Bazı insanlar nasıl ki zaman zaman farklı davranabiliyorlar ise bazı hayvanlarda farklı davranabiliyorlar. Hayvanları hiçbir zaman tam olarak anlamış değiliz, bilimadamları sürekli bu konuda araştırmalar yapmış olmasına rağmen hiçbir zaman sonuca ulaşamadı ve sürekli olarak bununla ilgili problemler yaşadılar. Özellikle doğada az görülen hayvanlar ile ilgili insanlık henüz yeterli bilgiye sahip değil ve uzun vadede bile bunu başarması çok zor olabilir.

Bazı hayvanlar beklenmedik bir şekilde garip davranıyor olsa bile bazıları ise aslında bize göre garip davranıyor olsa bile kendilerine göre o hareketler veya davranışlar onlar için standart bir şey olabilir.

Bir albatrosun canı yandığında kanatlarını çırpması bizim için garip geliyor olabilir, ancak aslında onun doğasında o hareketi yapabilmesi vardır. Belki ona kimsenin yardım edemeyeceğini bilir ancak o hareketi bir nedenden dolayı yapar veya yapmak zorunda kalmıştır.

Peki, Dünya’da en garip hayvan davranışları neler?

Dünya’da binbir çeşit canlı var ve bu canlıların her birinin farklı davranışları oluyor. Bunlar arasında özellikle son dönemde bilinenler ise şaşırtıcı.

Piton Kendisinden Büyük Pitonu Sindirdi!

Avustralya’lı bir adam evinin bahçesinde gördüğü büyük bir pitonun başka bir kendinden daha şişman olan pitonu yediğini ve bunu sindirebildiğini gördü. İlk anlarda çok şaşırmış olan adam daha sonrasında ise bu konunun sadece kendi bahçesinde olmadığını, pitonların aslında kendilerinden büyük olan yemlerini yiyebildikleri gibi kendi türlerini de yiyebildikleri ancak bunun çok nadir olduğunu farketti. Piton kendi boyutuna yakın olan ancak daha şişman olan bir yem olarak yine kendi türünden bir pitonu yemişti. Bunu sindirim yöntemi ile yaparken midesine sindirdiği ve baskı yoluyla bu kadar büyük bir kendisi kadar canlıyı yiyebildiği öğrenildi.

İnsanlar nasıl bazı eşyaları sıkış tepiş sıkıştırıyorlar ve 10 kilo alacak valiz 15 kilo alıyor ise pitonlarında bunu yapabildikleri ve bu sayede kendilerinden çok daha fazla büyük olmayan canlıları yiyebildikleri bilinmekte.

İnsanlar 1 kilo tavuğu tek hamlede yiyemezken pitonun kendisinden büyük bir canlı türünü yemesi çok garip bir olay…

Fareler Yetişkin Albatrosu Yedi!

Garip Hayvan Davranışları

Güney Atlantik’teki Gough Adası’nın Dünya Mirası alanında yaşanan garip bir vaka… Albatros isimli yetişkin bir kuş fareler tarafından öldürüldü. Kuşun boyun bölgesinden fareler tarafından kemirildiği ve kan kaybından dolayı kuşun öldüğü tahmin edilmekte. Ancak farelerin kendisinden büyük ve her an kaçabilecek olan albatrosu nasıl yedikleri ve nasıl öldürdükleri büyük bir merak konusu oldu.

Yamyam Karıncalar

Polonya’da eski bir nükleer sığınakta kapalı kalan karıncalar uzunca bir süre birbirlerini yiyerek canlı kaldılar. Ölen karıncaları yiyen ve onları öldüren karıncalar olduğu tespit edilirken daha sonrasında aradan geçen bir süre sonra karıncaların insan eli yardımı ile kurulan ufak bir çıkış yolunu buldukları ve 1 yıl sona tekrar yapılan incelemede karıncaların oradan çıkmış olduklarının gözlemlendiği doğrulandı.

https://www.instagram.com/p/B6oIyuqBzLX/

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.livescience.com/10-times-animals-acted-weird-2019.html