Bugün 8 milyar insanın yaşam sürdüğü bu gezegende her gün insanlar yemek yiyor, içecek içiyor. Herkes damak tadı ve bütçesine ve yaşadığı yere göre yemekler yiyor. Bazı insanlar çok zengin olmasına rağmen ıspanak ve pırasa tüketirken, bazıları ise tam tersi damak tadına uygun olan farklı et ve et türevi olan ürünleri tüketiyorlar. Veganlar için hayvanlardan hiçbir şekilde yararlanmamalıyız ve onları bir canlı olarak asla etinden veya sütünden yararlanacak canlılar olarak görmemeliyiz.

İlk insanlardan bugüne kadar neredeyse çok sayıda insan hayvansal gıdalar tüketti. Çok eski yıllarda yumurta veya herhangi bir süt söz konusu değildi ancak vahşi hayvanların etinin bile ilk insanlar tarafından tüketildiği biliniyor.Hayvansal Gıdalar Tüketmeseydik Ne Olurdu?

Bu insanlar et tüketimi ile birlikte ot gibi ürünleri de tüketebiliyorlardı. Vahşi hayvanlar ise ot tüketmiyor ve sadece et tüketiyorlardı. Tüm bunlar olup biterken bugün günümüz 2020 yılında bile bu konu tartışmalara sahne oluyor.

Her uzmanın bu konuda bir ortak yorumu var; ”Kırmızı et ve beyaz et mutlaka tüketilmeli”.

Hayvansal gıdaları tüketmeseydik ne olurdu?Hayvansal Gıdalar Tüketmeseydik Ne Olurdu?

Et, süt veya peynir gibi ürünleri tüketmeseydik ne olurdu? Bugün bu gıdaları tükettiği halde vitamin eksikliği sorunları yaşayan insanlar var iken, hiç tüketmeseydik nasıl sağlık sorunları ile karşı karşıya kalırdık?

İlk başta insanlar bu et ve et ürünlerini tüketmiyor olsaydı protein açısından sorunlar yaşarlardı. Bunun dışında yorgunluk gibi olaylar çok daha sık görülür ve bazı insanlar bu gıdaları tüketmediklerinden daha güçsüz kalarak hasta olabilirlerdi.

Tüm bunların yanısıra hayvansal gıdalar ve de özellikle et ve et ürünleri tüketimi olmasaydı 8 milyar insana sebze ve meyve yetiştirmek mümkün olmazdı. Bugün her gün evlerde balık, tavuk ve kırmızı et tüketimi ile birlikte sebze tüketimi de yapılıyor olsa da sadece sebze tüketiminin tüm insanlara yetmesi mümkün değil.Hayvansal Gıdalar Tüketmeseydik Ne Olurdu?

1 insanın akşam yemeğinde 500 gram tavuk eti yiyerek doyduğu hesaba katılırsa bunu sebze olarak 2-3 kilo yemesi durumunda bile doyması mümkün olmayabilir. 500 gram tavuktan alınan protein ile 500 gram sebzeden alınacak protein aynı olmayacağı için 500 gram tavuğa eşdeğer olarak 2 kilo sebze yemek gerekebilir ki bugün için dünyada herkese 2 kilo günlük yetecek kadar sebze maalesef ki üretilmiyor.

Üretim yüksek olmasına rağmen toprak alanlarının sınırlı olması, sebzelerin üretim süresine tabii olması ve diğer sebepler dolayısı ile kısa sadece sebze tüketimi olsaydı insanlar kıtlık sorunları yaşamazlardı ancak çok daha fazla aç kalır ve daha fazla savaş vermek zorunda kalabilirlerdi.

Akşam yemeğinde et ürünleri tüketen milyonlarca insanın olduğu her akşam herkesin evinde ve restoranlarda et ürünleri olmasaydı ve sebze tüketilseydi maalesef bu mümkün olamazdı.

Hayvansal gıdalardan alınan B12 vitamini gibi vitaminler özellikle bazı vitaminler sadece hayvansal gıdalardan alınabildiği için insanlar adına çok önemli.
Kategori: