Merhaba sevgili Zovovo okurları! Bu yazımızda geçtiğimiz günlerde Türk iktisat uzmanı Mahfi EĞİLMEZ‘in sözünü ettiği Skimpflasyon ve Shrinkflasyon‘un ne olduğunu inceliyoruz.

Skimpflasyon Nedir?

Skimpflasyon’un tanımı direkt olarak Türkçeye çevrilebilen bir terim olmamakla birlikte, ekonomik bir terim olan skimpflasyon “şirketlerin maliyetlerini düşürme çabaları içerisinde ürünlerinin veya hizmetlerinin kalitesini, miktarını azaltma durumu” olarak ifade edilebilir.

skimpflasyon ve shrinkflasyon nedir zovovo

Gıda Dedektifi – Skimpflasyon Nedir?

Yukarıdaki Gıda Dedektifi örneğinden de anlaşılabileceği üzere skimpflasyon son kullanıcıya, yani size aynı paket içerisinde niteliği düşürülmüş içerikte ürün satılmasıdır.

Skimpflasyon’un Kökeni Nedir?

Bu sözcüğün kökeni İngilizcedeki “kısmak, azaltmak” anlamına gelen skimp sözcüğü ile “şişkinlik, şişirme” anlamına gelen inflation sözcüğünün birleşiminden türetilmiştir.

 

Shrinkflasyon Nedir?

Shrinkflasyon, özellikle hammadde ve üretim maliyetlerinin arttığı dönemlerde karşılaşılan bir stratejidir. Şirketler, maliyetlerinin artışlarını doğrudan fiyat artışları yoluyla tüketiciye yansıtmak yerine, ürünlerinin ambalajını küçültme, içindeki miktarı azaltma ya da ürünün içeriğini değiştirmek aracılığıyla maliyetlerini dengelemeye çalışırlar. Çoğu zaman tüketiciler bu değişiklikleri fark etmeden aynı fiyatı ödemeye devam ederler.

shrinkflasyon zovovo

Büyük boy ve küçük boy eker ayran – Shrinkflasyon Nedir?

Bu terime bir örnek de, tükettiğimiz bir 300 gram ağırlığındaki ekmek 1 Türk Lirasına satılıyor idi ise, zaman içerisinde aynı ekmeğin ağırlığının 200 grama düşürülüp yine 1 Türk Lirasına satılmasını örnek gösterebiliriz.

Shrinkflasyon’un Kökeni Nedir?

Bu sözcüğün ise kökeni İngilizcedeki “daralmak, azalmak” anlamına gelen shrink ile “şişirme, şişkinlik” anlamına gelen inflation sözcüklerinin birleşiminden türetilmiş bir ekonomik terimdir.

 

Mahfi EĞİLMEZ’in Yazısı

Peki Skimpflasyon ile shrinkflasyon hakkında İktisat Uzmanı Mahfi EĞİLMEZ‘in kendi internet sitesinde Enflasyonla İlgili Tartışmalar isimli yazısında ne demiş, bir bakalım:

“…Günümüzde bütün dünyada farklı enflasyon görünümleri ortaya çıkmaya başladı. Bu gelişme enflasyonla mücadeleyi daha da olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

Bu farklı görünümlerden birisi skimpflasyon denilen ve ürünün içeriğinin değiştirilmesi, kalitesinin düşürülmesi sonucu ortaya çıkan daha düşük değerdeki bir malın aynı fiyatla satılması olgusudur. Bu yolla fiyat değişmemiş ve enflasyona etki etmemiş gibi görünür oysa gerçek böyle değildir…”

“…Bir başkası shrinkflasyon denilen ve ürünün fiyatı aynı kaldığı halde boyut, ağırlık ya da hacminde ortaya çıkan düşüşü ifade eden değişikliktir. Bu şekilde fiyat değişmez ve enflasyona etki etmez göründüğü halde gerçekte ortada bir enflasyonist değişim söz konusudur…”

mahfi egilmez

Mahfi Eğilmez-Enflasyonla İlgili Tartışmalar – Skimpflasyon ve Shrimpflasyon Nedir?

Kategori: