Evde kedi bakımı konusunda en çok merak uyandıran konu Kedi nasıl yıkanır? sorusudur. İşte sorunun cevabı sizler ile. Kediler kendilerini temizlemede çok iyi olsalar da, bazı durumlarda onları yıkamak gerekebilir. Meraklı kediler evin içinde dolaşmayı severler ve bazen şımarıklık yapabilirler ve bu nedenle kürklerini lekelerler. Yaşam alanı uygunsa, bazı evcil kediler dışarıda yürüyüşe çıkmaktan mutluluk duyar. Bu durumda kedinin tüyü kirlenmişse ve kendi kendine temizleyemiyorsa kediyi temizlemek için cilt yapısına uygun bir temizlik ürünü kullanabilirsiniz.

Kedinizin herhangi bir rahatsızlığı varsa, o zaman kedinizi veteriner onaylı bir ilaçla yıkamalısınız. Dışarıda yaşayan bir kediyi sahiplenmek istiyorsanız, kediyi de uygun bir şampuan veya losyonla yıkamalısınız. Ancak kedileri yıkarken akılda tutulması gereken bir şey, sık sık banyo yapmanın tavsiye edilmemesidir. Kediyi nasıl yıkarsınız? Aşağıda sizler için bir araştırma yaptık.

Kedilere Banyo Yaptırmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Kedi Nasıl Yıkanır? – Kediye Banyo Yaptırma Yolları ve Dikkat Edilecekler

Kediler sudan hoşlanmazlar, saçlarını suyla yıkamayı da sevmezler. “Kedi banyo yapar mı?” bu sorun yaratsa da gerekirse kedinizi yıkayabilirsiniz. Ama kediyi yıkamak için önce ona hazırlanmalısınız. Her şeyden önce, kediyi yıkarken tırnakları ile kollarınızı çizmelerini önlemek için kedinin tırnaklarını kesmek önemlidir. Bunun için kedilere uygun tırnak makası kullanmalısınız. Kedinin tırnaklarını derin olmamak kaydıyla kediye zarar vermeden tırnakları kesebilirsiniz. Bundan emin değilseniz tırnak kesme işlemini veteriner hekiminiz ile yapabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, banyo yapmadan önce kedinin tırnaklarını kesmemektir. Bunu birkaç gün önceden yapabilirsiniz çünkü kediyi yıkamak zordur. Kediyi yıkamadan önce kediyi sakinleştirmelisiniz. Bunu başarmanın en iyi yolu onu taramaktır. Kediler taranmayı çok sever, bu da onları çok sakinleştirir. Kedileri özel bir tarakla tararken ve rahatlatırken, tüylerinde oluşabilecek düğümlerden de onlara zarar vermeden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca dişi kedi isimleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kedi Nasıl Yıkanır? Hakkında Video Anlatımı

Kedileri Yıkamadan Önce Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Kediyi yıkamadan önce yapılması gereken ufak tefek şeyler bulunmaktadır. Öncelikle, ona uygun bir şampuan seçin. Kedi şampuanlarını veterinerinizden bulabilir veya bu özel şampuanları evcil hayvan dükkanlarında bulabilirsiniz. Paketin arkasındaki talimatları okuyarak şampuanın kediniz için uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Elinizde kedi şampuanı yoksa sıradan şampuan kullanmamalısınız. Sıradan şampuan kedinin cildini kurutur, bu nedenle kedi şampuanı yoksa en iyisi kediyi sadece ılık suyla yıkamaktır. Kediniz banyo sırasında gergin hissedebilir. Gerginlik nedeniyle agresif hareketler yapabilir.

Bu durumları önlemek için kedinize eğlenceli bir banyo yaptırabilirsiniz. Mümkünse kedi için en sevdiği oyuncaklarla dolu küçük bir küvet ayarlayabilir ve dikkatini çekebilirsiniz. Birinin yardımı ile daha kolay olacak ise, biriniz kediyi tutabilir ve diğeri kediyi yıkayabilir. Yalnızsanız, kedinin kaçmasını önlemek için bir elinizle kediyi sıkıca tutmanız gerekir. Kollarınızın çizilmesini önlemek için uzun kollu kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Kediniz yıkama sırasında kaçarsa, kedinin banyodan çıkmasını önlemek için banyo kapısını kapalı tuttuğunuzdan emin olun.

Kedilere Banyo Yaptırmanın Yolları Nelerdir?

Kedi Nasıl Yıkanır? – Kediye Banyo Yaptırma Yolları ve Dikkat Edilecekler

Kediniz için banyo sırasında yapılması gereken en uygun yollar şunlardır:

  • Doğru zamanı bulmak,
  • Tırnakların kesilmesi,
  • Banyo sırasında altınıza kaymaz bir paspas sermek,
  • İnce hortum veya duş başlığı kullanmak,
  • Tercihen iki kişi kediyi yıkamak,
  • Kedilere özel şampuan kullanmak,
  • Kulak, göz ve ağızdan suyu uzak tutmak,
  • Şampuan kalıntısı kalmadığına emin olmak,
  • Yıkama işleminden sonra kedileri temiz ve kuru bir havluya sarmak,
  • Eğer kediniz yukarıdaki bütün maddeleri yapmanıza izin verdiyse, ona ödül maması verin.

Merak edilen yavru kediler ne yerler? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kedi Nasıl Yıkanır Konusuyla Alakalı Sıkça Sorulan Sorular:

Kedileri nasıl suyla yıkamak doğrudur?

Kediyi ılık suyla nazikçe temizlemek için bir fıskiye kullanabilirsiniz. Çeşmeyi nazikçe kedinin derisine doğrultun. Kedi küvete yerleştirildiğinde çok korkar ve lavabonun içinde kediyi kontrol etmesi daha kolaydır.

Kedileri nasıl taramak gerekir?

Kedinizin tüyleri birbirine dolanmışsa, tüyü iyice fırçalayın. Fırçalama süresi 5 ila 15 dakikayı geçmemelidir. Çoğu kedi dişlerini fırçalamaktan hoşlanır. Ama isteksiz görünüyorsa, lütfen bir yere bırakın ve daha sonra tekrar deneyin. Bazen uzun tüylü kedilerin tüylerinin matlaştığı görülür.

Kedi özel şampuanı dışında ne ile yıkanır?

Elinizde kedi şampuanı yoksa sıradan şampuan kullanmamalısınız. Sıradan şampuan kedinin cildini kurutur, bu nedenle kedi şampuanı yoksa kediyi sadece ılık suyla yıkamak en iyisidir.

Kedilerin tüy dökme sezonu ne zamandır?

İlk 6 aydan sonra her mevsim değiştiğinde kedi 15-20 gün düşecektir. Bunu önlemenin en kolay yolu tüy dökmeden onu fırçalamaktır. Hastaysanız: Hormonlar, parazitler, enfeksiyon, yetersiz beslenme, sinirlilik, stres veya aşırı yıkama neden olabilir.

Kedilerin Tüylerinin dökülmesi nasıl engellenir?

Kedinizi düzenli olarak tarama işleminden geçirin. Özellikle tüy dökülme sırasında kedileri düzenli olarak taramak, eve tüy dökülmesini azaltmanın en kolay yollarından biridir. Kedinizin yeterince su aldığından emin olun. Kedinizin düzenli olarak kontrollerine götürün.

Kediler neden tüy döker?

Çok fazla protein içeren yiyecekler, çeşitli mineral vitamin eksiklikleri ve dengesiz yağ asitleri kedilerde saç dökülmesine neden olabilir. Kedilere sofralık yiyecekler, bozulmuş yiyecekler ve bayat yiyecekler verilmemelidir, çünkü bu sağlık sorunlarına ve aşırı saç dökülmesine neden olabilir.