Nükleer füzelerin ateşlenmesi durumunda ortaya çıkan radyasyon ile uzaydan Dünya’ya gelen radyasyon arasında bazı farklar vardır. Uzaydan gelen radyasyon yakıcı değilken, nükleer radyasyon ise yakıcıdır ve insan vücudunda daha fazla etkileri vardır. Ateşlenen bir nükleer füzeden kaçmak mümkün değildir, ancak uzaydan gelebilecek radyasyondan korunmak çok güçlü sığınaklar sayesinde imkansıza yakın bile olsa mümkün olabilir.

Yine nükleer füzelerden ancak daha önceden haberdar olmak yoluyla kaçmak mümkün olabilir. Çünkü etkileyebilecekleri alan sınırlıdır.

Radyasyon Hayatımızın Bir Parçası

Her gün belirli oranlarda zaten radyasyon alıyor ve almak zorunda kalıyoruz. Dünya’da yaşadığımız sürece bunu almak zorunda kalıyoruz. Gündelik hayatta alınan radyasyon genelde çok az seviyelerde olduğu için genellikle insan vücudunda kalıcı bir probleme sebep olmuyor.

Radyasyonun zararları nedir? Sorusunun yanıtı ise korkutucu olabiliyor.

Kanser

Radyasyon dendiğiz zaman ilk olarak akla gelecek olan sağlık sorunu kanserdir. Eğer yüksek dozda radyasyona maruz kalırsanız gelecek birkaç ay veya yıl içerisinde vücudunuzun herhangi bir bölgesinde veya organında kanser gelişme riski artacaktır. Özellikle nükleer santrallerde çalışanların bu konuda daha fazla risk altında oldukları biliniyor.

Yanıklar

Cilt yüzeyinde yaşanan bozulmalar ve yanıklar yüksek radyasyonun belirtileri arasındadır. Eğer ki cildinizde özellikle yüksek bir radyasyon dozundan hemen sonra bozulmalar başladıysa bu durumda özellikle korkmanız gerekebilir. Bu cilt kanserine bile işaret eden bir belirti olabilir.

Yakıcıdır

Radyasyon çevrede olan tüm canlı bitkileri kısa süre içerisinde öldürür. Aynı zamanda insanlar ve hayvanların ölmesine, ölmezse bile sağlık sorunları yaşamasına neden olarak çok yıkıcı ve yakıcı bir güç olarak tanımlanmaktadır. Büyük oranda radyasyona maruz kalmak bir daha o bölgede bitki yetişmesine yüzyıllar boyunca engel olabilecek bir durumdur.

Öngörülemez Sorunlar

Radyasyon her zaman öngörülebilir zararlar vermez. Beklenmedik düzeyde zararlar bir anda ortaya çıkabilir ve beklenmedik düzeyde sorunlar yaşanmasına yol açabilir. Bu sebeple özellikle radyasyona karşı dikkatli olmak, mümkünse olası radyasyonun yüksek olduğu bölgelerde yaşamamak ve uzak durmak son derece önemli olan konulardan bir tanesidir.

Kategori: