1984 yılında komplo teorileriyle bilinen Amerikalı yazar ve film yönetmeni  George Edward GRIFFIN ile yaptığı röportajda eski KGB ajanı olan Yuri Alexandrovich BEZMENOV(kısaca Yuri BEZMENOV)’un söz ettiği İdeolojik Yıkım(Ideological Subversion) nedir, kaç aşamadan oluşur çayınızı kahvenizi alın birlikte inceleyelim, sevgili Zovovo okurları.

İdeolojik Yıkım Nedir? – Yuri Bezmenov’un anlatımıyla

İdeolojik yıkım zamanla meşrulaşan bir süreçtir. Kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Amerikan kitle iletişim araçlarının tek yapması gereken, kulaklarına tıkamış oldukları muzları çıkarmak, gözlerini açmak. Gizem yok, casuslukla alakası yok. Casusluk istihbaratı toplamanın daha romantik göründüğünü biliyorum. Muhtemelen reklam yoluyla daha fazla deodorant satıyor. Bu yüzden Hollywood yapımcılarınız James Bond türü gerilim filmlerine bu kadar deli oluyorlar ama gerçekte KGB‘nin ana vurgusu kesinlikle istihbarat alanı değil.

Benim görüşüme ve benim kalibremdeki birçok sığınmacının görüşüne göre, casusluğa zaman, para ve insan gücünün yalnızca %15’i harcanıyor. Geriye kalan %85 ise ya ideolojik çökertme ya da KGB’nin dilinde aktif önlemler ya da psikolojik savaş dediğimiz yavaş bir süreçtir. Bunun temelde anlamı, her Amerikalının gerçeklik algısını öyle bir değiştirmek ki, bilgi bolluğuna rağmen hiç kimse kendisini, ailesini, toplumunu ve ülkesini savunma çıkarları konusunda mantıklı sonuçlara varamıyor. Bu çok yavaş ilerleyen harika bir beyin yıkama sürecidir ve dört temel aşamaya bölünmüştür. İlki demoralizasyondur.”

1- Demoralizasyon Nedir?

“Bir milletin demoralize olması 15 ila 20 yıl alır. Neden bu kadar yıl? Çünkü bu, bir nesil öğrenci yetiştirmek için gerekli olan minimum yıl sayısıdır. düşmanınızın ülkesinde, düşmanın ideolojisine maruz kalıyorsunuz. Başka bir deyişle, Marksizm-Leninizm ideolojisi, Amerikancılığın temel değerleri olan Amerikan vatanseverliği tarafından sorgulanmadan veya dengelenmeden, en az üç kuşak Amerikalı öğrencinin yumuşak kafalarına pompalanıyor.

Peki sonuç? Görebileceğiniz gibi 1960’larda okullardan mezun olanlar, okulu bırakanlar veya yarım yamalak bilgiye sahip olan entelektüellerin çoğunun şu anda hükümette, kamu hizmetinde, iş dünyasında, kitle iletişim araçlarında, eğitim sisteminde güçlü pozisyonları işgal ettiğini görebilirsiniz. Onlardan kurtulamazsınız. Kirlenmişlerdir. Belirli bir düzende düşünmeye ve belirli bir kalıp içerisinde tepki vermeye programlanmışlardır. Onlara gerçek bilgiler sunsanız bile fikirlerini değiştiremezsiniz; beyazın beyaz, siyahın siyah olduğunu ispatlasanız bile temel algılarını ve davranış mantıklarını değiştiremezsiniz.

ideolojik yikim nedir yuri bezmenov zovovo

“Onlara Gerçek Bilgiler Sunsanız Bile Düşüncelerini Değiştiremezsiniz” – İdeolojik Yıkım

“Yani bu kişilerde demoralizasyon süreci tamamlanmış ve geri dönülemez hale gelmiştir. Toplumu bu insanlardan kurtarmak için, Amerika Birleşik Devletleri toplumunun yararına ve çıkarları doğrultusunda hareket edecek, yurtsever fikirli ve sağduyulu yeni nesil insanları eğitmek için 20 veya 15 yıla daha ihtiyacınız var.

Daha önce de belirttiğim gibi onları gerçek bilgiye maruz bırakmanın artık bir önemi kalmıyor. Demoralize olan kişiler gerçek bilgiyi değerlendiremez.  Onlara bilgi, gerçek delil, belge, fotoğraf yağdırsam bile, onu zorla Sovyetler Birliği’ne götürüp toplama kampını göstersem bile, kıçlarına tekme yiyene kadar buna inanmayı reddedeceklerdir.

Ancak asker çizmesi onlara çarptığı zaman anlayacaklardır, ama ondan önce değil.”

2- Destabilizasyon

“Bu sefer yıkıcı, sizin fikirlerinizi ve tüketim kalıplarınızı umursamıyor. Abur cubur yiyip şişmanlamanız ve sarkmanız artık önemli değil. Bu kez, bir ulusun istikrarını bozmak yalnızca iki ila beş yıl sürüyor; önemli olan esastır: Ekonomi, dış ilişkiler, savunma sistemleri. Ve şunu çok açık bir şekilde görüyorsunuz ki bazı alanlarda, savunma gibi hassas alanlarda,
bir ekonomi. Marksist-Leninist fikirlerin ABD’deki etkisi kesinlikle muhteşem. 14 yıl önce dünyanın bu bölgesine ayak bastığımda sürecin bu kadar hızlı ilerleyeceğine asla inanamazdım.”

3- Kriz

“Diğer aşama ise krizdir. Bir ülkeyi krizin eşiğine getirmek yalnızca altı haftayı bulabilir. Krizden sonra ise şiddetli bir güç, yapı ve ekonomi değişimiyle sözde bir normalleşme dönemi gelir. Süresiz olarak devam edebilir.”

4- Normalizasyon

“Normalizasyon(normalleşme), Sovyet propagandasındaki alaycı bir ifadedir. Yoldaş BREJNEV(Leonid BREJNEV, dönemin Sovyetler Birliği Lideri), 1968 yılında Sovyet Tankları Çekoslovakya’ya girdiğinde “kardeş ülke Çekoslovakya’daki durum artık normale dönmüştür” dedi.

Eğer tüm bu salakların ülkeyi krize sokmasına izin verirseniz, ABD’de olacak olan da budur. insanlara her türlü güzelliği ve yeryüzündeki cenneti vaat etmek, ekonominizi istikrarsızlaştırmak, serbest piyasa rekabeti ilkesini ortadan kaldırmak ve birçok şey vaat edecek Walter MONDALE(dönemin ABD Başkan Yardımcısı) gibi hayırsever diktatörlerin yanına Washington DC’de bir büyük kardeş(Big Brother) hükümet koymak, verilen sözlerin yerine getirilip getirilmeyeceği umurunda olmaz.”

ideolojik yikim nedir yuri bezmenov zovovo

“Kriz, artık yerini normalleşmeye bırakmıştır” – İdeolojik Yıkım

İdeolojik Yıkıma Karşı Çözüm Nedir?

“Çok basit! Kendinizi eğitin ve etrafınızda olup bitenleri anlayın.

Barış zamanında yaşamıyorsunuz. Bir savaş halindesiniz ve kendinizi kurtarmak için çok az zamanınız var. Hele hele genç kuşaktan bahsediyorsanız, güzel disko müziklerinden pek vaktiniz kalmıyor. Çok yakında gidecek, sadece bir gecede. Kapitalistlerden ya da zengin iş adamlarından bahsediyorsak, çok yakında asılacakları ipi satıyorlar sanırım. Eğer durmazlarsa, yerleşmiş kâr arzusunu dizginleyemezlerse ve Sovyet komünizminin canavarıyla ticarete devam ederlerse, çok yakında asılacaklar ve öldürülmek için dua edecekler ama ne yazık ki muhtemelen köle endüstrisini yönetmek için Alaska’ya gönderilecekler.

ideolojik yikim nedir yuri bezmenov zovovo

Kulağa hoş gelmediğini biliyorum. Amerikalıların hoş olmayan şeyleri dinlemekten hoşlanmadıklarını biliyorum. Ama size James Bond tipi casusluk filmleri gibi aptallıkları anlatmaktan kaçındım. Artık casusluğa ihtiyacınız yok. Hayatta kalma hakkında konuşmaya geldim. Bu, bu sistemin hayatta kalması meselesidir. Bana hayatta kalmamın ne anlama geldiğini sorabilirsiniz çünkü söylediğim gibi, artık sizin teknenizdeyim. Birlikte şarkı söylersek, çok güzel şarkı söyleriz. Bu gezegende sığınacak başka yer yok.”

Video Oyun Dünyasında Yuri Bezmenov

Soğuk Savaş döneminde 80’li yılları konu edinen Call of Duty: Black Ops Cold War, 21 Ağustos 2020’de Youtube üzerinden “Know Your History(Tarihini Bil)” başlığıyla yayınlanan tanıtım videosunda Yuri Bezmenov ile yapılan röportaja yer verilmiştir.