Araba satın almak ve satmak bir hayli araştırma isteyen bir süreçtir. Her ailenin araba ihtiyacı, günümüz koşullarında artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde, toplu taşıma ile bir yerden bir yere gitmek oldukça fazla zaman kaybedilmesine neden olmaktadır. İkinci el araçların alım satımları, sıfır araç fiyatlarının yüksek meblağlara ulaşması nedeni ile oldukça artmıştır. İkinci el araba satın alırken ve satarken kişilerin oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile ikinci el araç satın almak ve satmak için araç pazarları yerinde, online pazarlar tercih edilmektedir. Kişilerin internette yer alan belirli siteleri ziyaret etmesi ile istediği kriterlerdeki araçları listeleyerek incelemesi artık daha popülerdir. Ancak, bu noktada da dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir husus vardır. Bu husus, tercih edilen internet sitesinin güvenli olmasıdır. Araç satın almak ya da satmak isterken dolandırılmamak için tercih edilen sitelerin güvenli olması, kişilerin istenilmeyen sorunlar ile karşılaşmaması için dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Araç satışını gerçekleştirmek için tercih edilebilinecek en iyi araba satma siteleri şu şekilde sıralanabilir;

9. Oto Cash

Oto Cash

Oto Cash, ikinci el araçların değerinde satın alınabildiği bir sitedir. Oldukça basit bir şekilde siteye kayıt olunduktan sonra satılacak araç bilgilerinin tüm ayrıntılarının sitede yer alan ilgili alanlara girilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından firma yetkilileri tarafından aranarak, aracın anlaşmalı bayiler aracılığı ile ekspertiz işlemlerinin yapılması gerçekleştirilmektedir. Girilen bilgiler ve ekspertiz raporunun sonucuna göre araç satıcılarına bir teklif sunulmaktadır. Bu teklifin kabul edilmesi ile araç satış işlemlerinin tamamlanması gerçekleştirilmektedir.

8. Ototrink

Ototrink

Ototrink, araç satma işlemlerinin gerçekleştirildiği ve yeni yeni faaliyete geçmeye başlayan bir platformdur. Ototrink sitesine üye olduktan sonra satılmak istenilen aracın tüm bilgilerinin sisteme işlenilmesi istenmektedir. Verilen bilgilerin firma yetkilileri tarafından incelenmesi ve uygun görülmesi halinde, anlaşmalı bayiler aracılığı ile aracın ekspertiz raporunun alınması istenmektedir. Satıcı içinde makul seviyelerde bulunan teklifin kabul edilmesi ile araç satma işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Firma yetkilileri aracı satın almak istemezse de araç sahiplerine gerekli bilgilendirmeleri yaparak, vakit kaybetmelerini engellemektedir.

7. Vava Cars

Vava Cars

Vava Cars firması, Londra merkezli ve Türkiye’de Petrol Ofisi ile iş birliği yapan bir firmadır. Araç satın alma sektörüne girdiği günden beri adından sıklıkla bahsettiren firma en iyi araba satma siteleri arasında yer almaktadır. Araç sahiplerinin, araçlarına ait bilgileri eksiksiz bir şekilde siteye girişlerini yapmalarının ardından, Vava Cars yetkilileri tarafından da aracın uygun bulunması durumunda iki iş günü içerisinde işlemlerin tamamlanması sağlanmaktadır. Araçların ekspertiz işlemleri ise Petrol Ofisi şubelerinde gerçekleştirilmektedir.

6. Dod.com

dodcom

Dod.com firması Doğuş Otomotiv firmasına aittir. Oldukça güvenli ve hızlı bir şekilde tüm işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan bu firma, 101 kontrol adı verdikleri bir kontrol sistemine sahiptir. Satılmak istenilen araçlara ait kontrollerin yapıldığı bu aşamadan çıkan ekspertiz raporuna göre araçlara bir değer verilmektedir. Satıcının bu teklifi kabul etmesi ile noter ve devir işlemleri gerçekleştirilmektedir.

5. Araba.com

aracacom

Araba.com araç alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilebildiği bir sitedir. Sitede, satılmak istenilen aracın piyasa değerinin öğrenilmesi mümkündür. Bu siteye, satılmak istenilen araç bilgilerinin girilmesi için gerekli alanlar yer almaktadır. Araca ait bilgilerin yazılmasının ardından, satın alınması için beklemeye başlanılmaktadır.

4. Tasit.com

tasitcom

Tasit.com, sadece aracın satılması için tercih edilen bir platform değildir. Aynı zamanda, araçlara sigorta, kasko ve araçlar için yedek parçaların bulunabilmesi için de kullanımı tercih edilen bir online kanaldır. Satılacak araca ait bilgilerin girilmesinin ardından, firma yetkilileri şartların uygun olması durumunda aracı satın almaktadır. Oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde işlemleri yerine getiren bu site, birçok araç sahibi tarafından tercih edilmektedir.

3. İkinciyeni.com

Ikinciyeni

İkinciyeni.com, açık arttırma yöntemi ile araçların alım satım işlemlerinin yapılmasını sağlamaktadır. Açık arttırmaya çıkacak araçlara ait ekspertiz raporları bu aşamada tüm üyelere gösterilmektedir. Satılmak istenilen araca ait ekspertiz raporu, firma tarafından hazırlanmaktadır. Araç satıcısının belirlediği fiyat üzerinde, belirli oranlarda teklifler sunulmaktadır. Araç sahibinin en uygun teklifi kabul ederek aracını satabileceği gibi araç ilanını yayından çekebilme hakkı da bulunmaktadır.

2. Letgo

Letgo

Letgo, kişilerin bulundukları konuma göre rahatlıkla alım satım işlemlerini yapabildiği bir platformdur. Tüm kategorilerde araç satışının ve alımının gerçekleştiği bu uygulama, kişilerin pazarlık yapabilmesine de imkan sunmaktadır. Oldukça fazla üyeye ve ziyaretçiye sahip olan Letgo, araç satım işlemleri için güvenli online pazarlar arasında bulunmaktadır.

1. Sahibinden.com

Sahibinden

Sahibinden.com oldukça uzun yıllardır hizmet veren bir platformdur. Oldukça fazla üyeye sahip olan bu site, aynı oranda araç satım ilanlarına da sahiptir. Güvenli bir şekilde araç satım ve alım işlemlerinin gerçekleştirildiği bu site, en iyi araba satma siteleri arasında ilk akla gelenler arasında yer almaktadır.