Dünya, belirli aylar sıcak olan, belirli aylar ise soğuk olan bir gezegen. 6 ay bir yerde sıcak iken, 6 ay diğer ülkelerde soğuk dönemin yaşandığı, bu sayede dengenin sağlandığı büyük ama küçük olan bir gezegen olarak tanınmakta. Dünya’mız aslında giderek daha fazla sayıda canlıyı üzerinde barındırıyor ve ağırlıyor. Geçici olarak misafir olduğumuz bu gezegende her zaman bizden hatıralar kalacak. Kemiklerimiz kalacak, yaptığımız yapıtlar kalacak ve en azından enerjimiz ve geride bıraktığımız hatıralar unutulsa bile öldükten sonra yüzbinlerce yıl bile Dünya’da kalacak.

En güvendiğimiz yapılar bundan binlerce yıl sonra belki olmayacak, olmasına imkan olmayacak ama bizden geriye bu Dünya’da her zaman bir şeyler kalacak.

Peki bunların bu konu ile ilgisini merak mı ediyorsunuz? Eğer Dünya sadece sıcak bir gezegen olmaya başlasaydı biz olamazdık, bunun sonucunda Dünya olmazdı ve hiçbir şey artık eskisi gibi olmaz ve ‘biz’ dediğimiz canlılar asla olmazdı.

Dünya Hep Sıcak Olursa Ne Olur?Dünyada Su Biterse Ne Olur?

Eğer ki Dünya her zaman sıcak olsaydı birçok farklı sorunla karşı karşıya kalırdık. Bu sorunların en başında sebze ve meyve gibi gıdaları yetiştirmek mümkün olmazdı. Birçok sebze ve meyve türünün mevsimine uygun olarak yetişmesi gerekiyor ve sadece soğuk olduğu için bazı ülkelerde yetişen veya sadece sıcak veya ılıman olduğu için bazı bölgelerde yetişen gıda ürünleri bulunuyor.

Her zaman 35 derece sıcak olsaydı ve hiçbir şekilde bu sıcaklık soğuk hava ile değişmeseydi bu durumda yemek kıtlığı yaşamamız en büyük sorunlar arasında yer alırdı. Çünkü üretim için Dünya’da belirli bir sıcaklığa ihtiyaç var ve topraktan aldığımız verim her zaman sıcak hava olsaydı mümkün ve verimli/performanslı olamazdı.

Milyarlarca İnsan Ve Canlı Ölürdü

Dünya hep sıcak olsaydı ve her yer sıcak olsaydı okyanuslar buharlaşır, içecek suyumuz kısa süre içerisinde azalırdı ve yok olurdu. Suları saklamak mümkün olsa bile 8 milyara yakın insan için içme ve kullanma suyunu asla saklamak mümkün olamazdı. Bu ise sadece birkaç milyon insanın yaşamasına diğerlerinin ise hayvanlarla beraber ölmesine, doğal bitki örtüsünün yok olmasına sebep olurdu.