C Segmenti Araçlar

Aile kullanımına uygun olarak üretilmekte olan araçlar c segmenti araçlar olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de en çok satışı yapılan araçlar bu grupta yer almaktadır. Ortalama olarak 4,2 metre ile 4,6 metre arasında uzunluğa sahip olan bu araçlar küçük aile arabası olarak kabul edilmektedir.

Avrupa’da ve dünyanın birçok yerinde en çok üretilen ve en çok satın alınan araçlar C segmenti araçlardır. Ortalama boyutlara sahip olması nedeniyle bu araçlar çekirdek aileler için oldukça idealdir.

9- Volvo C30

8- Renault Megane

7- Opel Astra

6- Hyundai i30

5- Seat Leon

4- Honda Civic

3- Peugeot 3008

2- Ford Focus

1- Toyota Auris

9- Volvo C30

2006 yılında üretilmeye başlanmış olan Volvo C30 3 kapıya ve hatchback kasaya sahiptir. Hem dizel hem de benzinli seçeneklere sahip olan bu model C segmenti içerisinde yer alan araçlara göre çok daha popülerdir.

Bireysel kullanım için oldukça ideal olan bu araç en fazla iki kişiliktir. 4,5 litre yakıt hacmine sahip olan Volvo C30 her 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimine sahiptir. 2013 yılında satışa sunulan Volvo C40 modeli de C segmenti içinde yer almaktadır.

c-segmenti-araclar

Volvo C30 – C Segmenti Araçlar

8- Renault Megane

1995 yılında üretilemeye başlanan Renault Megane üç farklı modele sahiptir. Station wagon, hatchback ve sedan kasa tiplerine sahip olan Renault Megan araçlar iç mekânda yer alan gelişmiş gösterge paneli ve anahtar kart sistemi ile birçok kişinin ilk tercihi olmaktadır.

Benzinli ve dizel olarak iki farklı yakıt türünde üretilmekte olan bu araç 6,3 litre yakıt hacmine sahiptir. Saatte 237 kilometre hıza ulaşabilen bu araç her 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi yapmaktadır.

c-segmenti-araclar

Renault Megane – C Segmenti Araçlar

7- Opel Astra

1991 yılında üretilmeye balanmış olan Opel Astra araçlar 3. Neslini 2066 yılında üretmeye başlamıştır. Sedan, Hatchback ve daha birçok farklı kasa tipinde üretilmekte olan modelleri ile şık ve asil görüntüsü hayranlık yaratmaktadır.

Bireysel kullanım ve çekirdek aile kullanımı için oldukça ideal olan bu araçlar üç veya beş kapılı şekilde farklı çeşitlerde üretilmektedir. 6,6 litre yakıt hacmine sahip olan bu araç her 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi yaparak fazla yakıt harcamamaktadır.

c-segmenti-araclar

Opel Astra – C Segmenti Araçlar

6- Hyundai İ30

2007 yılında ilk üretimine başlanan Hyundai i30 hatchback kasaya sahiptir. 2012 yılında ikinci nesi üretimine başlanan bu araç benzinli veya dizel seçenekleri ile oldukça popülerdir.

Saatte 183 kilometre hıza ulaşabilen bu araç C segmenti araç grubunda yer almaktadır. 5,5 litre hacmine sahip olan bu araç her 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi yapmaktadır.

c-segmenti-araclar

Hyundai İ30 – C Segmenti Araçlar

5- Seat Leon

İlk üretimi 1999 yılında yapılan Seat Leon model aracın ikinci üretimi 2005 yılında gerçekleştirilmiştir. Wolswagen markasına ait olan bu araçlar üçüncü neslini ise 2013 yılında gerçekleştirilmiştir.

2014 yılında en çok tercih edilerek satın alınan bu modeller saatte 197 kilometre hız limitine ulaşabilmektedirler.

Bireysel veya çekirdek aile kullanımına uygun olan Seat Leon model araçlar 3,8 litre yakıt hacmine sahiptir.

c-segmenti-araclar

Seat Leon – C Segmenti Araçlar

4- Honda Civic

1092 yılında ilk defa üretilmiş olan Honda Civic en popüler ve en eski modeller arasında yer almaktadır. 1979 yılında ikinci nesli, 1983 yılında üçüncü nesli, 1987 yılında dördüncü nesli, 1991 yılında beşinci nesli, 1995 yılında altıncı nesli, 2001 yılında yedinci nesli, 2006 yılında sekizinci nesli ve 2012 yılında dokuzuncu nesli üretilmiş ola bu araç 9 kez farklı özelliklerde üretilerek en çok gelişme sağlayan modeller arasında yer almaktadır.

Benzinli ve dizel model seçenekleri sayesinde tamamen kullanacak olan kişiye bağlı olarak tercih edilebilmektedir. Saatte 282 kilometre hıza ulaşabilen bu araç bireysel ve aile kullanımı için idealdir.

6,7 litre yakıt hacmine sahip olan bu araç ortalama yakıt tüketimine sahip olduğu için yeni modellere göre daha az yakıt harcamaktadır.

c-segmenti-araclar

Honda Civic – C Segmenti Araçlar

3- Peugeot 3008

Peugeot 3008 yüksek modeller arasında yer aldığı için oldukça rahat kullanıma sahiptir. 4,7 litre yakıt hacmine sahip olan bu modeller ilk olarak 2008 yılında üretilemeye başlanmış ve 2019 yılından itibaren ikinci neslin üretimine geçilmiştir.

Hem benzin hem de dizel modelleri bulunan bu araç Peugeot markası tarafından üretilen ve en çok satan araç olma özelliğini taşımaktadır.

c-segmenti-araclar

Peugeot 3008 – C Segmenti Araçlar

2- Ford Focus

1998 yılında ilk üretimine başlanan Ford Focus en popüler ve en çok satan araçlar listesinde ilk sırada yer almaktadır. Bu araç hem bireysel hem de şirket içi kullanım için uygun kullanıma sahiptir. hatchback ve sedan tipi kasa olarak 2 farklı seçenekte üretilmiş olan bu araç 5 litre yakıt tüketimi yapmaktadır. Saatte 250 kilometreye kader hız yapılabilen bu araç bireysel kullanım ve aile arabası olarak ideal ürünlerdir.

c-segmenti-araclar

Ford Focus – C Segmenti Araçlar

1- Toyota Auris

Dünyada en çok satışı yapılan markalar arasında yer alan Toyota markasının c segmenti araç grubu üretiminde Toyota Auris modelleri yer almaktadır. İlk olarak 2006 yılında üretilmeye başlanmış olan bu araçların ikinci nesil üretimi 2012 yılında gerçekleştirilmiştir.

Hatchback kasaya sahip olan bu modellerin benzinli ve dizel olmak üzere iki farklı modeli bulunmaktadır.

2015 yılında yeniden düzenlenen bu aracın ön görünümü ve farları değiştirilmiş ve yeniden satışına başlanmıştır. 100 kilometrede 5,4 litre yakıt tüketimi yapan bu araçlar saatte 175 kilometre hıza ulaşabilmektedir.

c-segmenti-araclar

Toyota Auris – C Segmenti Araçlar