Su biterse ölürüz veya su biterse insan ırkı son erer ifadeleri doğrudur. İnsanlar su olmadan ne kadar süre yaşayabilir? İnsanlık su olmadan yaşama devam edemez doğru, ancak bir grup insanın uzun yıllar boyunca yaşaması mümkün olabilir. Bugün Dünya’da sürekli olarak temiz su kaynaklarını kullanıyoruz ve bilimadamlarına göre bu kaynaklar bize en az 50 yıl daha rahat bir şekilde yetebilecek durumda. Ancak bu 50 yıl çok fazla gelmesin, bugün 20 yaşında olan birisi 70 yaşına geldiğinde çeşmelerden artık su akmayabilir ve insan nesli bu sebeple son bulmaya başlayabilir.

Su olmadan herhangi bir gıda yetiştirmek mümkün mü? Eğer yağmurlar yağmasaydı bizler ne yapacaktık? Bu soruların hepsinin yanıtını vermek biraz olsa bile mümkün.Dünya’da Su Biterse Ne Olur?

Milyarlarca yıllık Dünya’yı bir ilahi güç yönetiyor olsun veya olmasın bize verilen kaynaklar belli. Bu kaynak bir ilahi güç tarafından verilseydi bile insanlar bir yerde yolun sonuna gelebilirdi. Her gün çalışan çamaşır makineniz 10 sene boyunca düzgün çalıştı, 20 sene boyunca düzgün çalıştı peki ya 100 sene düzgün çalışabileceğini garanti edebiliyor musunuz? Hiçbir şey için bu Dünya’da garanti verilemez, verilmemeli.

Su biterse günler içerisinde kriz başlar

Su bittiği an kriz başlamış demektir. Hatta su bitmeden krizin başladığını söylemek mümkündür. Eğer bugün televizyon ve internette ”yarın tüm Dünya’da temiz sular bitecek, insanlık sona eriyor!” başlıklı bir haber görseydiniz ne yapardınız? Biz size söyleyelim; İlk olarak marketlere akın eder suları almaya çalışırsınız. Ama eğer şanslıysanız suları ölmeden eve götürebilirsiniz çünkü sizi öldürme pahasına elinizden o suları almak isteyen kural tanımayan, yasaların artık geçersiz olduğu bir ortamda olacaksınız demektir.

Su bittiği anda insanlık birbirini ‘yemeye’ başlar. İnsanlar birbirlerini su için öldüreceklerdir.

Su bittiği anda ne olur?

Su bittiği anda günler içerisinde milyonlarca insan ölmeye başlar. Hastaneler tıklım tıklım olacaktır. Birkaç gün içerisinde evler kokmaya, özellikle sanayii durma noktasına gelecek, evlerde tuvaletler dolup taşacaktır. Ne kadar büyük kabus değil mi? Bugün suya dikkat etmiyoruz ama gelecekte bu durumlarla karşı karşıya kalmamız mümkün.

‘Deniz suyu var o hiç bitmez’ diyenlerin sayısının milyonlarla anıldığı bir dünyada deniz suyunun insanlar tarafından içilemeyecek olduğu, içilmesi durumunda daha fazla susuzluk yaratacak olduğu bilinmeli. Eğer deniz sularını içebiliyor olsak bile denizin bitmesi de yenilenemeyecek olduğu için çok fazla uzun yıllar boyunca yeterli olmayacaktır.Dünya’da Su Biterse Ne Olur?

Ancak bazı zengin insanlar yeraltı sığınaklarında 10 yıllar boyunca yetebilecek kadar su depolarına sahipler ve 10 yıllar boyunca aileleri ile birlikte güvenle su bitse bile yaşayabilirler. Yine de onların insan ırkını devam ettirebilmesi için yeni temiz su kaynaklarına ihtiyacı olacak ve belki de 20 yıl sonra Dünya tekrar yeterli su kaynaklarına sahip olabilecektir. Belki hiçbir zaman olmayabilir ve insan ırkının izleri Dünya üzerinden tamamı ile silinebilir.
Kategori: