Dünya’nın bir koruyucu kalkana ihtiyacı var. Bu kalkan bir gün kendiliğinden kalkabilir mi? Bu sorunun yanıtı hiçbir zaman için kesin olarak verilmesi mümkün olamayabilecek bir soru olarak kalacak. Trilyonlarca dolarlık ekonomiler Dünya’ya büyük oranda zarar verirken atmosfer dışarıdan gelen çok daha zararlı ışın ve radyasyonları engelleyen bir kalkan olarak tüm canlıları korumaya devam ediyor.

Dünya sıradan bir gezegen. Diğer gezegenlerden tek farkı ise en azından bizim bildiğimiz kadar yaşama uygun tek gezegen, en azından şimdilik bunu böyle biliyoruz.Atmosfer Olmasaydı Ne Olurdu?

Milyarlarca canlının yaşadığı ve bugüne kadar trilyonlarca canlının yaşamış olduğu tahmin edilen Dünya ile ilgili soru işaretlerimize binlerce yıldır net olarak cevap alamadık. Ama bugün kesin verilebilecek bir yanıtımız var, ”Dünya atmosferi olmasaydı ne olurdu?” sorusunun cevabına sahibiz.

Atmosfer olmasaydı ne olurdu?

Eğer atmosfer hemen birden kalkar ise bu durumda olacaklar bellidir:

  • Uçaklar ve havada uçan tüm her şey yerle bir olurdu ve hepsi yere düşerdi. Aslında biz göremiyor olsak bile havada nesneleri taşıyan bir kütle var ve bu atmosfer olmazsa yok olması ile birlikte uçaklar havalanamaz ve havada duramayacak hale gelirdi.
  • Dünya sessiz bir yer haline gelirdi. Titreşimler duyulurdu ancak ses dalgalarının iletilmesi asla mümkün olamazdı.
  • Gökyüzü kararırdı. Ay’dan çekilen fotoğrafları görmüşsünüzdür, gökyüzü atmosfer sayesinde mavi görünümdedir, eğer atmosfer olmazsa karanlık bir görünüm olacaktır ve uzayın derin karanlığı görülecektir.
  • Tüm canlılar ve bitkiler ölecekti. Ekshalasyon nedeniyle insanlar çok hızlı olmayan ancak çok acı verici bir şekilde öleceklerdi. Ortalama tüm canlıların 15 saniye ile 180 saniye yani 3 dakika içerisinde ölmesi beklenirdi. Oksijen maskelerinin kullanılması vs herhangi bir işe yaramazdı. Ancak varsayalım ki üzerinizde basınçlı bir koruyucu elbise var ve bu elbisenin sizi çok fazla koruyacağını düşünüyorsunuz. Yanılan siz oldunuz! Dakikalar içerisinde Güneş’ten gelen zararlı ve şiddetli ışınlar cildinizde acı veren güneş yanıklarına neden olacak ve hemen ardından aşırı yüksek radyasyon Dünya’ya dolmaya başlayacak. Atmosferimiz bizi uzayın yüksek radyasyonundan koruyor ve bu sayede insanlar radyasyon sorunlarını yaşasa bile ölümcül olan radyasyon sorunu yaşanmıyor.
  • Nehirler, göller ve tüm okyanuslar kaynamaya başlayacaktır. Kaynama şiddetli sıcaklık derecesinde yakıcı olacaktır.
  • Dünya yüzeyi soğumaya başlayacak ve Dünya Venüs’e benzer bir gezegen haline gelecektir.

Atmosfer olmadan yaşamak mümkün mü?Atmosfer Olmasaydı Ne Olurdu?

Çok zor ama evet! Eğer ki çok güçlü radyasyona dayanıklı yapılar inşa edilir ve insan burada kendi idrarından su üretmek ve çok fazla sayıda su kaynakları yaratabilir ise dışarıdan gelecek radyasyonu engelleyebilirdi. Ancak bunun çok zor, mümkün olamayacak kadar zor bir durum olduğu kesin.

Bunun dışında denizlerin altına bu güvenli yapılar inşa edilebilir ve bu sayede insanlar suyun basıncı sayesinde güneşin kötü etkilerinden ve radyasyondan daha fazla korunabilirdi.