Tek başına bir hastalık olmayan kansızlık (anemi), aslında hastalıkların bir bulgusu olarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Kansızlık; genel olarak yeterli beslenmemenin yanı sıra, dengeli beslenmemenin de söz konusu olduğu durumlarda ortaya çıkar. Vücutta kırmızı kan hücrelerinin azalması olarak nitelendirilen kansızlık B12 vitaminifolik asit ve demir eksikliğinde kendini belli etmektedir.

Özellikle kansızlık oluşan kişilerde derhal B12 vitamini, folik asit ve demirin vücuda kazandırılması amaçlanmalıdır.

Kansızlık Nedenleri ve Belirtileri Nedir? Doğal Tedavi Yöntemleri

KANSIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • En önemli kansızlık belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, çarpıntı  ve konsantrasyon bozukluğu meydana gelmektedir.
  • Ayrıca, kansızlık olan kişilerde aşırı stres ve gerginlik söz konusudur.
  • Aynı zamanda, çarpıntı nedeniyle kalp ritm bozuklukları da oluşabilmektedir. Öte yandan, bir diğer risk durumu da  yaşlı hastalarda kalp yetmezliğine yol açan bulgulardır.
  • Üstelik demire bağlı kansızlıkta saçlarda dökülme, tırnaklarda kolay kırılma ve hemen yorulma gibi belirtiler oluşmaktadır.
  • Kişinin gün içerisinde ruh halinde farklılık görülmesi de söz konusudur.
  • Yapılan araştırmalara göre, demir eksikliğine bağlı kansızlığı olan hastalarda bağışıklık sisteminin de  baskılandığı görülmektedir. Bu nedenle, kansızlığın ciddiye alınması ve bir an önce tedavi uygulanması gerekmektedir. Kansızlığın neye bağlı olarak ortaya çıktığı mutlaka araştırılmalıdır.

Özellikle demir eksikliğine bağlı kansızlık meydana gelebileceği gibi çok daha ciddi bir hastalığın bulgusu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken kansızlık B12folik asit ve demir gibi maddelerin çeşitli nedenlerle organizmaya alınamamasında meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra, demirin alımına rağmen daha fazla kanamayla kaybedilmesi ve  kemik iliğinin yeterince kırmızı küre üretememesiyle oluşan bir tablodur.

Kansızlığa Anemiye iyi gelen yiyecekler bitkiler meyveler

 

KANSIZLIĞA NE İYİ GELİR?

Böylesine halsizlik ve yorgunluk yaratan bu tabloda  bitkilerle kansızlık tedavisi mümkün olabilir mi? Ayrıca, uzun zamandır kansızlık şikayetim var ve kansızlığa iyi gelen bitkiler nelerdir diyorsanız işte yanıtları…

Kansızlık şikayetlerinizde hekim kontrolünün oldukça büyük önemi vardır. Hekim kontrolüne ek olarak, evde yapabileceğiniz destekleyici tedavilerde mümkündür. Öncelikle, en bilinen ve en özel kansızlığa  iyi gelen bitki nedir diyorsanız hemen yanıt verelim. Ayrıca, kansızlığa iyi gelen bitkiler hangileridir sorusunu da yanıtlayım. 

Özellikle ısırgan otu, C vitamini içeriğiyle demir eksikliğinde oldukça etkili bir bitkidir. Üstelik; bağışıklığı kuvvetlendirmesinin yanı sıra, kanı da temizleyen bitkiler arasında yer almaktadır.
Kansızlık söz konusu olduğunda, birtakım bitki çayları içerek kansızlığı önlemek mümkün.. Hem destekleyici hem de rahatlatıcı özellikteki tedavi amaçlı çayları merak ediyor musunuz?

O halde, en özel kansızlığa iyi gelen bitki çayları hangileridir hemen söz edelim.

Evde hazırlayabileceğiniz ve faydalanabileceğiniz kansızlığa iyi gelen bitkisel çaylar arasında kuşburnu çayı yer almaktadır. Özellikle kuşburnu çayı, C vitamini içeriğiyle kansızlık şikayetlerini azaltmakta olumlu sonuçları olan ve en etkili çaylardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, aslanpençesi çayı da kansızlık için önerilen en önemli bitkisel çaylardandır. Kekik çayı da, bir diğer kansızlıkta önerilen bitki çayları arasında yer almaktadır.

Maydanoz; C vitamininin yanı sıra kansızlığa iyi gelen bitkiler Maranki önerisiyle de karşımıza çıkmaktadır. Hem A vitamini içermesi hem de demir yönünden oldukça zengin bir bitki olan maydanozu, Ahmet Maranki destekleyici bir tedavi olarak kansızlık tedavisinde önermektedir.

Bununla birlikte, civanperçemi ve ısırgan otu kansızlığa iyi gelen şifalı bitkiler içinde önemli bir yere sahiptir. Maranki önerileri arasında pancar suyu içilmesinin de oldukça büyük önemi vardır. Çünkü, kırmızı pancar suyu içilerek kansızlık büyük oranda önlenebilmekte ve destekleyici tedavi önerileri arasında ilk sırada yer almakta diyebiliriz.

Kuru baklagillerin yanı sıra fındık, fıstık  ve susam da, günlük demir ihtiyacını karşılamakta oldukça katkıda bulunmaktadır. Ayrıca kuru üzüm, kuru kayısı ve dut kansızlığa iyi gelen bitki ve meyveler arasında önemli bir yere sahiptir. Üstelik, portakal ve limon C vitamininden zengin özelliğiyle kansızlıkta tercih edilecek meyveler arasındadır. Aynı zamanda, yer elması tüketimi de kan yapıcı ve vücut direncini artırıcı özelliğiyle  kansızlık tedavisinde oldukça etkilidir. Bununla birlikte avokado, müthiş demir deposu özelliğiyle kansızlık probleminde etkisini gösteren meyvelerdendir.

Kansızlık tedavisinde dışarıdan kan takviyesi verilmesi gerekli olabilir. Uzman hekim tarafından ne yapılacak olduğu konusunda bilgi aldıktan sonra en kısa süre içerisinde tedaviye başlamak gerekir.

KANSIZLIK TEDAVİSİ İÇİN İBRAHİM SARAÇOĞLU KÜRLERİ

Hangi çok özel önerilerle kansızlık ve bitkisel tedavi söz konusu olabilir, hemen cevap verelim. En önemli uygulanacak kansızlık ve bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu kürü olarak kereviz ıspanak kürünü önerebiliriz. Saraçoğlu; demire bağlı bir anemi söz konusu olduğunda  kereviz ıspanak kürünü destekleyici tedavi olarak önermektedir.

Ayrıca, 1 ay uygulanan bu kürle hemoglobin değerlerinde hızlıca yükseliş görülmektedir. Ispanak, tek başına tüketildiğinde vücuttan demir atan bir sebzedir. Ancak, kereviz ıspanak kürüyle hem ıspanaktaki hem de kerevizdeki demiri vücut hızla almaktadır.

kereviz ispanak kürü kansizliga iyi gelen bitkiler

O halde, kereviz ıspanak kürünü nasıl hazırlamanız gerekiyor, hemen anlatalım.

  • Dilimlenmiş kerevizleri 5 dakika kadar haşlayıp, ardından ıspanak ilave ediyorsunuz. Daha sonra, birkaç dakika kadar haşlayarak kereviz ıspanak kürünü elde etmek mümkün…

Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerin görüldüğü  kansızlık ve bitkisel tedavisi için başka neler yapılmalıdır mı diyorsunuz? Bilhassa, uygulanabilecek en özel bitkilerle kansızlık tedavisi mümkün olabilir. Bu bitkilerin başında oğul otu, at kuyruğu ve çilek kökü kullanılarak sağlanabilir.

 

Kansızlık için İncir Kürü

Bir diğer uygulanabilecek kan eksikliği bitkisel tedavi önerisi olarak incir kürü önerilmektedir.

  • Tenceredeki yarım litre suya 7- 8 adet kuru incir eklenir, ardından 7 dakika ağzı kapalı olarak kaynatılır. Ilınması beklenen incir kürü karışımını süzüp, düzenli olarak  sabah akşam içebilirsiniz. Bu kürün, kansızlıkla ilgili şikayetleriniz için müthiş bir destekleyici tedavi olduğunu bir iki gün içerisinde bile hissedebilirsiniz.Kategori: