Kesin olmasa da insan beyni hakkında bugüne kadar milyonları bulan araştırmalar yapıldı. Yapılan bu araştırmalar çoğu kez soru işaretlerine neden olsa bile genellikle doğru olarak kabul edildiler ve bugüne kadar insanların beyin işlevleri konusu araştırmalara çok sayıda konu olmakla kalmadı, daha fazlası istendi ve bilimadamları daha fazla araştırdılar.

Gün içerisinde aşırı yoruldunuz, çok fazla hareketli spor yaptınız ve kaslarınız artık yoruldu, her tarafınız ağrıyor. Peki ya beyniniz? Beyin çok az kastan oluştuğu ve büyük bir bölümü yağ olduğu için kas sıkışması gibi problemler beyinde meydana gelmiyor. Yani beyin fiziksel olarak herhangi bir şekilde yorulamıyor ancak çok fazla stres yapılması gibi psikolojik stresli zamanlarda beyin yorulabiliyor

AB’den araştırmacılara göre beyin yorgunluğu kas yorgunluğu gibi değil ve kişinin kendi stresinden etkileniyor olsa da kısa süre içerisinde tekrar kendisini kişi eski durumuna dönünde iyileştirebiliyor.

Stresten uzak bir yaşam sürün!

Stresi hayatınızdan çıkarın. Beyin yorgunluğunun en kötü ve en büyük nedenlerinden birisi değil ilki strestir. Her zaman olmasa bile zaman zaman yoga gibi kendinizi ve beyninizi daha iyi hissettirebilecek aktivitelere katılın veya kendiniz evde tek başınıza bunları uygulamaya çalışın. Doğru yapamıyor olsanız bile size verecek olduğu rahatlık ve psikolojik etkenler dolayısı ile kendinizi çok daha fazla rahatlamış hissedeceksiniz.

Kaynak ve ileri okuma:

https://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/human-brain/brain-tired.htm
Kategori: