Erkeklerde ve Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri – Tedavisi


Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Herkes saçlarını kaybeder. Her gün yaklaşık 50-100 saç teli kaybetmek normaldir. Saçlarınızda bölgesel ufak kellikler veya çok fazla inceltme görürseniz, saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz.

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Kadınlar doğumdan sonra saç dökülmesi yaşayabilir. Çok fazla stres altındaki insanlar farkedilebilir saç dökülmesi yaşayabilirler. Bazı hastalıklar ve tıbbi tedaviler saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesi Tedavisi
Milyonlarca kadın ve erkeğin kalıtsal saç dökülmesi var. Bu tip saç dökülmesi çoğu kez başarıyla tedavi edilebilir.

 

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni kalıtsal saç dökülmesi adı verilen tıbbi bir durumdur. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 80 milyon erkek ve kadın bu saç dökülmesine sahiptir. Saç dökülmesi türleri şunlardır:

Erkek desenli kellik
kadın desenli kellik
Androgenetik alopesi
Neyse ki saç dökülmesine neden olan çoğu sebepler tespit edilip durdurulabilir veya tedavi edilebilir. Saç dökülmesinden rahatsız olan herkes bir dermatologa görünmelidir. Bu doktorlar cildimizi, saçlarımızı ve tırnaklarımızı tedavi etmede uzmanlaşmıştır.

 

 

 

 

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

Saç dökülmesi kademeli incelme, saçta bölgsel boşluklar veya tam kelliğe neden olabilir. Saç dökülmelerinden bazılarını aşağıda verilen fotoğraflardan görebilirsiniz.

 

sac-cekilmesi
Bu psikolojik durum insanların saçlarıının çekilmesine neden olur.
bölgesel-saç-dökülmesi
Alopesi areata: Bu hastalık sıklıkla saçların yuvarlak – kümesel dökülmesine neden olur.
kirpik-dokulmesi
Alopesi areata: Bazıları kirpiklerini kaybeder. Saç dökülmesi vücudun herhangi bir yerinde olabilir.
kalıtsal-sac-dokulmesi
Kalıtsal saç dökülmesi: Kadınlarda kalıtsal saç dökülmesi saçlı deri merkezinde başlayan incelmeye neden olur.
alopecia-areata-sac-dokulmesi
Alopesi areata: Bu hastalık, sağlıklı insanlarda, tamamen saç dökülmesine neden olabilir.

 

Saç Dökülmesi NEDENLERİ

Kimler saç dökülmesi yaşar?

Milyonlarca insan saç dökülmesi yaşar. Bazı insanlar, hiçbir şey yapmadan saçlarının yeniden büyümesini ister. Diğerlerinin saçlarının yeniden gelişmesi için tedaviye ihtiyaçları vardır. Bazen saçlar yeniden kendiliğinden büyümeyecektir.

Neyin mümkün olduğunu bulmak için bir dermatologa görünmelisiniz. Bu doktorlar cilt, saç ve tırnakları etkileyen hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmıştır.

Saç dökülmesine neden olan şey nedir?

Saç dökülmesinin nedenleri çoktur. Saç dökülmesi aniden başladığında, neden hastalık, diyet, ilaç veya doğumdan kaynaklanıyor olabilir. Eğer saç dökülmesi yavaşlar ve her geçen yıl daha belirginleşirse, bir kişide kalıtsal saç dökülmesi olabilir. Bazı saç bakımı uygulamaları da belirgin saç dökülmesine neden olabilir.

Aşağıda saç dökülmesine neden olan birçok şey açıklanmaktadır:

Saç Hastalıkları

Herediter incelme veya kellik (androgenetik alopesia da denir): Saç dökülmesinin en yaygın nedeni budur. Erkekleri ve kadınları etkiler. Birleşik Devletlerde yaklaşık 80 milyon insan kalıtsal incelme veya kellik yapıyor.

Erkekler kalıtsal saç dökülmesine sahip olduklarında sıklıkla alın bölgesinde açılma yaşarlar. Birçok erkek, özellikle de başın üstünde kümesel kellikler görebilir. Kadınlar ise diğer taraftan saç çizgilerini korumaya eğilimlidirler. İncelen kılları belirgin şekilde görürler. Birçok kadının saç dökülmesinin ilk belirtisi genişleyen alandır. Nadiren de olsa, kadınlar saç dökülme olayını alın kısımlarında yaşayabilirler. Bunun sebepleri bilinmiyor.

Alopecia areata: Araştırmacılar, bunun bir otoimün hastalığı olduğuna inanıyorlar. Otoimmün vücut saldırılarının kendisi anlamına gelir. Bu durumda vücut kendi saçlarına saldırıyor. Bu, kafa derisi ve vücudun diğer bölgelerinde pürüzsüz, yuvarlak saç dökülmelerine neden olur. Alopesi areatalı insanlar genelde mükemmel sağlıkta olurlar. Çoğu kişi saçlarının yeniden büyümesini görür. Dermatologlar bu bozukluğu olan insanlara, saçların daha hızlı büyümesine yardımcı olur.

Sikatrisyel (yara izi) alopesi: Bu nadir görülen hastalık, sağlıklı insanlarda gelişir. Hastalık bir kişinin kıl folikülünü yok eder. Skar dokusu, foliküllerin bulunduğu yerdedir, böylece saç yeniden büyüyemez. Tedavi saç köklerini yok eden iltihaplanmayı durdurmaya çalışır.

Merkezi santrifüjlü skatrik (aletsel skop) alopesi: Bu tip saç dökülmesi çoğu zaman Afrika kökenli kadınlarda görülür. Kafa derisinin merkezinde başlar. Bu ilerledikçe, saç dökülmesi saç derisinin merkezinden dışarı yayılır. Etkilenen kafa derisi pürüzsüz ve parlak olur. Saç dökülmesi çok yavaş veya hızlı olabilir. Saç dökülmesi hızla ortaya çıktığında, kişi kafa derisinde karıncalanma, yanma, ağrı veya kaşıntı gösterebilir. Yara izi oluşmadıysa, tedavi saçın yeniden büyümesine yardımcı olabilir.

 

Genel Hastalıklar

Temel tıbbi durum: Saç dökülmesi hastalığın ilk belirtisi olabilir. Tiroid hastalığı ve anemi gibi yaklaşık 30 hastalık, saç dökülmesine neden olur. Hastalığın tedavisi ile saç dökülmesi sıklıkla durdurulabilir veya tersine çevrilebilir.

Hastalık: Bir hastalıktan sonra önemli miktarda saç dökülmesi oluşabilir. Büyük bir ameliyat, yüksek ateş, ciddi enfeksiyon veya hatta grip saç dökülmesine neden olabilir. Dermatologunuz bu saç dökülmesine telogen (tee-lə-jen) effluvium (ih-flu-ve-uhm) diyebilir.

Bazı kanser tedavileri: Radyasyon tedavisi ve kemoterapi saç dökülmesine neden olabilir. Bu saç dökülmesi genellikle geçicidir, ancak büyük sıkıntıya neden olabilir.

Saç Mantarı: Bu hastalık bulaşıcıdır ve çocuklarda yaygındır. Etkili bir tedavi yapılmadığında, saç mantarı kelleşmeye neden olabilir.

Trichotillomania: Bu tıbbi bozukluk insanlara art arda kendi saçlarını çekmelerine neden olur. Genellikle kafa derisi üzerindeki saçları çekme konusunda sürekli bir dürtü hissederler. Bazı hastalar vücutlarındaki kirpiklerini, burun tüylerini, kaşlarını ve diğer tüylerini çıkarmaya zorlandıklarını söylüyor.

 

erkeklerde-saç-dökülmesi

 

Hormonlar ve stres

Doğum: Doğum yaptıktan sonra bazı kadınlarda belirgin saç dökülmesi yaşanır. Düşen östrojen seviyeleri bu tip saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi geçicidir. Birkaç ay içinde kadınlar saçlarının yeniden büyümesini görürler.

Menopoz: Saç dökülmesi menopoz sırasında yaygındır. Bu kayıp genellikle geçicidir. Saçlar zamanla yeniden büyür. 40 yaş ve üzeri bir kadınsanız, saçlarınızın gençkenki dolgunluğunı beklememeniz gerekir.

Stres: Travmatik bir olay yaşamak (örn. Sevilen birinin ölümü veya boşanma) saç dökülmesine neden olabilir.

 

Diyet ve zayıf beslenme

Kilo kaybı: Bazı insanlar 15 kilodan fazla kaybettikten sonra saç dökülmesini görürler. Saç dökülmesi genellikle kilo kaybından 3-6 ay sonra ortaya çıkar. Bu saç dökülmesi çok yaygındır. Saçlar yardım olmadan büyür.

Vitamin A: Çok fazla A vitamini saç dökülmesine neden olabilir. İnsanlar bu vitamini vitamin takviyeleri veya ilaçlarıyla çok fazla alabilirler. Vücutta A vitamini çok fazla tüketilmeyi durdurduktan sonra normal saç büyümesi devam eder.

Protein: Vücut yeterince protein almazsa, aldığı proteine ​​rasyonelleşir. Vücudun proteinsizliği saç büyümesini durdurmaktır. Bir kişinin yeterince protein yememesi yaklaşık 2-3 ay sonra saç dökülmesini görebilirsiniz. Daha fazla protein yemek saç dökülmesini durduracaktır. Etler, yumurta ve balık protein için iyi kaynaklardır. Vejetaryenler, fıstığı, tohumları ve fasulyeleri diyetlerine ekleyerek daha fazla protein alabilirler.

Demir: Yeterli miktarda demir almamak saç dökülmesine neden olabilir. İyi vejetaryen demir kaynakları, demir destekli tahıllar, soya fasulyesi, kabak çekirdeği, beyaz fasulye, mercimek ve ıspanaktır. Tavuk, istiridye ve organ etleri, iyi derecede demir içeren  hayvan kaynakları listesinin başında gelir.

Yeme bozukluğu: Bir insanda yeme bozukluğu varsa, saç dökülmesi yaygındır. Anoreksi (yemek yiyememe) ve bulimia (yedikten sonra kusma) saç dökülmesine neden olabilir.

Bu İçerik de İlginizi Çekecektir:  Yüz Tipine Göre Gözlük ve Çerçeve Seçimi Nasıl Olmalı? 

 

Tıp

Bazı reçeteli ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Kan incelticiler.
Yüksek doz A vitamini.
Artrit, depresyon, gut, kalp problemleri ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar.
Doğum kontrol hapları: Hapı alan bazı kadınlar saç dökülmesine uğrar. Bazen saç dökülmesi, bir kadın hapları almayı bıraktığında başlar. Bu saç dökülmesine uğrayan kadınların kalıtsal saç dökülmesi sıklıkla görülür.
Anabolik steroidler (kas inşa etmek ve atletik performansı artırmak için alınan steroidler) saç dökülmesine neden olabilir.

 

Saç Bakımı

Saç stiliniz ve saçınızda kullandığınız bazı ürünler saç dökülmesine neden olabilir.

Ürünler: Sık saç boyatma saçların kırılmasına neden olabilir. Boyaların, jellerin, gevşeticilerin ve saç spreylerinin düzenli veya yanlış kullanılması saç kırılmasına neden olabilir. Dermatologlar bu saç ürünlerinin kullanımını sınırlamaları önerir. Daha az kullanım genellikle daha az saç kopması demektir.

Üflemeli kurutucular, düz demirler ve diğer cihazlar: Sık kullanılan bir üfleme kurutucusu saçlara zarar verir. Bir üflemeli kurutucudan gelen yüksek ısı, kılın gevrek olmasına ve kırılmaya eğilimli olarak kıl şaftındaki suyu kaynatabilir. Dermatologlar, saçlarınızın kurumasına izin vermenizi önermekte. Daha sonra kuruduğunda saçlarınızı şekillendirin. Dermatologlar ayrıca düz demirlerin (yüksek ısı kullanarak saçları düzelttikleri) ve kıvırma demirlerini sınırlamalarını tavsiye etmektedir.

Saç tokaları, klipsler ve lastik bantlar: Saçları sıkı tutmak için kullanıldığında, saç tokaları, klipsler ve lastik bantlar saçları kırabilir.

Bunları seçmek için dermatologların ipuçları:

Saç stilleri

At kuyruğu, örgü vb. lemler alopesi olarak bilinen saç dökülmesine neden olabilir.

Yanlış yıkama, kurutma ve tarama

Aşağıdaki uygulamalar saç dökülmesine neden olur:

Çok fazla şampuanlama, tarama veya fırçalama (günde 100 vuruş veya daha fazla).
Islak saçları havluyla ovun.
Islak saçların fırçalanması veya taranması (özellikle Asya veya Kafkasya’da olan insanlar).

Birçok kişi için, saçlar ıslandığında daha esnektir. Bu kuru saçlardan daha kolay koparır. Saç kırılması meydana geldiğinde saç tüylü veya çok ince görünür.

 

kadınlarda saç dökülmesi

 

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ ve Tanı

Dermatologlar saç dökülmesini teşhis eder mi?

Pek çok şey saç dökülmesine neden olabilir. Bir dermatolog, sorular sorarak başlayabilir. Dermatolog, saç dökülmesinin ani veya yavaş yavaş olup olmadığını öğrenmek isteyecektir. Bunun bilinmesi nedenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bir dermatolog, hangi ilaçları aldığınızı, hangi alerjik maddeleri ve diyette olup olmadığınızı sorar. Dermatologa doğru bilgileri vermek önemlidir. Bir cinayet gizemi gibi en ufak bir ipucu da davayı çözebilir. Kadınlara dönemleri, gebelikleri ve menopozu hakkında sorular sorulabilir.

Dermatolog ayrıca saç derinize ve saçınıza dikkatle bakacaktır. Muayene sırasında dermatolog saçlarınızı çekebilir. Bazen bir dermatolog, gerekli kanıtları elde etmek için saçlarınızı çekmelidir. Ve bazen bir dermatologun, vücudunuzun geri kalan kısmındaki saçları, diğer bölgelere göre çok az veya fazla saç olup olmadığını görmesi gerekir.

Bazen kanıtlar kafa derinizde yatar. Dermatolog, kafa derisinin küçük bir parçasını çıkarabilir. Buna kafa derisi biyopsisi denir. Bir dermatolog, ofis ziyareti sırasında hızlı ve güvenli bir şekilde kafa derisi biyopsisi yapabilir. Kafa derisi biyopsisi, davayı çözmek için gerekli olabilir. Bazen bir kan testi gereklidir.

Pek çok şey saç dökülmesine neden olabilir, nedeni bulmak zaman alabilir. Birkaç randevu ayarlamanız gerekebilir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi için birçok tedavi var. Dermatologlar erken saç dökülmesi tedavisini önerirler. Erken, saçlarını kaybetmeden önce demektir. Saç dökülmesi tedavisi, bir kişinin çok fazla saç dökülmesine uğraması durumunda daha zordur.

Saç dökülmesine ne iyi gelir diye düşünüyorsanız, aşağıdaki tedavilerden biri veya daha fazlası saç kaybı tedavisi planınızın bir parçası olabilir.

Reçetesiz Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Minoxidil: Bu ilaç kafa derisine uygulanır. Kafa derisinin üst kısmındaki kıl büyümesini teşvik edebilir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) saç dökülmesini tedavi etmek için minoksidili onayladı. Erkek ve kadınlar için onaylanan tek saç yeniden büyüme ürünüdür. Bir dermatolog, minoksidil ile bir başka tedaviyi birleştirebilir.

Lazer cihazları: Lazer ışığı veren fırçalar, taraklar ve diğer elle tutulan cihazlar saç büyümesini uyarabilir. Bu cihazlar ile saçlar bazı insanlarda daha genç görünebilir. FDA bu ürünleri tıbbi cihazlar olarak sınıflandırdığından, ürünler ilaçların tabi olduğu titiz testlerden geçmez. Bu cihazların uzun vadeli etkisi ve güvenliği bilinmemektedir.

Reçeteli Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Finasteride: FDA, saç dökülmesi olan erkekleri tedavi etmek için bu ilacı onayladı. Hap şeklinde gelir ve çoğu (yaklaşık% 88) erkekte yavaş saç dökülmesi tedavisinde yardımcı olur. Birçok (yaklaşık% 66) erkekte saçların yeniden büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. Finasteride vücudun bir erkek hormonu olan dihidrotestosteron (DHT) üretmesini durdurarak çalışır.

Kortikosteroid: Saç dökülmesine vücudunuzdaki iltihaplanma nedeniyledir, bir dermatolog kafa derinize bir kortikosteroid adı verilen bir ilaç enjekte edebilir. Bu, bir insanda alopesi areata olduğunda ortaya çıkan iltihaplanmayı durdurmaya yardımcı olabilir. Bir kortikosteroid, bir anabolik steroidden farklıdır.

 

 

Saç Dökülmesine Karşı Yapılacak İşlemler

Bir dermatologun önerdiği prosedür türü, ne kadar saç kaybettiğinize bağlı olacaktır. En iyi sonucu elde etmek için bir dermatolog aşağıdaki yordamlardan birini veya birkaçını kullanabilir:
Saç nakli veya saç ekimi: Saç büyümesi iyi olan saç derisindeki cilt çıkarılır ve kafa derisinin saçlara ihtiyaç duyan alanlarına nakledilir.

Derinin küçültülmesi: Kel saç derisi ameliyatla çıkarılır ve kılları kafa derisini azaltmak için kıllı kafa derisi birbirine yaklaştırılır. Saç Derisi Azaltma Ameliyatı tek başına veya bir saç ekimi ile birlikte yapılabilir.

Derinin genişlemesi: Deri gerilmesi için cihazlar kafa derisinin altına 3-4 hafta kadar sokulur. Bu işlem, kafa derisini daha gevşek kılmak için bir saç derisi azaltma işleminden önce yapılabilir. Ayrıca saç dökülme alanlarını uzatmak için de yapılabilir, bu da kelleşmeyi azaltır.

Deri oynatma: Saç derisi parçası cerrahi olarak hareket ettirilir ve saçın gerekli olduğu yere yerleştirilir.

 

Sonuç

Dermatologunuz saç kaybına neden olan şeyleri bildikten sonra, dermatologunuz size saç dökülmesi tedavisinden neler bekleyebileceğinizi söyleyebilir. Bazen saç dökülmesinin tedaviye ihtiyacı yoktur. Saçlar kendi başlarına yeniden büyümeye başlayabilir. Bazı durumlarda, yaptıklarınızı değiştirmek saç dökülmesini durdurarak saçınızın yeniden büyümeye başlamasını sağlar. Bazen tedavi saçları eski haline getirebilir.


What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bilgilendirici Bilgilendirici
2
Bilgilendirici
Beğendim
1
Beğendim
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format