Her geçen gün daha fazla sayıda insan taranıyor, her geçen gün daha fazla sayıda insan Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) çekilerek sorunlarına çare arıyor. Son 1 yıl içerisinde 100 milyondan daha fazla sayıda insanın Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) cihazlarını aktif olarak kullandıkları biliniyor.

Bu kişilerin başında en fazla akut hastalıklara sahip olanlar gelirken, nörolojk görüntülemelerin MRI için en fazla tercih edilen branş olduğundan söz ediliyor.

Ancak bu oranlar ve veriler elbette ülkeden ülkeye ve yıldan yıla değişim gösterebiliyor. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) sayesinde milyonlarca insanın kısa süre içerisinde ölümü engellenirken, canımızı emanet ettiğimiz doktorlar bu cihazlar sayesinde tüm sağlık sorunlarımızı olmasa bile çoğunu görebilir durumdalar.

Peki ya Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) insan vücuduna zarar veriyor mu?

Bu konuda uzmanların açıklamalarına bakılacak olursa ve araştırmalar takip edilecek olursa görülecek ki herhangi bir şekilde bu cihaz insan sağlığına zarar vermiyor. Röntgen ve bilgisayarlı tomografi radyasyon içeriyor olduğundan dolayı insan vücuduna zarar verirken, MR ise hiçbir şekilde radyasyon içermiyor ve sadece manyetik dalgalar sayesinde insan vücudunu görüntülüyor. Özellikle yumuşak dokuların görüntülenmesinde MR en fazla tercih edilen ve başarılı teknik iken, sert dokuların görüntülenmesinde ise BT ve röntgen tercih ediliyor.Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) Zararlı Mı?

Örneğin renal kolik ağrısı (böbrek) yaşayan bir hastanın MR cihazında uzun dakikalar boyunca beklemesi doğru olmayacağı için ve yumuşak dokuları görüntülemek konusunda cihaz başarılı olduğu için BT ilk tercih olarak seçiliyor. Röntgen ise renal kolik ağrısında ilk tercih olarak çoğu uzman tarafından tercih edilmemekte.

Manyetik Rezonans Zararsız Ama!

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) herhangi bir zarar vermiyor diye her ay farklı bölümlerimizden bu cihaza girmemiz doğru değil. En ufak bir ayak ağrısında bu cihaza girmek istemek hem sağlık açısından doğru değil, hem de diğer hastaların yerini gasp etmek anlamına geldiği için uygun olmayacaktır. Bunun sebeplerinden bir tanesi ise MR’ın aslında her sorunu göremiyor olmasıdır. Örneğin idrar yollarınızda enfeksiyon varsa saatlerce MR cihazında kalsanız dahi bu sorunu cihaz tespit edemez, bu sorunu tespit edecek olan şey idrar tahlilidir.
Kategori: