Islak, kuru, çiğ veya taze pişirilmiş olsun, ataları vahşi doğada etobur olarak yaşayan kedilerimizin tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklere sahip olan kedi mamalarına ihtiyaçları vardır.

İdeal bir kedi maması; hayvansal kaynaklı protein açısından zengin, doğru miktarda yağ asidi içeren ve yüksek karbonhidratlarla kedinizin kan şekerini yükseltmeyecek nitelikte olmalıdır.

Ancak kedi maması markası seçerken unutmamanız gereken bir nokta var, çoğu mama çeşidi kedilerin genel gereksinimlerimizi karşılar nitelikte olsa da, her ürün her kediye uygun olmayabilir.

Örneğin evcil kediniz yavru, yaşlı, kısırlaştırılmış, cins (İran, British, vs.) veya kilolu ise, bu özel durumları da göz önüne alarak veterinerinizin de onayı ile özel bir mama seçmeniz gerekecektir.

Çoğu kedi sahibi kedi maması alırken ıslak ve kuru mama arasında tercih yapmakta zorlanır. Mamayı kedinizin ihtiyaçlarını göz önüne alarak seçtiğiniz sürece her ikisi de dostunuz için iyi olacaktır, ancak aralarındaki farklara değinmeden geçmeyelim. Kuru kedi maması, ıslak kedi mamasına göre aynı hacimde kısmen daha uygun fiyata sahip olduğu için kedi sahipleri arasında daha popüler bir seçimdir.

Ancak kuru kedi mamaları, ıslak kedi mamalarına göre daha yüksek karbonhidrat içerebilir. Hepimiz diyet yaparken veya sağlıklı beslenirken aldığınız karbonhidrat miktarını kısıtlamamız gerektiğini biliriz, aynı şekilde özellikle kilo problemi varsa kedinizin aldığı karbonhidrat miktarını da takip etmelisiniz.

Aktif bir sokak kedisi kuru mamadan alacağı karbonhidratları gün içerisinde enerji kaynağı olarak fazlasıyla kullanabilecektir, ancak hareketsiz, yani evde yaşamakta olan bir kedi, bir sokak kedisi kadar aktif olamayacağı için aldığı fazla karbonhidratı yağ olarak depolayacaktır.

cat eating wet cat food

Islak kedi mamaları ise, kutu veya poşet açıldıktan sonra kediye verilmeden önce oda sıcaklığına getirilmesi gerektiğinden ve kuru mamaya kıyasla daha pahalı olduklarından, kuru mamaya göre biraz daha zahmetli olabilirler. Ancak ıslak mamalar kedinizin kuru mamaya kıyasla daha fazla su almasını sağlar ve taze kokusu ile seçici bir kediyi bile mama yemeye kolaylıkla ikna edebilir.

Kısacası patili dostunuzun porsiyonlarını da kontrol ettiğiniz sürece bütçenize göre iki tür mama da kullanılabilir. Genellikle kedi sahipleri kuru mamayı tercih ederler ve belirli günlerde ıslak mamalar ile dostlarını ödüllendirirler, veterinerlerine de danışarak tabii.

Kuru mamalara yer verdiğimiz listemizde, standart mamalardan özel ihtiyaçları olan kediler için hazırlanmış olanlara en iyi kedi maması markalarını sizler ve tüylü dostlarımız için derledik. Ancak öncesinde mama seçerken dikkate alınması gereken bazı kriterlerle başlayalım;

 

  • Kedinizin yaşını dikkate alın

kittens eating cat food

Kedi maması çeşitleri genellikle kedilerin yaş gruplarına göre ayrılır ve dolayısıyla içerikleri de birbirine göre farklılık gösterir. Örneğin yavru kediler hızlı gelişim döneminde ve oldukça hareketli olduklarından yetişkin kedilere göre yüksek daha kalorili mamalara ihtiyaç duyarlar. Yavru kedi beslenmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Yavru Kediler Ne Yerler? – Yavru Kedi Beslenmesinde Dikkat Edilecekler” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

  • Kilo kontrolünü es geçmeyin

overweight cat

Mama seçiminde önemli olan bir diğer nokta ise kedinizin kilosu ve hareket miktarı. Eğer kedinizin kilosu yaşına göre fazlaysa veya azsa mama alırken bu durumu göz önünde bulundurmak şart.

Bir veterinere danışarak kilolu kediniz için diyet mamalar, zayıf kediniz için ise zengin içerikli besleyici mamalar kullanabilirsiniz.

 

  • Kısırlaştırma durumunu dikkate alın

sterilised cat after surgery

Mama seçiminde belki de en dikkat etmeniz gereken nokta kedinizin kısırlık durumudur. Eğer kısır bir kediniz varsa kesinlikle ama kesinlikle kısır kediler için özel olarak üretilmiş mamalardan kullanmalısınız. Aksi takdirde minik dostunuz aşırı kilo alabilir, hatta idrar yolları tıkanabilir ve uzun vadede ölümcül böbrek problemleri dahi yaşayabilir.

 

  • Kedinizin cinsi de önemlidir

persian cat

Kedinizin cinsi de mama seçiminde oldukça önemli bir faktördür. Örneğin uzun tüylü ırklar kendilerini temizlerken diğer kedilere göre çok daha bol miktarda tüy yutarlar. Bu durum da zamanla, özellikle de tüy dökme mevsimlerinde, kedinizin sindirim sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için kedinizin ırkına göre tüy kontrolü sağlayan özel mamalar veya veterinerinize de danışarak tüy atılmasını sağlamak için çeşitli takviyeler (malt, vs.) tercih edebilirsiniz.

 

  • Alerjenlere dikkat

sneezed cat

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde, kedilerde alerjiye neden olabilen mısır, mısır gluteni, soya, kurutulmuş arpa küspesi ya da digest gibi maddeler kesinlikle bulunmamalıdır. Kedinizin bu saydığımız besinlere ihtiyacı yoktur, hatta bu maddeler onlar için zararlı olacaklardır. Bu alerjenler üretim maliyetlerini düşürmek için mamalara eklenir ve minik dostunuzun sağlığına zarar verebilir.

 

  • Mamaların içeriğini ve besin değerlerini kontrol edin

choosing cat food

Almayı düşündüğünüz kedi mamasının içeriğinde “kümes hayvanları ve türevleri”, “et ve türevleri” gibi ucu oldukça açık ifadeler bulunuyorsa o mamayı hemen elinizden bırakın! Bu tarz mamalar birçok sağlıksız hayvan etini barındırabilir. Bu nedenle balıklı bir mamanın içeriğinde sadece balık, tavuklu bir mamanın içeriğinde tavuk ve etli bir mamanın içeriğinde ise sadece et yazması oldukça önemli.

Ayrıca sağlıklı bir kedi maması, en başta Taurin olmak üzere birçok vitamin ve minerali de içermelidir. Ancak gereğinden fazla vitamin ve mineralin de minik dostunuzun idrar yollarında tıkanmaya yol açabilir, bu sebeple veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin.

Mamalarda bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra makro besin değerleri de oldukça önemlidir. Kedi maması alırken mutlaka içerdiği protein oranlarını da dikkate alın. Kedilerin etobur canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle mamalarındaki protein miktarı oldukça önemlidir. Kuru mamalar için ideal protein oranı %30-40 arasında değişmektedir.

Ve son olarak kimyasal içerikler bulunduran mamalardan kesinlikle uzak durun. Seçtiğiniz mamaların kimyasal koruyucularla mı yoksa doğal koruyucularla mı içerdiği oldukça önemli bir detaydır. Mamaları daha uzun süre muhafaza edebilmek için kullanılan BHA, BHT, ethoxyquin, propyl galat gibi maddeler, minik dostunuzun sağlığına zarar verebilir. Bunlar yerine α-Tokoferol, E & C vitamini ya da ve biberiye özütüyle korunan mamaları tercih edebilirsiniz.

 

Tüm bu kriterleri göz önüne alarak hazırladığımız en iyi kedi mamaları listemize başlayabiliriz;

 

 

10) Enjoy

enjoy cat food

Kedi maması denince akla gelen ilk markalardan biri olan Enjoy, içerdiği zengin mineraller ve vitaminler sayesinde patili dostlarımız için sağlıklı öğünler sunacaktır.

Sadece evdeki dostlarınız için değil sokaktaki minik dostlar için de oldukça ekonomik ve lezzetli bir mamadır. Fiyatı, vitamin ve mineral içeriği, kedilerin ağzını sulandıran tadı, kolay ve rahat sindirilebilmesi, şekil ve boyutu ile Enjoy tüm kediler için oldukça ideal bir seçim olacaktır.

 

 

9) Mera

mera cat food

Mera kuru kedi mamaları, kedilerin vücudunu olumsuz çevre etkilerine karşı korumak üzere geliştirilmiş özel bir formüle sahiptir. İçeriğinde bulunan kuzu, somon, ringa balığı, ördek ve tavşan eti gibi özenle seçilmiş, yüksek kaliteli maddeler ile hipoalerjenik olarak dengeli ve hazmı kolaydır.

Firma ürettiği kedi mamalarında, yukarıda bahsettiğimiz üzere “et ürünleri türevleri” değil de doğrudan et kullanmasıyla kalitesini ön plana çıkartıyor.

 

 

8) Royal Canin

royal canin cat food

Royal Canin, birçok insan tarafından en üst düzey bir mamalardan biri olarak görülse de, maalesef bu düşünce oldukça yanlıştır. Üst sınıf mamalar kadar kaliteli bir içeriğe sahip olmayan Royal Canin mamalar, ne yazık ki sanıldığı gibi %100 güvenilir değil.

Ancak bu Royal Canin mamaların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Eğer bütçeniz üst düzey mamalara yetmiyorsa Royal Canin, orta sınıf mamalar arasında tercih edebileceğiniz en iyi mamalardan birisidir. Yavru, yetişkin, yaşlı, kısırlaştırılmış, seçici kedilere özel ve daha pek çok çeşidi bulunan Royal Canin dostlarınızın özel ihtiyaçları için en kolay ulaşılabilir mamalardan biridir.

 

 

7) Advance

Advance cat food

İçerisinde bol miktarda protein bulunan Advance marka kedi mamaları, uygun fiyatlı ve kaliteli bir alternatif arayanlar için oldukça ideal bir seçim olacaktır.

Elbette hepimiz kedilerimizi elimizden gelen en iyi şekilde beslemek istiyoruz, ancak listemizde ilk sıralarda yer alan N&D, Acana ya da Orijen gibi mamaların fiyatı diğer alternatiflere kıyasla bir hayli yüksek. Eğer bu tip üst düzey mamalara bütçeniz yetmiyorsa Advance de iyi bir tercihtir.

Mısır, buğday ve buğday gluteni içerdiği için kalite bakımından orta sınıf bir mama olarak değerlendirebileceğimiz Advance, yine de kendi sınıfının en iyileri arasında gösteriliyor. Üstelik dostunuzun yaş, cins, kısırlık vb. özel durumlarına göre tercih edebileceğiniz değişik çeşitleri de mevcut.

 

 

6) Purina ProPlan

proplan cat food

Tıpkı Royal Canin ve Advance mamalar gibi kedi sahiplerince üst sınıf bir mama olduğu sanılan Proplan, düşünülenin aksine ne yazık ki yalnızca orta kalite bir mama olarak listemizde yerini alıyor. Üst sınıf mamalar kadar kaliteli bir içeriğe sahip olmayan Proplan, içerisinde çeşitli alerjenler ve tahıllar bulunduruyor.

Ancak bu durum, tıpkı Royal Canin veya Advance’de olduğu gibi, Proplan’ın kötü veya zararlı bir mama olduğu anlamına gelmiyor. Eğer bütçeniz üst sınıf mamalara yetmiyorsa, orta sınıfın en iyi kedi maması diyebileceğimiz ve dostlarımızın ihtiyaçlarına göre pek çok özel çeşidi olan Proplan’ı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

 

 

5) La Vital

la vital cat food

La Vital, kaliteli protein desteği ile küçük dostlarımızın midesine layık eşsiz kuru mama seçeneklerine sahiptir.

Yavru kedi maması, yetişkin kedi maması ve ileri yaş kedi maması seçeneklerine sahip La Vital, kısırlaştırılmış kediler, tüy yumağı problemi olan yetişkin kediler, sindirim ve deri hassasiyetine sahip kediler için özenle üretilmektedir.

 

 

4) Orijen

Orijen cat food

Yüksek protein oranına sahip kedi maması markalarından biri olan Orijen; mümkün olabilecek en yüksek oranda taze tavuk eti, hindi eti, yumurta ve doğal yollarla avlanmış balık içeriyor.

Ayrıca Orijen mamaların içeriğinde kediler için uygun olmayan hiçbir tahıl ya da karbonhidrat da bulunmuyor.

İçerisinde kediler için birçok faydası bulunan karnıyarık otu, karahindiba çiçeği ve nane yaprağı bulunduran Orijen kedi mamaları, tüylü dostlarınız için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz üst kalite en iyi kedi mamalarından biridir.

 

 

3) N&D

nd cat food

En iyi kedi maması sıralamalarında üst sıralarda yer almayı başaran N&D kedi mamaları, düşük tahıllı ya da tahılsız olmak üzere iki ana çeşide sahiptir.

Hiçbir ürününde GDO’lu ürünler kullanmayan N&D firması, kullandığı tüm ham maddelerin sertifikalı olmasına özellikle dikkat ediyor. Ayrıca ürünlerinde kesinlikle mısır ve türevlerini kullanmayan marka bunun yerine kılçıksız buğday, yulaf ve patates gibi alternatif yumru kökleri kullanmayı tercih ediyor.

Minik dostunuz için eksiksiz bir beslenme düzeni sunan N&D marka kedi mamalarına kesinlikle bir şans vermelisiniz!

 

 

2) Acana

Acana cat food

Batı Kanada’nın çiftliklerinde yetişen et ve doğal yollarla avlanan balık gibi doğal içeriklerin işlenmesiyle üretilen Acana mamaları, en iyi kedi maması markaları listemizde 2. sırada yerini almayı başarıyor.

Sınırlandırılmış miktarda karbonhidrata ve zengin protein içeriğine sahip olan Acana kedi mamaları, yüksek fiyatıyla bizi biraz üzse de minik dostlarımız kesinlikle buna değer!

Ayrıca Acana marka kedi mamalarında kullanılan hiçbir hammaddenin GDO ve ethoxyquin gibi zararlı kimyasallar içermediğini de eklemeden geçmeyelim.

 

 

1) Hill’s Pet Nutrition

hills cat food

Özellikle idrar yolları, kilo ya da sindirim problemleri yaşayan kedi dostlarınız için, listemizde ilk sıraya yerleşen Hill’s mama çeşitleri, tercih edebileceğiniz en iyi kedi maması olacaktır. Yüksek protein oranıyla dikkat çeken Hill’s mamaları, kediniz için eksiksiz bir beslenme sunar.

 

 

kedi maması

Kedi Maması Bozulur Mu?

Kedi maması, genellikle uzun bir süre dayanabilen ve bozulması zor olan bir üründür. Ancak, yanlış saklama koşulları veya üretim tarihinden sonra uzun bir süre geçmesi durumunda kedi maması bozulabilir. Kedi mamasını serin ve kuru bir yerde, hava almayan bir kapta saklamanız, üretim tarihine dikkat etmeniz ve paket üzerindeki kullanım talimatlarına uymanız önemlidir. Eğer mama kötü bir koku yayıyor, küflenmiş veya lekelenmiş görünüyorsa, kedinize bu mamayı vermeyin ve taze bir mama temin etmeniz önerilir.