Herhangi bir bilimsel en ufak bilgisi olmayan bir insana “Dünya’da uzaydan gelen radyasyon ve benzer ölümcül darbelerden nasıl korunuyoruz?” diye sorsanız size genellikle dini bilgiler üzerinden yola çıkar ve dini bir açıdan korunduğunu iddia eder. Ancak asıl işin gerçeği Dünya bilimsel olarak uzaydan gelebilecek tehditlere karşı manyetik alanı ve atmosferi tarafından korunuyor. Dünya’nın manyetik alanı tüm Dünya’yı uzaydan gelebilecek olası tehditlere karşı korurken, aynı zamanda atmosfer oksijenin Dünya’da kalması ve olası radyasyon girişini büyük oranda engelleyen koruma kalkanı olarak görev alıyor.

Dünya, Güneş Sistemi içerisinde atmosferi sayesinde yaşamın sürdürülebileceği tek gezegen olarak bilinmektedir. Bu yönüyle özellikle milyarlarca canlı Dünya’da yaşarken, diğer gezegenler aşırı yüksek radyasyon ve Güneş’ten gelen zararlı ışınlardan daha büyük etkilenmektedir.Dünya Atmosferi Hakkında Gerçekler

Dünya atmosferi yaklaşık 480 kilometre (300 mil) kalınlığındadır. Bu oldukça fazla olmasına rağmen atmosfer tek noktada tek bir kalınlığa sahip değidir ve değişkendir. Atmosfer sayesinde özellikle insan yaşamı, bitki yaşamı ve hayvan yaşamı kısaca tüm yaşam devam eder. Atmosferin bir anda ortadan kalkıp kalkmayacak olduğu ile ilgili bazı soru işaretleri de bulunmaktadır. Özellikle bir gün hiç beklenmedik bir anda, belki bundan 1 dakika sonra, belki 1.000 yıl sonra atmosferin yok olup olmayacak olduğu bir soru işareti olarak kalmaktadır.

Atmosferin yok olup olmayacağı konusunda özellikle bazı soru işaretleri bulunmaktadır. Bu soru işaretleri arasında diğer gezegenlerde daha önce uzun yıllar önce olduğu düşünülen, ancak birden bire ne sebeple ortadan kalktığı bilinmeyen atmosfer kayıpları soru işareti oluşturur.

Atmosferin bileşimi

NASA’ya göre, Dünya atmosferindeki gazlar şunları içerir:

  • Azot – yüzde 78
  • Oksijen – yüzde 21
  • Argon – yüzde 0.93
  • Karbondioksit – yüzde 0.04
  • Eser miktarda neon, helyum, metan, kripton ve hidrojen ile su buharı

Atmosfer Olmazsa Ne Olur?

Atmosfer olmazsa canlı yaşamı oksijensizlik dolayısı ile kısa süre içerisinde ölümle karşı karşıya kalacaktır. Atmosfer, yüksek kalınlığı sayesinde uzaydan gelebilecek radyasyonu engellerken, aynı zamanda Dünya’da mevcut olan oksijenin bitmesini engellemektedir. Eğer atmosfer ortadan kalkarsa Dünya’da oksijen dakikalar içerisinde bitecek, uzayın derinliklerinden gelecek olan soğuk hava dalgası ve radyasyon insan yaşamı başta olmak üzere birkaç dakika içerisinde tüm canlı yaşamını beklenmedik şekilde sona erdirecektir.

Bu durumu anlamak isteyen insanların çok fazla zamanı bile olmayacak. Dünya bir anda hayalet gezegene dönecektir. En azından yapılan tahminler bu yönde olup atmosferin özellikle nasıl yok olabileceği, nasıl korunabileceği üzerinde bazı çalışmalar yapılmaktadır.