D Segmenti Araçlar

Geniş aile arabası olarak kabul edilen d segmenti araçlar 4,6 metre ile 4,9 metre ara sıra uzunluğa sahiptirler. 2010 yılı ile 2020 yılları arasında en çok satışı yapılan araç modelleri d segmenti araçlar olmuştur.

En düşük motor gücü 1. 6 olan bu modeller diğer c segmenti araç gruplarına göre biraz daha yüksek fiyatlara sahip olduklarından genellikle herkes tarafından tercih edilmemektedir. Geniş ve büyük araçlar olmaları nedeniyle şehir kullanımına pek uygun olmayabilirler.

8- Audi A4

7- BMW X3

6- Volvo XC60

5- Jaguar X-Type

4- Skoda Kodiaq

3- Volkswagen Passat

2- Toyota Avensis

1- Mazda 6

8- Audi A4

Alman ortomotiv markası olan Wolkswagen otomobil markası tarafından üretilmekte olan Audi A4 model araçlar ilk olarak 1994 yılında üretilmeye başlanmıştır. Gösterişli ve şık tasarımı ile oldukça popüler araçlar içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Dizel veya benzinli olarak üretilmekte olan bu araçlar sedan kasa tipine sahip yönetici sınıfı kullanımına uygun araçlardır.

d-segmenti-araclar

Audi A4 – D Segmenti Araçlar

Geniş ve konforlu yapısı sayesinde aile kullanımına uygun olan Audi A4 serisinin ikinci nesli 2000 yılında, üçüncü nesli 2.004 yılında, dördüncü nesli 2008 yılında ve beşinci nesli 2016 yılında üretilmeye başlanmıştır. Saatte 209 kilometreye kadar hıza ulaşabilen bu aracın 100 kilometrede ortalama olarak tükettiği yakıt miktarı 5.2 litre olmaktadır.

7- Bmw X3

2003 yılında üretimine başlanmış olan BMW X3 model araçlar yeni seçimleri ve yüksek konforu sayesinde arazi aracı olma özelliği taşımaktadır viraj performansı sayesinde engebeli arazilerde rahatlıkla kullanılabilen bu araç geniş aile kullanımına uygundur.

d-segmenti-araclar

Bmw X3 – D Segmenti Araçlar

Hem dizel hem de benzin yakıt seçeneğine sahip olarak üretilmekte olan bu araçlar 100 kilometrelik bir mesafede ortalama olarak 7 litre yakıt tüketimi yapmakta ve bu saatte 208 kilometre kadar hız sınırına ulaşılabilmektedir.

Bu araç BMW tarafından üretilmekte olan modeller içerisinde en çok tercih edilen popüler modellerdir.

6- Volvo XC60

2007 yılında üretimine başlanmış olan Volvo XC60 modelin ilk tanıtımı Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilmiştir. 2008 yılında satışa sunulan bu araçlar d segmenti SUV kasa modelleri arasında yer almaktadır.

Geniş hacmi ve konforlu sürüş özelliği sayesinde geniş ailelerin kullanımına uygun araç modelleri içerisinde yer almaktadır.

d-segmenti-araclar

Volvo XC60 – D Segmenti Araçlar

Saatte 180 kilometre hıza ulaşabilen bu araç en güvenli araçlar grubunda da yer almaktadır. Her 100 kilometre mesafede ortalama olarak tüketilen yakıt miktarı 5,2 litre olmaktadır.

5- Jaguar X-Type

2001 yılında üretimine başlanmış olan Jaguar X-Type araç modelleri sedan tipi kasaya sahiptir. D segmenti araç grubunda yer alan bu modeller bireysel veya aile kullanımı için idealdir.

d-segmenti-araclar

Jaguar X-Type – D Segmenti Araçlar

Benzinli veya dizel yakıt tüketimine sahip olan Jaguar X-Type araç modeli saatte 201 kilometre hıza ulaşabilmektedir. 100 kilometrede 5,6 litre yakıt tüketimi yapan bu modeller fazla enerji tüketimi yaptıkları için genellikle şirket çalışanları tarafından daha çok tercih edilmektedir.

4- Skoda Kodiaq

İlk satışı 2016 yılında yapılmaya başlanmış olan Skoda Kodiaq Çek otomotiv markası olan Skoda tarafından üretilmektedir.

Orta sınıf Crossover SUV kasa olan bu araçlar ilk olarak 2016 yılında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılmıştır.

d-segmenti-araclar

Skoda Kodiaq – D Segmenti Araçlar

Saatte 198 kilometre hıza ulaşabilen bu araç modellerinin yakıt depoları 58 litre hacme sahiptir. 100 kilometrede bir ortalama olarak altıncı 2 litre yakıt tüketimi yapan bu araçlar hem benzinli hem de dizel olarak üretilmektedirler.

3- Volkswagen Passat

Alman otomotiv sanayisinde birincil marka olan Volkswagen marka tarafından üretilmekte olan Volkswagen Passat ilk olarak 1967 yılında üretilmeye başlanmıştır.

d-segmenti-araclar

Volkswagen Passat – D Segmenti Araçlar

En köklü araçlar arasında yer alan bu modeller hem benzinli hem de dizel olarak üretilmektedirler. İkinci nesli 1981 yılında, üçüncü nesli 1988 yılında, dördüncü nesli 1995 yılında, beşinci nesli 1996 yılında, altıncı nesli 2003 yılında, yedinci nesli 2011 yılında ve sekizinci nesli 2014 yılında üretilmeye başlanmış olan bu araç daha sonra 2019 yılında sekizinci nesil üzerine yapılan revize çalışmaları ile son halini alarak satışa sunulmuştur.

Saatte 210 kilometre hıza ulaşabilen bu araçlar ister bireysel kullanım için ister aile kullanımı için oldukça idealdir. Her 100 kilometrede 4 litre yakıt tüketimi yapan bu araçlar d segmenti araçlar grubunda en az yakıt tüketimi yapan modeller olarak kabul edilmektedirler.

2- Toyota Avensis

Japon otomotiv sanayisinde popüler markalar arasında yer alan Toyota d segmenti grubundan üretmiş olduğu Toyota Avensis model araçlarının ilk satışını 1997 yılında gerçekleştirmiştir.

Orta ve büyük boy aile arabası olarak satışa sunulan bu araçlar sedan kasaya sahiptir. İkinci nesli 2003 yılında ve üçüncü nesli 2009 yılında üretilmeye başlanan Toyota Avensis modellerin üretimi 2018 yılından itibaren durmuştur.

d-segmenti-araclar

Toyota Avensis – D Segmenti Araçlar

Şu anda ikinci el piyasasında aktif olarak satılan ürünler arasında yer alsa da 0 modellerine ulaşmak mümkün değildir. Saatte 195 kilometre hız sınırına sahip olan bu modeller 10 metrede bir 6.1 litre yakıt tüketimi yapmaktadır.

1- Mazda 6

Japon otomotiv sanayisinde ikinci sırada adını duyuran markayı ise Mazda olmaktadır. D segmenti grubunda ürettiği araçlar ile oldukça dikkat çeken bu marka üretmiş olduğu Mazda 6 model araçları sedan kasa tipine sahiptirler.

d-segmenti-araclar

Mazda 6 – D Segmenti Araçlar

Şık ve konforlu bir tasarıma sahip olan bu araçlar dizel veya benzinli olarak 2 farklı seçenekte üretilmektedir. İkinci testi 2007 yılında ve üçüncü nesli 2012 yılında üretilmeye başlanan bu modeller saatte 216 kilometre hız sınırına ulaşabilmektedirler. Yakıt tüketimi açısından oldukça fazla tüketim yapan bu modeller 100 kilometre de bir 7,8 litre yakıt tüketimi yapmaktadırlar.
Kategori: