HIV cinsel yolla bulaşan bir sağlık sorunu olsa da bazen kan ve diğer yöntemlerle de bulaşması mümkün olabilir. Genç yaştan itibaren dünyaya gelen insanların %80’inden fazlası günümüz insanları için konuşacak olursak belirli bir sıklıkla cinsel ilişki yaşıyorlar. Cinsel ilişki yaşamak ayıp değil, biyolojik olarak tatmin olma duygusunu desteklemesi ve insan vücudunun gerekliliklerini karşılaması nedeniyle normal bir eylem. Dini açıdan bakıldığında belki uygun görülmüyor olabilir ama insanlar artık 1.000 yıl öncesinde değil 2019’da yaşamaya başladılar.

Dini kitaplara inanan çok sayıda insan cinsel birleşme yani cinsel ilişki konusunda farklı görüşlere sahiptir. Bazıları sadece eşiyle birlikte olmayı uygun bulurken, bazıları ise mastürbasyon yapmayı bile uygun bulmamaktadır. Ancak eğer gerçekten dine inanan bir kişi ”mastürbasyon bile haram, yasak” diyorsa bu da doğru değildir. İnsan vücudu bir süre boşalmadığında beraberinde bazı sorunlar meydana gelir, bu sorunlardan bir tanesi insan vücudunun aşırı dolması sonucunda cinsel sıvıların kendiliğinden dışarı çıkmasıdır ki bu da kirlenmeye sebep olur. Bunun dışında kişi herhangi bir yolla kendini tatmin edemezse psikolojik sorunlar yaşamaya başlayabilir.

Her Yaştan İnsanın Korkulu Rüyası: HIV

Bizim konumuz HIV. HIV virüsü nedir? İnsan vücudunda doğal olarak bulunmayan ve daha sonradan insan vücuduna giren AIDS olarak bilinen ancak aslında ilk adı ve ilk evresi HIV olan bir virüs probleminden söz ediyoruz burada. Aslında HIV insanlara korunmasız anal, vajinal ve oral cinsel ilişki yoluyla geçiyor olsa da HIV pozitif olmayan birisi ile korunmasız cinsel ilişkiye girmek asla HIV kapmanıza sebep olmaz. Çok yakın arkadaşınız olabilir, sevgiliniz olabilir ama bir hataya düşerek başka birisi ile birlikte olmuş ve HIV kapmış ve bundan yıllardır haberi olmamış olabilir. Bu sebeple cinsel ilişkiye girerken mutlaka korunarak girmeniz önerilir.

HIV virüsü nasıl bulaşır?

Her Yaştan İnsanın Korkulu Rüyası: HIV

HIV virüsü hayvanlardan insana bulaşmaz. İnsandan insana bulaşması ise her koşulda gerçek olabilir. Eğer HIV pozitif olan bir hastanın kanı size bulaştı ise bu durumda hemen HIV pozitif olmaya başlayabilirsiniz ve bunu fark etmeniz uzun yıllar alabilir.

  • HIV tükürük yoluyla bulaşmaz, ancak hastanın ağzında kanama varsa tükürüğe bulaşan kan söz konusuyla bu yolla bulaşabilir.
  • HIV kan yoluyla bulaşabilir
  • HIV korunmalı cinsel ilişkilerde kondomun veya koruyucunun yırtılması sonucu bulaşabilir.
  • HIV virüsü öpüşmeyle geçmez, ancak ağızda veya dudaklarda kanama olursa geçebilir.
  • Söz konusu HIV olan kişi eğer ki ilişki sırasında cinsel organınızı ısırırsa kanamaya bağlı olarak HIV riski yükselir.
  • HIV tokalaşmak, aynı bardağı kullanmak, aynı evde yaşam sürmekle bulaşmaz.

HIV için test çok önemli

Her Yaştan İnsanın Korkulu Rüyası: HIV

HIV testi hangi gün yaptırılmalı? HIV testi en güvenilir olarak HIV RNA testi ile ilk 10 gün içerisinde 10. gün yapılabilir. Bu test pahalı olduğu için ve HIV bulaştıktan sonra geri dönüşü mümkün olmadığı için hastaların 30. gün HIV 4. nesil test yaptırmaları önerilir. 90. gün testin tekrarlanması yeterli olacaktır. Hastalar eğer ki içleri rahat etmiyor ise 180. gün tekrar HIV 4. nesil test yaptırabilirler 180. gün yapılacak olan test sonucu kesindir ve tekrar test yapılması sadece psikolojik açıdan değil, maddi açıdan da kişinin kendisine zarar verir.
Kategori: