon, teknik analistler tarafından güçlü bir yukarı trendin sonuna gelindiğinin habercisi olduğu varsayılmaktadır. Zirve düzeyinden dönülmesi ile birlikte daha önce harekete katılamayan yatırımcıların tekrar yükselişe geçecek ve trendin devam edeceği beklentisiyle piyasaya giriş yaparak fiyatları bir öncesi tepeye yakın bir düzeye getirir. Ancak bir önceki tepede gözlenen sert satış, ikinci tepeyi de önemli bir direnç durumuna getirdikten sonra alıcıların isteksiz olması, fiyatlar yeniden destek düzeyine çekmesi ile oluşur.

İkili Dip Formasyonu Nasıl Gelişir?

İkili dip formasyonunun gelişimi şu şekilde olur:

  • Piyasa orta ya da uzun vade içinde düşüş gösterir.
  • Dip fiyat ile beraber yatırımcılar alım yaparlar.
  • Genel olarak destek noktası test edilir. Kısa süreli bir yükselme görülür.
  • Yatırımcıların çoğu, kaybını telafi edebileceği düzeyde satış yapar.
  • Satışların artması ile beraber yeniden dip fiyat gözlenir.
  • Pek çok yatırımcı, yeniden yükseliş gözleneceğine inanır ve alım yapar.
  • Alımların başlaması ile beraber piyasanın yükseleceği beklenir.

İkili Dip-İkili Tepe Formasyonu Kripto Para Borsaları için Uygun Mudur?

İkili tepe ve dip formasyonu, evrensel bir formasyondur. Bu yüzden de emtia, kripto para ve hisse senedi gibi pek çok finans alanında geçerlidir. Fakat destek ve direnç noktalarına dikkat çekmek, işlem hacmini göz önünde bulundurmak ve coin için gereken analizleri yapmak oldukça önemlidir. Özellikle de kripto para birimlerinde yalnızca bir grafik, formasyon ya da teknik analize göre işlem yapmak yanıltıcıdır.

Borsada W Nedir?

Borsada W Nedir

Borsada W formasyonu, ikili dip formasyonudur. Yükselen dip formasyonu ve çift dip formasyonu olarak da bilinir. W formasyonu olarak isimlendirilmesinin sebebi, formasyonun W harfine benzemesidir.

İkili Dip Formasyonu Nasıl Yorumlanmaktadır?

İkili dip formasyonu, trend dönüşünün tespit edilebilmesi için kullanılan bir gösterge olarak yorumlanır. Formasyon, düşen trendin dip yaparak yeniden yükselmesi sonrasında bir düşüş daha yaparak yeniden dönüş yapması ile oluşur. W formasyonu, güçlü bir destek seviyesidir. İkili dibin altında ise bir satıcı bulunmaz.

W Formasyonu Nasıl Çalışmaktadır?

W formasyonun çalışması için ikili tepe formasyonunun ardından sert bir yükseliş gerekir. Özellikle de boyun çizgisi üzerinde yatay hareketler yapan varlık, ilgi kazanır. Bu sayede yeni bir yükseliş yolu açılır. Yatırımcıların hedefine giren varlık, yoğun ilgi ile karşılaşır ve hızlı bir yükselme gösterir.
Kategori: