En İyi Makale Siteleri

Özellikle akademik alanda en iyi makele siteleri, bu alanda eğitim alan ya da eğitim veren kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Makale siteleri, kişilerin araştırmak istedikleri konular hakkında daha önce başkaları tarafından yazılmış ve yayımlanmış birçok içeriğe sahiptir. Makale okumak için akademik alanlarda bulunmak gerekmemektedir. Kişilerin merak ettikleri konular hakkında da yazılmış makaleler belirli platformlarda yer almaktadır. Bu platformlar üzerinden makalelere erişim sağlanılabildiği gibi kişiler yazmış oldukları makalelerde, belirli platformlara yüklenerek, başka kişilerin faydalanabilmesi adına yayımlanmaktadır. Farklı birçok konuda makale içeriğine sahip olan makale siteleri, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle öğrencilerin ve araştırma yapan kişilerin tercih ettiği en iyi makale siteleri şu şekilde sıralanmaktadır;

12. ScienceDirect

en-iyi-makale-siteleri

ScienceDirect – En İyi Makale Siteleri

ScienceDirect platformu, herkese açık olmasının yanı sıra, ücretli içeriklere sahip olan bir online platformdur. Bu platform üzerinden; anahtar kelime, makale başlığı ya da yazar ismi ile arama yaparak istenilen içeriklere ulaşılabilinmektedir. Belirli bir ücret karşılığında platforma üye olunarak, düzenli olarak yeni çıkan makalelerin mail adresine iletilmesi talep edilmektedir. Bu sayede, kişilerin güncel konularda sürekli olarak kendilerini geliştirebilmesine de imkan sunulmaktadır.

11. Dergi Park

en-iyi-makale-siteleri

Dergi Park – En İyi Makale Siteleri

Dergi Park online platformu, Türk akademik makale okuma siteleri arasında yer almaktadır. Kategorilere ayrılmış olan makale içeriklerine rahat bir erişim sağlayan bu platform tamamen ücretsizdir. İstenilen makaleler, PDF formatında indirilmektedir. Ancak, makaleyi yayınlayan kişilerin belirli bir ücret talep etmesi durumunda, kullanıcılardan belirtilen ücret talep edilmektedir.

10. Google Scholar – Google Academic

en-iyi-makale-siteleri

Google Scholar – En İyi Makale Siteleri

Google Scholar, Google arama motorunun sahip olduğu ve sadece akademik makalelerin aranmasına imkan sunan bir platformdur. Google Scholar ile ayrıntılı bir şekilde istenilen makaleye hızlı bir şekilde erişilmesi sağlanmaktadır. Arama sonuçlarının hızlı bir şekilde yayınlandığı bu platform, kullanıcıların makalenin yayınlandığı siteye yönlendirilmesini sağlamaktadır. Tamamen ücretsiz şekilde arama yapılan bu platforma, kullanıcıların makalelerini de yüklenmesine imkan sunulmaktadır.

9. Sci-Hub

en-iyi-makale-siteleri

Sci Hub – En İyi Makale Siteleri

Sci-Hub platformu, kullanıcıların ücretsiz bir şekilde tüm makalelere erişim sağlanmasına imkan sunulmaktadır. Bu platform, kullanıcıların ücretli makalelere de ücretsiz bir şekilde erişebilmesine imkan sunmaktadır. Bilim önünde engel olmaması gerektiği düşüncesini savunan bu platform, özellikle öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

8. Yök Tez

en-iyi-makale-siteleri

YÖK Tez Merkezi – En İyi Makale Siteleri

Yök Tez platformu, öğrencilerin bitirme tezi ya da uzmanlık çalışması ile ilgili içeriklere ulaşmasını sağlamaktadır. Bu tür içeriklere sahip çalışmalara yer veren sayılı platformlar arasında yer alan Yök Tez online platformu, tamamen ücretsizdir. Tezlerin tüm ayrıntılarına yer veren bu platformda arama yapmak için doğru ve düzgün bir şekilde arama kelimelerini seçmek oldukça önemlidir.

7. Academia

en-iyi-makale-siteleri

Acedemia – En İyi Makale Siteleri

Ülkemizde ve dünya çapında kullanımı tercih edilen Academia online platformu, ücretli ve ücretsiz kullanım ayrıcalıkları sunmaktadır. PDF olarak makale indirmek, yazılan makalelerin platforma yüklenmesi ve makale arama işlemleri bu platformda tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Oldukça kolay bir ara yüze sahip olan bu platform, kategorize edilen içeriklere sahip olması ile de kullanıcılara büyük bir kolaylık sunmaktadır.

6. PubMed

en-iyi-makale-siteleri

PubMed – En İyi Makale Siteleri

Çoğunluk ile tıbbı makalelere yer veren PubMed, kullanıcıların ücretsiz olarak yararlanabileceği bir platformdur. Tamamen metin bağlantıları ile hizmet veren Pub Med, 1996 yılından beri aktif olarak birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

5. Springer Link

en-iyi-makale-siteleri

Springer Link – En İyi Makale Siteleri

Springer Link, Almanca ve İngilizce makale içeriklerine sahiptir. Matematik, kimya, fizik, astronomi bilimi, mühendislik, mimarlık ve hukuk alanlarının yanı sıra, davranış bilimleri ve çevre bilimleri gibi dallarda da yüksek sayıda makaleye erişebilme imkanı sunan bu platform, özellikle öğrenciler tarafından tercih edilen en iyi makale siteleri arasında yer almaktadır.

4. Scopus

en-iyi-makale-siteleri

Scopus – En İyi Makale Siteleri

Scopus, birçok alan ile ilgili makalelere erişim imkanı sunmaktadır. Kullanışlı ve kolay ara yüzü ile ziyaretçilerinin pratik bir şekilde diledikleri içeriklere ulaşmasını sağlayan bu platform ağırlıklı olarak; fizik, kimya, sosyal bilimler, biyoloji ve çevre bilimleri ile ilgili içeriklere sahiptir.

3. Research Gate

en-iyi-makale-siteleri

Research Gate – En İyi Makale Siteleri

Research Gate, kişilerin beğendiği içerikleri takip edebilmesine ve içerik yazarları ile irtibata geçebilmesine imkan sunmaktadır. Bu platforma, farklı sosyal hesapların kullanımı ile üye olunabilir. Aktif olarak kullanım sağlanmasına olanak sunan Research Gate platformu, en çok tercih edilen makale siteleri arasında yer almaktadır.

2. Nature

en-iyi-makale-siteleri

Nature – En İyi Makale Siteleri

Nature online platformu, çok sayıda ve farklı konuda bilimsel makale içeriğine sahiptir. Kullanıcıların araştırdıkları her konu hakkında makale içeriğine erişebileceği bu online platform, basit ara yüze sahip olması neden ile de sıklıkla tercih edilmektedir.

1. TR Dizin

en-iyi-makale-siteleri

TR Dizin – En İyi Makale Siteleri

TR Dizin, UVT ismi ile hizmet vermekte olan bir platformken, 2013 yılının sonunda TR Dizin olarak adını değiştirmiş ve bu isim ile hizmet vermeye başlamıştır. Fen bilimleri ve sosyal bilimler gibi farklı birçok konuda makale içeriğine sahip olan bu platform, öğrenciler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Kolay kullanım sağlayan ara yüzü, kişilerin rahatlıkla arama yapabilmesine imkan sunan filtreleme özelliği ile de oldukça dikkat çekmekte olan TR Dizin platformu, en çok tercih edilen en iyi makale siteleri arasındadır.