saç uza

Saçlarınızı ani bir kararla kestirip pişman olduysanız veya saçım bir türlü uzamıyor diye üzülüyorsanız yazımızda sizler için saç uzama mekanizmasını ve saç uzamasına yardımcı olacak en etkili yöntemleri bulabilirsiniz.

 

 

Saç Uzaması Nasıl Gerçekleşir?

sac nasil uzar

Yazımıza insan vücudu hakkında büyüleyici bir gerçek ile başlayalım, Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre, doğduğunuz andan itibaren hayatınız boyunca sahip olacağınız tüm kıl kökleri cildinizde bulunmaktaydı, yani tam olarak yaklaşık 5 milyon adet.

Bu kıl köklerinden yaklaşık 100.000 tanesi kafa derinizde saçlarınızı oluşturmak üzere bulunur. Saç dökülmesi söz konusu olduğunda uzmanlar günde yaklaşık 50 ila 100 saç kaybetmenin tamamen normal olduğunu söylüyor. Saç dökülmesi hakkında daha fazla bilgi almak için Saç Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir? Sağlıklı Saçlar İçin 10 Öneri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Saçlarımız, kafa derinizde bulunan her bir folikülün altındaki bir kökten büyür. Saç derinizdeki kan bu foliküllere giderek saç köklerine gerekli oksijen ve besini sağlar, bu da saçınızın uzamasına yardımcı olur.

Saçınız kökten uzadıkça, cildinizi iterek bir yağ bezinden geçer. Uzmanlara göre bu bezlerden gelen yağ saçlarınızın parlak ve yumuşak olmasını sağlar.

 

 

Saç Uzamasına Yardımcı Olan Etkenler Nelerdir?

pulling on hair 1200x628 facebook 1200x628 1

Sağlıklı saç uzamasının sağlanması ve korunmasında ağırlıklı olarak genetik mirasınız rol oynasa da, önemli başka faktörler de devreye girmektedir.

Uzman dermatologlara göre, saç uzamasını etkileyen her şeyi bireysel olarak kontrol etmemiz mümkün değildir. Ancak, saç uzamasının duraksamasına ve dökülmenin artmasına neden olabilecek etmenlerden kaçınmak için yapabileceğimiz pek çok şey var.

Saçlarımız için anında büyümeyle sonuçlanacak sihirli bir iksir veya çare olmasa da, saç uzamasına yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar ve edinebileceğiniz basit alışkanlıklar vardır. Gelin saçlarınızın daha hızlı ve daha güçlü uzamasına yardımcı olabilecek 10 öneriyi inceleyelim.

 

1. Kısıtlayıcı Diyetlerden Kaçının

small portion

Uzmanlara göre kısıtlayıcı diyetler saç kökleri için gereken kaynakları ve besinleri azaltacağından saç uzamasını olumsuz etkiler.

Saç uzaması diğer vücut fonksiyonlarına kıyasla nispeten düşük bir öncelik olduğundan, vücudunuz kısıtlayıcı diyet nedeniyle stres altına girdiğinde saç büyümesi hızla durur ve bu diyetler uzun süre uygulanırsa saç dökülmesi problemleri başlayabilir.

Uzmanlar kısıtlayıcı diyetleri belirli bir süre uyguladıktan sonra sağlıklı bir diyete geçseniz bile saç uzamasının hemen başlamayacağını ve dökülmenin aylarca devam edebileceğini belirtiyor.

 

2. Günlük Protein Alımınızı Kontrol Edin

protein

Uzmanlara göre, tıpkı kısıtlayıcı diyetlerde olduğu gibi, protein yönünden yetersiz beslenme sonucunda saçlar en iyi şekilde büyümez ve dökülmeler meydana gelebilir.

Yeterli protein alımı ile dengeli bir diyet yağmak optimal saç büyümesi için önemlidir. Uzmanlar genellikle vücut ağırlığınıza göre günde 50 gram veya daha fazla protein tüketmenizi öneriyorlar.

 

3. Kafein İçeren Saç Bakım Ürünlerine Bir Şans Verin

kafein dunyanin en popular psikoaktif maddesi n bilimfilicom

Kafeininin zindelik ve enerji artışı sağlayabileceğini hepimiz biliyoruz, ancak 2014 yılında yapılan bir araştırma, kafeinin aynı zamanda saç uzamasını teşvik edici etkileri olabileceğini göstermiştir.

Araştırmaya göre kafein hem erkek hem de kadınlarda moleküler, hücresel ve organ düzeylerinde yeni saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

 

4. Esansiyel Yağları Deneyin

24333d7e670442e68df35529748e6ec6

Esansiyel yağlar sadece güzel kokmakla kalmaz, aynı zamanda saç büyümesinin desteklenmesine de yardımcı olabilir.

Bir çalışma, kapsül formunda (günlük 400 mg) kullanılan kabak çekirdeği yağının erkeklerde saç büyümesinde artış sağladığını göstermiştir. Çalışmanın sonunda 24 hafta sonra, kabak çekirdeği yağı alan erkeklerin saç sayısında %40 artış görülmüştür.

Başka bir çalışma ise her birine farklı bir saç tedavisi verilen dört fare grubunu inceledi. Tedaviler jojoba yağı, %3 minoksidil veya %3 nane yağından oluşuyordu. Çalışma, nane yağı verilen grubun en fazla saç uzamasını göstermesinin yanı sıra saç derisindeki dermal kalınlık, folikül sayısı ve derinliğinde de önemli iyileşmeler gösterdiklerini gözlemledi.

Başka bir araştırma, biberiye yağının saç büyümesini sağlamada Rogaine’deki aktif bileşen olan minoksidil kadar etkili olabileceğini göstermiştir.

 

5. Vitamin ve Mineral Takviyeleri ile Vücudunuzu Destekleyin

pills capsules geltabs 768

Aşağıda sıraladığımız spesifik vitaminler, mineraller ve yağ asitleri genel sağlığınız için önemli olmakla birlikte vücudunuza saç büyümesi için gereken enerjiyi sağlamada önemli bir rol oynar;

  • Biyotin
  • C vitamini
  • D vitamini
  • E vitamini
  • Çinko
  • Demir
  • Omega-3 ve omega-6

 

Bir çalışma, 6 ay boyunca omega-3 ve omega-6 takviyeleri almanın saç dökülmesine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Başka bir çalışmadan elde edilen veriler ise düşük çinko seviyelerinin saç dökülmesinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir.-

Biyotinin saçlar üzerindeki etkinliğini gösteren araştırmalar henüz sınırlı olsa da, biyotin takviyesinden sonra hem saç hem de tırnak sağlığında klinik iyileşme gösterdiğini belirten kullanıcı raporları mevcuttur.

 

6. Masaj Yaparak Hem Kendinizi Hem De Saç Derinizi Şımartın

masaj

Kafa derinize uygulanacak bir masaj, rahatlamayı teşvik etmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olacağı gibi araştırmalara göre saç sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Günlük 4 dakikalık saç derisi masajlarının etkinliğini inceleyen 24 haftalık çalışmanın sonucunda araştırmaya katılan dokuz erkeğin başlangıçta olduğundan daha kalın saçlara sahip olduğunu gözlendi. Bu çalışma saç büyümesinde gözle görülür bir fark göstermese de, bulgulara göre kafa derisi masajının derinin altındaki kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabileceği düşünülüyor. Bu da, kırılma veya hasar görme olasılığı daha düşük olan daha kalın, daha güçlü saçlara kavuşmanızı sağlayabilir.

 

7. PRP Tedavisini Deneyin

PRP HAIR RESTORATION

Pek çok uzman dermatolog, özellikle saç dökülmesi olan hastalarda PRP tedavisinin umut verici sonuçları olduğunu söylüyor.

PRP, saç büyümesini geri kazandırmak ve hızlandırmak için hastanın kendi trombosit konsantrasyonunun enjeksiyonlarını kullanarak, kişinin kendi kan dolaşımından ve DNA’sından elde edilen ve kök hücre gibi davranan proteinlerin vücuda geri yerleştirilmesini içeren, günümüzün en popüler tedavi yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

Uyuyan saç köklerini uyandırarak daha fazla saç büyümesini teşvik edebilecek PRP enjeksiyonları başlangıçta ayda bir, sonrasında 3 ayda bir ve istenilen sonuçlar elde edildiğinde bakım için 6 ayda bir yapılabilir.

 

8. Isıdan Uzak Durun

duzl

Saç maşası, saç kurutma makinesi ve düzleştiriciler yüksek ısı ile saçlarınıza zarar verebilir ve kırılmaya neden olabilir. Isıyla şekillendirmeden tamamen kaçınmak özellikle de kadınlar için bir seçenek olmasa da, bu araçları ne sıklıkta kullandığınıza dikkat ederek sınırlamayı veya en düşük ısıda kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bazı araştırmalara göre, ısıtılmış bir şekillendirme aleti kullanmadan önce saçlarda ısıya karşı koruyucu bir ürün kullanmak saç kırılmasını önemli ölçüde azaltabilir. Eğer ısılı saç şekillendiricilere elveda diyemiyorsanız, en azından koruyucu ürünler kullanarak saçınızın minimum zarar görmesini sağlayabilirsiniz.

 

9. Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın

wash

Saçlarınızı her gün yıkamak sanılanın aksine saçlarınızın daha sağlıksız, cansız ve mat görünmesine sebep olacaktır

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere saç köklerimizde bulunan yağlar görsel olarak bazen sinirimizi bozsa da saç sağlığımız ve saçımızın nem dengesi için oldukça önemlidir.

Saçlarınızı her gün şampuanlamanız durumunda saçlar ve saç deriniz buna uyum sağlar ve kendini korumak için salgıladığı sıvıyı arttırarak daha sık yağlanmaya başlar. Sık yıkanan saç derisinde kepeklenme, yağlanma ve saç dökülmesi gibi problemler de daha sık gözlenir. Bu durumda saçın nem dengesi bozulur ve zamanla yıpranır.

 

10. Saçınızı Sık Boyamamaya Dikkat Edin

ghjkl

Düzenli olarak saçlarını boyayan çoğu kişi saç boyalarının saçlarını beslediğini, işlemden sonra saçlarının daha hızlı uzadığını, parlak ve yumuşak göründüğünü düşünseler de saç tellerimiz içerisinde bambaşka bir durum yaşanmaktadır.

Saçımızı boyadığımızda, ister sıradan ister organik bir boya olsun, boyalarda yer alan kimyasallarla saç dokumuz değişir ve bu işlemler çok sık tekrarlandığında saçı strese sokarak yıpranmasına, kırılmasına ve hatta yanmasına sebep olabilir.

 

11. Uyumadan Önce Saçlarınızı Tarayın

blog post 860x500 brush 1

Yatmadan önce kuru saçlarınızı taramanız saç ve saç derinizin sağlığı için olumlu etkiler sağlayabilir. Saçlarınızı diplerinden ucuna kadar taradığınızdan kafa derinizde bulunan yağlar sağlıklı bir şekilde saçlarınıza dağılır ve saçınızın nem dengesini korumaya yardımcı olur.

 

12. Yastık Kılıfınızı Değiştirin

silk

Hepimizin sıklıkla kullandığı pamuklu yastık kılıfları, saç tellerinde daha fazla sürtünmeye neden olduğundan saçlarınızın aşınmasına, birbirine dolaşmasına ve karışmasına sebep olabilir. Ancak saten ya da ipek yastık kılıfları kullanmak sürtünmeyi azaltacağından saçlarınızın daha sağlıklı olmasına ve hızlı uzamasına katkıda bulunabilir.