Herkesin tercih ettiği ve hayran olduğu araba markaları değişiklik göstermektedir. Bu durum, kişilerin sahip olduğu ekonomik durumlara göre de değişiklik göstermektedir. Ancak, kullanıcıların güvenli bir sürüş deneyimine sahip olabilmeleri için tercih edecekleri araba markalarının, güvenli ve dayanıklı olması da oldukça önemlidir. Bu özelliklerin yanı sıra, markaların üretimini gerçekleştirdiği tasarımlar, kişilerin kullanım amaçlarına hizmet edebilmesi ve yakıt konusunda da avantaj sağlaması araba markası seçerken dikkat edilen diğer unsurlardır. Herkesin tercihinin farklı olmasının yanı sıra, en iyi araba markaları listesi şu şekilde sıralanabilir;

11.Renault

Renault

Bir Fransız markası olan Renault, ülkemizde en çok tercih edilen araba markaları arasında yer almaktadır. Renault markası sadece binek araç üretimi gerçekleştirmek ile sınırlı değildir. Binek araçların akabinde; tank, uçak, otobüs, traktör ve motosiklet gibi araçların üretimini de gerçekleştirmektedir. Renault araçların, yedek parça ve bakım servisleri ülkemizde rahatlıkla bulunmaktadır. Özellikle aileler tarafından tercih edilen bu marka, yüksek sürüş konforuna ve sürüş güvenliğine de sahiptir.

10. Ferrari

Ferrari

Ferrari bir İtalyan markasıdır. 1947 yılında seri üretime başlayan firma, hiç şüphesiz adından en çok bahsettiren araba markaları arasında yer almaktadır. Bir klasik olan Ferrari markası, araçlardaki beygir gücü, sınırlı sayıda üretilen araba modelleri ve yüksek hız kapasitesi ile markalaşmıştır. Sınırlı sayıda model üretimi yapmasından dolayı fiyat konusunda da oldukça üst segmentlerde yer almaktadır. Dünyanın en pahalı araba modeli, Ferrari markasına aittir.

9. Fiat Chrysler Automobiles

Fiat Chrysler Automobiles

2014 yılında Amerikalı Chrysler ve İtalyan Fiat şirketinin birleşmesiyle birlikte Fiat Chrysler Automobiles kurulmuştur. Kurulan bu yeni markanın bünyesinde yer alan araçlar; Fiat, Chrysler, Alfa Romeo, Jeep, Maserati, Dodge, Lancia, Abarth ve Comau’dur. Fiat Chrysler Automobiles markasının en önemli özelliği ise, dünyanın en fazla satan araba markalarını tek bir çatı altında toplamış olmasıdır.

8. BMW

BMW

BMW, dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden birisidir. BMW markasının üretimini gerçekleştirdiği araçlar ise, en çok satılanlar listesinde yer almaktadır. Araçların tasarımları, yol tutuş kabiliyetleri, güvenilirliği ve sportif şıklıkları kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin en büyük etkenleri arasında yer alan özelliklerdir.

7. Honda

Honda logo

Honda, 1948 yılında kurulan ve Japonya merkezli bir firmadır. Honda markasına ait araba modelleri, en çok tercih edilen arabalar arasında yer almaktadır. Araç modellerinin şık tasarımları, teknolojik donanımları, güvenilirliği ve sağlamlığı kullanıcıların Honda markasını tercih etmesini sağlamaktadır. Farklı tarzlara ve kullanım amaçlarına hitap eden modelleri ile Honda arabaları, en iyi araba markaları arasında yer almaktadır.

6. Ford

Ford

Ford, dünyanın ilk otomobil şirketi olarak ayrı bir öneme sahiptir. 1902 yılında kurulan firmanın farklı ülkelerde, yaklaşık olarak yüz on adet fabrikası bulunmaktadır. Binek, arazi, spor ve ticari sınıflarda araba modelleri üretimi tasarlayan ve üretin Ford, bu sektörlerde kullanılmak için en sık tercih edilen markalar arasında yer almaktadır. Ülkemizde de üretim faaliyetlerini gerçekleştiren firmaya sahip olan Ford, Türkler tarafından da rağbet gören araba markaları arasında bulunmaktadır.

5. Volkswagen

Volkswagen

Volkswagen, Almanya merkezli bir firmadır. Firmanın ismi Almanca ‘halkın arabası’ anlamına gelmektedir. Oldukça sağlam ve güvenli araba modellerinin üretimine imza atan Volkswagen, şık araç tasarımları ile de dikkat çekmektedir. Volkswagen firması, dünyanın farklı yerlerinde bulunan yüz on dokuz adet üretim fabrikasına sahiptir. Bu durum Volkswagen firmasının, dünyanın en büyük ikinci otomotiv üreticisi statüsünü kazanmasını sağlamıştır. Dünya genelinde oldukça sık tercih edilen araba modellerine sahip olan firma, ülkemizde de sıklıkla tercih edilmektedir.

4. Hyundai

Hyundai 1

Güney Kore firması olan Hyundai, farklı ülkelerde üretim fabrikalarına sahip olan firmalar arasında yer almaktadır. Üretimini gerçekleştirdiği araçların, oldukça az sorun çıkartması, konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi sunması ve sağlamlığı dünya genelinde sıklıkla tercih edilen markalar arasında yer almasını sağlayan etkenlerdir.

3. General Motors

General Motors

General Motors markası, ABD’de 1908 yılında kurulmuştur. En çok satın alınan Chevrolet, Cadillac, GMC ve Buick markalarının üretimini gerçekleştiren firma, güçlü motor özellikleri ve eşsiz tasarımları ile ön plana çıkmaktadır. General Motors firmasının zor dönemlerden geçmiş olmasının yanı sıra, yıllık olarak yaklaşık on milyon adet araç satışı da gerçekleştirmektedir.

2. Toyota

Toyota

Toyota, en değerli araba markası seçilmiş bir Japon firmasıdır. Firma, Antarktika Kıtası hariç her kıtada hizmet vermektedir. Gelişen teknolojiye ayak uydurmayı başaran ve her geçen gün kendini geliştiren Toyota, araçların güvenli olmasına ve konforlu olmasına büyük bir önem vermektedir. Bu nedenle araçların testlerine, oldukça büyük yatırımlar ayırmaktadır. Oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü araçlar tasarlayarak üretimini gerçekleştiren bu firma, oldukça sık tercih edilen araba markaları arasında yer almaktadır.

1. Tesla

Tesla

Tesla, Elon Musk’un sahibi olduğu ve oldukça lüks modellere sahip olan bir firmadır. Özel tasarımları, hızları ve kullanım konforları ile en iyi araba markaları arasında yerini almaktadır. Üst segment fiyatlara sahip olan Tesla, elektrikli araç üretimi konusunda da projeleri ile adından sıklıkla söz ettirmektedir.
Kategori: