Vücudumuzun çalışmaya devam etmesi için bazı vitamin, mineral ve gıdaya ihtiyacı vardır. Bu gıdalar eğer ki insan tarafından tüketilmez ise sonucunda acılı bir ölüm kişiyi bekliyor demektir. B12 vitamini eksikliği son yıllarda hayvanların doğal ortamlarından alınması ve suni B12 vitaminleri ile besleniyor olmalarına bağlı sebepler dolayısı ile çoğu insanda görülen bir eksiklik oldu.

B12 eksikliği nedenleri arasında ilk sırada yer alan hayvansal gıdadan mahrum kalma durumu özelikle veganlarda görülürken, vegan insanlarda da B12 vitamini eksikliğini giderecek bazı gıdalar mevcuttur.

Ancak vegan insanların büyük bölümünde B12 eksikliği görülebileceği gibi, et veya et türevi ürünler, özellikle hayvansal ürünler tüketilmez ise kişi ne kadar gıda alırsa alsın B12 vitamini konusunda eksiklik yaşayabilir.

B12 vitamini doğal olarak et, balık, kümes hayvanlarında bulunur ve bunları tüketmeyen vegan insanlar için maalesef ki diğer gıdalardan yeterli B12 alımı ne kadar aksi zaman zaman veganlar tarafından iddia ediliyor olsa bile mümkün olamayabilir.B12 Vitamini Nedir, Neden Ve Nasıl Kullanılır? – B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Suda çözünen önemli bir vitamin olan B12 vitamini eksikliği neden olur, sorusunun yanıtı ise kişinin B12’den mahrum gıdalardan tüketmesi veya emilim problemleri ile karşı karşıya kalmasına bağlıdır. Örneğin bir kişi haftanın 7 günü et ve et ürünleri tüketip, B12 vitamini içebilir. Ancak emilim sorunu varsa kişinin B12 eksikliği yaşaması doğaldır. Bu durumda uzman hekimden (dahiliye) yardım alınarak B12 iğneleri vurulmak mümkün olabilir ve daha sonrasında B12 kapsülleri ile devam edilebilir.

B12 Emilimini Ne Etkiliyor?

B12 vitamininin emilmesini engelleyen birden daha fazla faktör mevcut bulunmaktadır. Bunlar arasında yaşlılık, bağırsağın belli bir kısmının sağlık problemlerinin bir sonucu olarak cerrahi bir operasyonla çıkarılması, diyabet, vegan diyet uygulaması, uyuşturucu kullanımı gibi sebepler B12 emilimi sorunlarına neden olabilir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?B12 Vitamini Nedir, Neden Ve Nasıl Kullanılır? – B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında birden daha fazla belirti bulunmaktadır. B12 eksikliği belirtileri bazen çok şiddetli olabilecek olduğu kadar, bazen ise belirtiler çok düşük uyaranlar olabilmektedir.

Soluk Ve Sarımtırak Cilt

B12 eksikliği önemli belirtileri arasında en önemli belirtilerden bir tanesi sarımtırak, parlak olmayan soluk bir cilttir. Bu cilt yapısına bağlı olarak bazı insanlarda soluk cilt her zaman olabilecek olsa bile, eğer sadece belirli dönemde cildinizde solukluk yaşanmaya başladıysa bu durumda B12 vitamini eksikliğinden şüphe ederek bir B12 tahlili yaptırmayı düşünebilirsiniz, düşünmelisiniz.

Zayıflık, Yorgunluk, Bitkin Hissetme DurumuB12 Vitamini Nedir, Neden Ve Nasıl Kullanılır? – B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini en büyük belirtisi arasında zayıflık, yorgunluk ve kişinin sürekli olarak kendisini bitkin durumda hissetmesi yer alır. Kişi sürekli olarak kendisini bitkin halde hissedebileceği gibi sadece belirli zamanlarda da B12 vitamini eksikliği belirtisi nedeniyle kendisini bitkin hissedebilir. Bazı kimseler bazı günler yataktan kalkmak istese bile kalkamayacak kadar bitkin olabilecekleri gibi, bazen ise az düzeyde bitkin olma hali ile karşı karşıya kalma durumu yaşanması mümkündür.

İğne Batması, Karıncalanma, Ağrı

Cildinizde iğne batması sorunu yaşamaya başladıysanız ve özellikle bu kol ve bacaklar ile parmak uçlarında iğne batması durumu ile yakından ilgili ise bu durumda B12 eksikliğinden endişe edebilirsiniz.

Özellikle uyuşma durumu B12 vitamini eksikliğinde pek fazla görülmese bile kişi kendi parmak uçlarında iğne batması durumu hissedebilir. Bazen yaygın olmasa bile kişiler bu iğnelenme hissine ek olarak ağrı durumu hissedebilirler ancak bu ağrı çok şiddetli değil, uzun süreli devam etmeyen ve aralıklı olarak devam eden ağrılardır.

Karıncalanma yine önemli B12 vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alan bir belirti olarak karşımıza çıkar.

Hareket Bozukluğu, Denge Kaybı

Üstte olan belirtilere hareket bozukluğu ve denge kaybı gibi belirtiler eşlik ediyorsa aklınıza hemen nörolojik bir hastalık gelmesin. Bu 2 belirti özellikle genç erişkinlerde günümüzde çok sık rastlanmakta olan MS yani Multiple Skleroz hastalığını hatırlatsa bile eğer vücudunuzda çok B12 vitamini eksiği varsa hareket bozukluğu ve dengede durmada bozukluk belirtileri görülmesi mümkün hale gelmektedir.B12 Vitamini Nedir, Neden Ve Nasıl Kullanılır? – B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bu sebeple en kısa süre içerisinde doktora gitmek ve tüm şikayetlerini doğru anlatmak, özellikle B12 vitamini tahlili istemek en doğru kararlar arasındadır. Eğer B12 eksikliğinden dolayı bu sorunları yaşamakta iseniz kısa süre içerisinde bu sorunlardan tamamen kurtulmak mümkün olabilir.

Ağızda Ülser

Ağızda çıkan yaralar, özellikle uçuk gibi viral problemler B12 vitamini eksikliğinin bir belirtisidir.

Nefes Darlığı Ve Baş Dönmesi

Zaman zaman nefes darlığı ve baş dönmesi B12 eksikliğinden ötürü ortaya çıkan bir sorun olabilir. Kısa ve uzun süreli baş dönmesi ve nefes darlığı sorunlarında ilk sebep olarak B12 düşünülmez ancak hastalar ilk olarak kan tahlili gibi tetkikler sonucunda B12 eksikliği yüksek oranda çıkarsa uzman hekim bu durumu dikkate alarak bu belirtilerin B12 eksikliğinden olduğunu anlayabilir. Ancak uzman olmayan ve alanında başarılı olmayan bir doktor maalesef bu belirtilerin B12 size karşı iddia edebilecektir.

Bulanık Görme

B12 vitamini eksikliği göz belirtileri arasında gözlerde rahatsızlık ve bulanık görme yer alabilir. Bu belirtiler özellikle çok fazla ise en kısa süre içerisinde göz doktoruna gitmek, ardından ise herhangi bir neden bulunamadı ise bu durumda B12 eksikliği için bir uzman doktordan tahlil istemek en doğrusu olabilir. Doktor sizi B12 eksikliği olup olmadığını test edecek tahlilleri onaylayacak ve sonuç en kısa süre içerisinde çıkacaktır.

Duygudurum Değişimi

Sık sık duygudurum değişimi yaşıyorsanız B12 eksikliğinden olabilir. Eğer bir dakika önce çok gülen ancak bir anda sebepsiz yere ağlamaya başlayan bir insansanız bu şımarıklık sebebi ile bile olabilir. Ancak eğer ki bu durum yeni oldu ise ve herhangi bir hamilelik gibi durum söz konusu değilse ve psikolojik nedenler söz konusu edilemez ise B12 eksikliğinden şüphe edilebilir. Testler zaten her zaman size en doğru sonucu söyleyecektir. B12 eksikliği ya vardır, ya da yoktur.

Ateş

Çok ama çok nadir insanlarda B12 vitamini eksikliği şiddetli ateşe sebep olabilir. Bunun sebebi henüz net olarak ortaya çıkmamış olsa bile bu konuda ateş belirtisinin B12 nedeni ile olduğu çoğu zaman maalesef ki bulunamayacaktır. Özellikle yüksek ateş sürekli tekrar ediyorsa uzman hekimler her zaman için B12 tahlili yapmayı düşünmeli ve herhangi bir etken yok ise, herhangi bir CRP değeri sorunu bulunmuyor ise B12’den şüphe edilerek tahlil istenmesi doğru bir karardır.

B12 Eksikliği Tedavisi

B12 eksikliği tedavisinde uzman size önce hayvansal ürünler tüketip tüketmediğinizi soracaktır ve size genelde Türkiye’de B12 vitamin hapları verilecektir. Bu haplar sayesinde ve dengeli beslenme ve uyku sonucunda B12 eksikliğinizin giderilip giderilmediği test edilecek, sonucunda eğer bu eksiklik giderilemedi ve B12 eksikliği belirtileri bir süredir daha devam ediyor ise bu durumda size en etkili B12 eksikliği iğnesi yazacaktır.B12 Vitamini Nedir, Neden Ve Nasıl Kullanılır? – B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bu iğneyi vurulduktan sonra kısa süre içerisinde yer alan değerler bir anda yükselmeye geçecek, bunun etkilerini vücudunuzda kısa süre sonra hissedeceksiniz.

Ancak iğne sürekli olarak vurulamayacak olduğu için değerler normal seviyeye gelince uzman doktor tarafından size B12 vitamin hapları verilecek ve bir süre daha bunlara devam etmeniz istenecek. Ardından ise zaten vücudunuzda düzelecek olan bu belirtilerin yanında kendinizi daha enerjik hissedecek ve B12 eksikliği sorunlarından tamamen arınmış olacaksınız.