Audrey Hepburn Kimdir?

Audrey Hepburn’ün asıl adı Audrey Kathleen Ruston’dır. 4 Mayıs 1929 yılında Brüksel’de doğmuştur. Annesi Hollandalı bir barones ve babası da zengin bir bankacıdır. Ancak Audrey’nin annesi ve babası o daha 1 yaşındayken evi terk eder ve Audrey hayatını annesinin yanında geçirir.

Audrey 10 yaşına geldiğinde annesi nazi sempatizanı bir adamla evlenir ve çocukluğunu nazi işgali altında olan Hollanda’da geçirmek zorunda kalır. Çocukluk dönemi savaş yıllarının etkisiyle çok zorlu geçer.

audrey hepburn

 

Savaş ve Kıtlıkla Geçen Gençlik Yılları

Gençlik yıllarında ise zaten çocukluğundan beri ilgi duyduğu baleyi farklı bir amaç için yapmaya başlar ve nazilere karşı direnen Almanlar için gizlice para kazanır. Sadece para kazanmakla kalmayan Audrey direnişçilere desteğini onlar için gizli mesajlar taşıyarak sürdürür.

Savaş dönemi Hollanda’sında yaşanan kıtlık, parasızlık ve sağlıksız koşullar Audrey’de kalıcı izler bırakan hastalıklar görülmesine neden olur. Ancak sonuçta sarılık geçirip astım hastası olsa da, Audrey bu zor koşullarda hayatta kalma mücadelesini kazanan taraf olur. O dönemden kalan direnişçi ve güçlü yönü kişiliğini şekillendirmiş ve hayatın ne kadar değerli olduğunu her zaman hatırlamasını sağlamıştır.

 

Savaş Sona Eriyor

5 yıllık işgal döneminden sonra savaşı kaybeden Alman orduları sonunda geri çekilmiştir ancak bu savaşla dolu geçen yıllar Audrey’de derin izler bırakmıştır. Savaş ortamından uzaklaşmak isteyen ve ilk tutkusu olan baleye geri dönmek isteyen Audrey, savaş sonrasında Londra’da bir bale okuluna yazılıyor.

audrey hepburn şarkıları

Zamanın acımasızlığını bir kez daha gösterdiği bu durumda Audrey, istediği bale kariyerine asla sahip olamayacağını fark ediyor. Bu hayal kırıklığı tabi ki onun gibi güçlü bir karakterin pes etmesine neden olamıyor. Audrey kötü haberler almış olsa da kendine yeni yollar çiziyor ve modellik yapmaya başlıyor. Aynı zamanda bale yapamasa da Londra’daki müzikallerde dans etme şansını geri çevirmiyor ve oyunculuğun ilk basamaklarını bu şekilde atıyor.

audrey hepburn yaşamı

 

Audrey Hepburn Tarzı ile Dikkatleri Üzerine Çekiyor

Audrey 1951 yılında daha 22 yaşındayken, dikkatleri üzerine çekip hızlı bir yükselişe geçmesini sağlayan “Young Wives’ Tale” filminde rol alıyor. Bu film ilerleyen kariyerinin en büyük basamağı oluyor ve Audrey farklı tarzı, güzelliği, zarafeti ve masumiyeti ile kendisinden söz ettirmeyi başarıyor.

audrey hepburn tarzı

 

Audrey Hepburn’ün Filmleri

Daha sonra 1953 yılında “Roman Holiday (Roma Tatili)” filminde oynaması için bir teklif alıyor. Bu teklif Audrey’e Hollywood yollarını açıyor. Bu filmde canlandırdığı prenses rolü sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülünü de kazanan Audrey Hepburn artık durdurulamaz bir yükselişe geçiyor.

audrey hepburn hayatı

Kariyerinin devamında “Sabrina”, “War And Peace”, “Funny Face”, “Love in the Afternoon”, “Green Mansions”, “The Nun’s Story”, “The Unforgiven”, “Breakfast at Tiffany’s“, “The Children’s Hour”, “Charade”, “Paris When It Sizzles”, “My Fair Lady“, “How to Steal a Million”, “Two fort he Road”, “Wait Until Dark”, “Robin and Marian”, “Bloodline”, “They All Laughed” ve “Always” filmlerinde rol aldı. Oynadığı bütün karakterlerle adından söz ettirmeyi başardı ancak en unutulmaz olan filmi “Tiffany’de Kahvaltı” olarak hafızalarımıza kazındı.

audrey hepburn filmleri

 

Artık Dinlenme Zamanı

1990 yılından sonra Audrey Hepburn sadece çok özel projelerde yer almaya karar veriyor ve farklı alanlarda yer almaya başlıyor.

audrey hepburn gençliği

Audrey Hepburn’ün klasikleşen sözlerinden biri olan “Yaş aldıkça iki eliniz olduğunu keşfedersiniz. Biri kendinize yardım etmek içindir, diğeri başkalarına.” sözünde de vurguladığı gibi kendisini yardım etmeye adıyor. Çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadığı zor dönemleri iyileştirmek istercesine diğer insanlar için bir yardım eli olmaya karar veriyor ve UNİCEF iyi niyet elçisi olarak yardıma ihtiyaç duyan insanlarla birlikte oluyor.

audrey hepburn sözleri

Bütün dünyada halen adından söz ettiren, güzel ve zarif olduğu kadar da güçlü olan Audrey Hepburn 20 Ocak 1993 yılında kazanamadığı tek savaş olan kolon kanserine yenik düşerek, İsviçre’de hayata gözlerini yumuyor.

audrey hepburn 1

Audrey Hepburn Sözleri

[easy-tweet tweet=”Mutlu olan kadın, en güzel görünen kadındır.” user=”zovovocom” usehashtags=”no”] [easy-tweet tweet=”Gerçek arkadaşlar seçebildiğiniz ailenizdir.” user=”zovovocom” usehashtags=”no”] [easy-tweet tweet=”Hayatta tutunabileceğiniz en iyi şey birbirinizsiniz. ” user=”zovovocom” usehashtags=”no”] [easy-tweet tweet=”Eğer güzel gözlerin olmasını istiyorsan, insanlara iyilikle bak.” user=”zovovocom” usehashtags=”no”] [easy-tweet tweet=”İnce bir bedense istediğin. Ekmeğini açlarla bölüş.” user=”zovovocom” usehashtags=”no”] [easy-tweet tweet=”Yalnız olmak istemiyorum, yalnız kalmak istiyorum.” user=”zovovocom” usehashtags=”no”]

 

audrey hepburn yaşlılığı

 

 

 
Kategori: