Kişiler arasında ‘küçük sınıf araçlar’ olarak kategorize edilen tüm binek araçlar, B segment araç statüsüne girmektedir. B segment araçların boyları, 370 cm ile 400 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Teknik özellikleri bakımından ise, A segment araçlardan daha güçlü bir yapıya sahiptirler. Aynı zamanda, ağırlık bakımından da B segment araçlar, A segment araçlara göre daha ağırdır. B segment araç alırken oldukça iyi ve detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bu araçların seçiminde arabaların markaları, yol tutuş özellikleri, performansları, yakıt tüketimleri ve kullanıcılara sorun çıkartmamaları dikkat edilecek en önemli hususlardır. Tüm bunların yanı sıra, tercih edilecek B segment araç ile ilgili kullanıcı yorumları da araç satın almadan incelenmesi gereken ayrıntılar arasında yer almaktadır. En çok tercih edilen B segment araçlar şu şekilde sıralanabilir;

9. Toyota Yaris

Toyota Yaris

Toyota Yaris, oldukça az sorun çıkartan bir model olarak sıklıkla tercih edilen B segment araçlar listesinde yer almaktadır. 0 kilometreden 100 kilometreye 11.5 saniyede ulaşmaktadır. Aynı zamanda, 1.3 litre benzin motoruna ve 87 beygir gücüne de sahiptir.

8. Mini – One Cooper

Mini – One Cooper

Mini – One Cooper, hatchback gövdeye sahip ve üç kapılı bir modeldir. Sportif bir şıklıkla tasarlanan bu model, 0 km’den 100 km’ye 10.5 saniye gibi oldukça kısa bir sürede çıkabilmektedir. One Cooper, 1.4 motor hacmine sahip ve önden çekişli bir araçtır. Oldukça fazla tercih edilen bu modeli kullanan kişiler, One Copper dışında bir model kullanmak istememektedir. Konforlu ve güvenli olması da kullanıcılar tarafından tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.

7. Opel – Corsa

Opel – Corsa

Opel Corsa, 1.2 litre benzin motoru ile güç üretmektedir. Opel Corsa, kullanıcılara masraf çıkartmayan, şık ve sade bir tasarıma sahiptir. Bu araç, hatchback gövde özelliğine, 425 litre bagaj hacmine ve 85 beygirdir gücüne sahiptir. Aile kullanımları için oldukça ideal bir model olan Opel Corsa, sıklıkla tercih edilen B segment araçlar içerisinde yer almaktadır.

6. Seat – Ibiza

Seat – Ibiza

Seat Ibiza, oldukça şık bir tasarıma sahip B segment araçlar içerisinde yer almaktadır. Dış tasarımının şıklığı ile araç içi tasarımının konforu, kullanıcılara avantaj sunan özellikleri arasında yer almaktadır. Seat Ibiza, 1.4 litre benzin motoru ile gücünü 5 ileri vites vasıtasıyla ön tekerlere aktarmaktadır. 85 beygir gücüne sahip olan Seat Ibiza, 0 kilometre hızdan 100 kilometre hıza 12.2 saniyede ulaşabilmektedir.

5. Ford – Fiesta

Ford – Fiesta

Ford Fiesta B segment araç, bir Alman markası olan Ford’a aittir. Oldukça güvenli ve konforlu bir deneyim sağlayan bu araç aynı zamanda, fiyatı konusunda da kullanıcıların yüzünü güldürmektedir. Ford Fiesta, 462 litre bagaj hacmine, 1.5 motor gücüne ve 75 beygir gücüne sahiptir. Tüm bu özellikleri ile tercih edilebilinecek küçük ölçekli araçlar arasında yer almaktadır. Ayrıca Ford Fiesta, 0 kilometreden 100 kilometre hıza 13.5 saniyede gibi bir sürede ulaşmaktadır.

4. Peugeot – 208

Peugeot – 208

Peugeot 208 modeli, B segment araçlar arasında oldukça rağbet gören bir modeldir. Spor ve şık bir tasarıma sahip olan Peugeot 208, 1.4 litre motora sahiptir. Beş ileri vites özelliğine sahip olan bu aracın 0 kilometreden 100 kilometreye çıkma süresi ise, 13.5 saniyedir. Normal şartlarda 309 litre bagaj hacmine sahip olan Peugeot 208, kullanıcıların daha fazla alana ihtiyaç duyması halinde arka koltukları yatırarak 1044 litre bagaj hacmine sahip olmasını sağlamaktadır. Tüm bu özellikleri ile Peugeot 208 en çok tercih edilen B segment araçlar listesinde yer almaktadır.

3. Renault – Clio

Renault – Clio

Renault – Clio, özellikle ailelerin ve şirketlerin en çok tercih etmiş olduğu B segment araçlar arasında yer almaktadır. Oldukça konforlu bir kullanım deneyimi sunan bu modelin iç hacmi, diğer B segment araçlara nazaran daha fazladır. Renault – Clio, 0.9 litre benzin motoru ile güç üretmektedir. Üretilen bu gücü, 5 ileri vitesi ile ön tekerlere aktarmaktadır. Renault – Clio, Euro5 emisyon standardına sahiptir. Ayrıca zamanda B segment kategorisinde yer alan bu aracın 0 kilometre hızdan 100 kilometre hıza çıkma süresi ise, 12.2 saniyedir.

2. Hyundai i20

Hyundai i20

Hyundai i20 modeli, 101 beygir gücüne sahiptir. Dört ileri vites özelliğine sahip olan bu araç aynı zamanda, 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık olarak 12.9 saniye gibi bir sürede çıkabilmektedir. Yakıt deposunun hacmi 45 litre olan Hyundai i20, tasarruflu yakıt tüketimi ile kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği B segment araçlar arasında bulunmaktadır.

1. Dacia – Sandero

Dacia – Sandero 1

Dacia Sandero, yüksek performansa sahip ve aileler için oldukça uygun bir modeldir. Renault ve Dacia firmalarının iş birliği ile tasarlanan bu araç, B segment hatchback kategorisinde sıklıkla tercih edilen modeller arasında bulunmaktadır. Dacia – Sandero, 1.5 litre motor gücüne, 90 beygire ve 5 ileri vitese sahiptir. Aynı zamanda Dacia – Sandero, Euro6 emisyonuna da sahiptir. Dacia – Sandero, 0 kilometreden 100 kilometre hıza yaklaşık olarak 11.7 saniyede ulaşabilen B segment araçlar arasında yer almaktadır
Kategori: