Yavru kedi sadece bir öğün yerse, bu mamaya alışacak ve daha sonra değiştirilmesi zor olacaktır. Bununla birlikte, bir yavru kedi, yaşamının ilk yılında birden fazla yiyecekle tanışırsa, en sevdiği yiyecek olsa bile, diğer yiyecekleri de yer. İlk yıl kediniz için birtakım mamalar vardır. Size yavru kedileri nasıl besleyeceğinizle ilgili bir yazı hazırladık. Bu yazıdan sonra yavru kediniz ile ilgili aklınızda hiçbir soru kalmayacak. Yavru kedi en sevimli arkadaşınız olabilir. Bu sevimli arkadaşların sağlıklı kalmak için düzenli ve sağlıklı bir diyete ihtiyacı vardır. Özellikle yavru kedileri beslemeye daha duyarlı olunmalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Yavru Kediler Ne Yerler başlıklı içeriğimizi yurtiçi – yurtdışı güvenilir kaynaklardan derleyerek hazırladık. Zovovo.com’un tavsiyeleri değildir. Bir ön bilgi olması adına yayınlıyoruz. Lütfen bu tür önemli konularda veterinerinize danışın. 

Yavru Kediler İçin En Doğru Yiyecek Nedir?

Yavru Kediler Ne Yerler? – Yavru Kedi Beslenmesi Dikkat Edilecekler

Yavru kediniz için en doğru yemeği bulmak önemli bir detaydır. Kedinin tüm yaşam aşamaları için etiketlenmiş yüksek kaliteli kedi maması veya maması yemelidir. Yiyeceklerde çok fazla değişiklik hazımsızlığa neden olabilir. İstediğiniz zaman yemeğin tadını değiştirebilirsiniz, ancak tutarlılığı korumak için aynı marka içinde kalmalısınız. Konserve kedi mamasında bulunan çeşitli malzemeler, yavru kedileri farklı yiyecek ve tatlarla tanıştırmanın harika bir yoludur. Karides, balık, çeşitli kümes hayvanları vb. deneyebilir. Birçok kedi sahibi, kedilere birtakım davranışlar öğretirken konserve mamaları bir eğitim aracı olarak kullanır.

Ayrıca en iyi kedi kumu seçeneklerine de bakabilirsiniz.

Yavru Kediler Ne Şekilde Beslenmelidir?

Yavru kedi sahibi olanların, beslenme şekillerini detaylı ve doğru bir şekilde biliyor olması gerekir. Anne kedinin sütü, yavru kedinin yaşamının ilk dört haftasında ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlar. Yeni doğan yavru kediniz anneden ayrılmışsa, yeni bir dişi kedi bulmanıza yardımcı olabilecek bir veteriner, barınak veya deneyimli bir yatılıyla konuşun. Üvey anne bulamazsanız, biberonla besleme için ticari süt ikamelerini kullanmanın doğru yolu için veterinerinize danışın. Lütfen herhangi bir yaştaki kedilere normal süt vermeyin. Sindirimi kolay değildir ve ishale neden olabilir.

Yavru Kedi Beslenmesi ve Bakımı Video Anlatımı

Yavru Kedilere Hangi Yiyecekler Verilebilir?

Yavru olan her canlı, elinizdeki her yemeği yemek isteyecektir. Pişmiş balığı bir yavru kediyle paylaşırsanız, yavru kedi çok mutlu olacaktır. Alabalık, yayın balığı, somon veya ton balığı kediler tarafından beğenilecektir. Ayrıca, yavru kedilere pişmiş dana eti, tavuk, hindi, kuzu eti, geyik eti veya diğer yağsız etleri sunmaktan korkmayın. Biraz et verirken küçük parçalara veya ince dilimler halinde kesin. Bazı kedi yavruları açgözlü hale gelir ve büyük parçalarla başa çıkıp kendilerine zarar verebilir. Kediler temel de etoburlar olsa da, kedilerin yemeklerine biraz sebze eklemek sindirim sistemlerine yardımcı olabilir. Brokoli çiçekleri veya doğranmış marul veya diğer salata sebzeleri sindirimi sağlayabilir.

Bu farklı yiyeceklerden birini yavru kedilere servis ederken %10 kuralını unutmayın. Yavru kedinizin günlük mamasına eklediğiniz herhangi bir yiyecek, toplam günlük kalorisinin %10’undan fazlasını oluşturmamalıdır. Gıdanın %10’undan fazlası, gıdanın beslenme dengesini bozar. Ayrıca bir seferde yalnızca bir yeni ürün sunulur. Başka yiyecekler sunmadan önce ona bu yemeği tatması ve öğrenmesi için bir şans vermelisiniz. Aşağıda bulunan yiyecekler, yavru dostlarınızın yemesi için uygun olan yiyeceklerdir:

  • Pişmiş yumurta,
  • Nişasta içeren besinler,

Patates, makarna gibi nişasta içeren besinleri pişmiş olarak vermelisiniz.

  • Sebzeler,
  • Balık,
  • Ciğer,
  • Tavuk,
  • Çim.

Sitemizden selfie çeken kedi Manny ile ilginç bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yavru Kedilere Hangi Yiyecekler Verilmez?

Yavru Kediler Ne Yerler? – Yavru Kedi Beslenmesi Dikkat Edilecekler

Yavru her canlı, her yemeği yiyemeyeceği gibi yavru kediler de bazı yiyecekleri yememelidir. Tıpkı insanlar gibi çiğ yumurta veya çiğ et yemek yavru kedi zehirlenmesine neden olabilir. Hastalığın semptomları değişiklik göstermekle birlikte kusma, ishal ve uyuşukluğu içerebilir. Bu nedenle lütfen kedinizi bu çiğ yiyeceklerden uzak tutmaya özen gösterin. Çiğ yumurta ayrıca cilt ve dış cilt sorunlarına neden olabilecek bir enzim içerir. Ek olarak, kedinizi çiğ kemik yemekten koruyun. Bu girişim onları boğabilir ve sindirim sistemlerine veya dişlerine zarar verebilir. Ayrıca kedinizi çikolata, alkol, süt ve soğan yemekten kesinlikle korumalısınız.

Yavru Kediler Ne Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

1 haftalık yavru kedi nasıl beslenmelidir?

Ortalama bir yavru kedi, her 100 gram vücut ağırlığı için 30 ml süte ihtiyaç duyar. Yavrular en fazla 1 hafta 2-3 saatte bir, 2 hafta 4-6 saatte bir, 3 haftada bir beslenmeli ve ardından her 6-8 saatte bir beslenmelidir.

Yavru kediye süt verilebilir mi?

İnek sütü, keçi sütü, yemek artıkları, et ve kemik gibi besinlerin yavru kedilerin beslenmesine dahil edilmesi önerilmez.

Yavru bir kedinin büyüme süresi ortalama ne kadardır?

Yavru kediniz üç ila altı aylıkken büyüyecek ve güçlü kaslar, kemikler ve sosyal beceriler geliştirecektir. Yetişkin kedilerin üç kat daha fazla enerjiye ihtiyaçları vardır, bu nedenle yüksek enerjili yiyeceklere ihtiyaçları vardır, ancak yemeleri yumuşak ve kolay öğütülebilir olmalıdır, çünkü süt dişlerinin yerini yetişkin dişleri daha almamıştır.