Montessori eğitimi her bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak her çocuğun her bireyin ilgi alanlarına, karakterine ve öğrenme hızına göre düzenlenmiş özgürlükçü eğitim sistemidir.  Adını eğitim modelinin geliştiricisi İtalyan pedagog ve aynı zamanda antropolog olan Maria Montessori’den almıştır.

Maria-Montessori-Sistemi

 

Maria Montessori yaptığı incelemeler sonucunda çocukların disiplinli, müdahale edilen  bir eğitimden hoşlanmadıklarını aksine özgür hareket etmekten hoşlandıklarını gördü. Bunu göz önüne alarak çocukların istediği materyalle istediği zaman öğrenebileceği bir eğitim modeli geliştirdi.

Montessori eğitim modelinin amacı çocuğun bilişsel, zihinsel, fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimini en iyi şekilde gerçekleştirmektir.

montessori-egitimi-metodu

Montessori eğitimi kişilik gelişimini temel alan bir eğitim modelidir.

0-6 yaş arası çocukluk dönemini kapsayan eğitim ezberci anlayıştan oldukça uzak, yaparak öğrenme ve keşfederek öğrenme modelidir.

Montessori eğitimi belirli ilkeler doğrultusunda çocukların özgür hareket ederek öğrenmesini sağlamaktadır.

Montessori-Okulları

Montessori eğitimi çocuğun ilgi alanları üzerine yoğunlaşmasını sağlar, çalışma istek gayretini arıtır. Çocuğu, özgüveni yüksek üretken ve sosyal bir birey haline getirir.

Dünyanın bir çok ülkesinde Montessori eğitimine önem verilmektedir.

 
Kategori: