Kedi yaşı hesaplama yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız, yazımızdan tüm ayrıntılara bakabilirsiniz. Bir kedinin yaşını hesaplarken, tıpkı bir köpek gibi, yaşını 7 ile çarpıldığında, insanların yaşıyla denk gelen bir hesaplama yapıldığı inanılır. Ancak bu sağlıklı bir hesaplama yöntemi değildir. Çünkü kedi dostumuz hayatının ilk iki yılında hızla büyüyecektir. Bir kedinin yaklaşık olarak ilk 12 ayı 10-14 insan yılıdır. Kediler 2 yaşında geldiklerinde, insan yaşlarına göre ortalama 25 yaşındadırlar. İki yıl sonra kedilerin büyümesi yavaşlar ve bu yaşa geldikten sonra her yıl 4-5 insan yılı olarak kedi yaşı hesaplaması yapılır.

Kedi Yaşları ve İnsan Yaşları Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Kedi Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kedilerin yaş almaları ve insanların yaş almaları arasında farklılıklar vardır.  Kediler 2 yaşına geldiklerinde, insan yaşı olarak 25 yaşında olmaktadırlar. 2 yaşından sonraki her yıl için insan yaşı olarak 4 veya 5 yıl eklenerek bulunur. Aşağıdaki listede daha detaylı bir karşılaştırma yapılmaktadır.

  • Kedi Yaşı İnsan Yaşı

1 – 10-15

2 – 25

3 – 29

4 – 33

5 – 37

6 – 41

7 – 45

8 – 49

9 – 53

10 – 57

11 – 61

12 – 65

13 – 69

14 – 73

15 – 77

16 – 81

17 – 85

18 –  89

19 – 93

20 – 97

Ayrıca yavru kedileri ne yerler? Yazımıza da bakabilirsiniz.

Kedi Yaşı Hesaplaması Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

New York veterineri Rachel Barrack, bir kedinin yaşını tahmin eden ilk kişi olarak bilinmektedir. Veteriner hekim, önce kedilerin dişlerine baktığını söylüyor. Özellikle genç kedilerde diş yapısı, kedi yaşını tahmin etmek için bakılması gereken en önemli faktör olduğunu söyleyen veteriner hekim Rachel Barrack, yavru kedinin dişleri 3 haftalıkken ortaya çıktığını ve ayrılmaya başladığını da eklemiştir. Bir kedinin süt dişleri 3 ila 6 ay arasında kalıcı dişlerle yer değiştirir. Eğer kedinizin geçici dişlerinin yerini kalıcı dişleri aldıysa, en az 6 aylık olduğu anlamına gelir. Bu dişler keskinse ve açıksa kedinin 2 yaşından küçük olduğu anlamına gelir. Ama 2 yaşından sonra kedilerin yaşını dişlerinden tahmin etmek zorlaşmaktadır. Veteriner hekim, kedinin yaşını tahmin etmek için dişlerin kas sistemi ile ilgilenir. Yavru kedinin bacakları ve sırtı iyi kaslıdır. 10 yaşından itibaren büyük kediler protein ve yağı sindirmekte zorlanır, bu da kas kütlesinde azalmaya neden olur. Bir veteriner hekim, bir kedinin 10 yaşından büyük olduğunu bu şekilde belirleyebilir. Laboratuvar testleri ve fiziksel muayene ile kedinin yaşının tahmin edilmesi mümkündür.

Kedi Yaşı Hesaplaması Video Anlatımı

Dişler Sayesinde Kedi Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dişler, bir kedinin yaşını belirlemede en büyük kriterlerden biridir. Yetişkin kedilerin 30 dişi, yavru kedilerin 26 dişi vardır. Sanılanın aksine dişsiz doğmazlar. Ancak bu dişler süt dişleridir ve çok küçüktür. 3-4 aylık olduklarında süt dişleri dökmeye başlarlar. Diş değiştirme işlemi ortalama 6 ay sürer. Kedinizin süt dişleri varsa, 6 aydan küçük olduğu anlamına gelir. Kalıcı dişler çıkarsa ve bu dişler beyazsa, sadece bir yaşında veya bir yaşın üzerindedir. Dişlerinde sarı lekeler olan kediler, 1-2 yaşında, dişlerinde diş taşı oluşan kediler, 3-5 yaşındadır. 5-10 yaş arası kedilerde daha fazla aşınma ve yıpranma ve daha lekeli dişler vardır. Diş düşerse, kediniz 10 yaşın üzerinde olabilir. Sevgili dostumuz için özel üretilmiş bir fırçayı diş bakımı için kullanmanız diş sağlığına faydalı olacaktır.

Kedilerin Kas Yapıları İle Yaş Tahmini Yapılır Mı?

Kedi Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2 yaşından sonra kedinin yaşını dişlerinden bilmek zordur, bu nedenle bir diğer kriter de kas kütlesine bakılır. Genç kedilerin sırtlarında ve bacaklarında güçlü kaslar vardır. 10 yaşından büyük kedilerde kas kütlesi azalmıştır. Deri sarkması ve kürek kemiğinin çıkması da meydana gelebilir. Huysuz ve sürekli egzersiz yapmak isteyen yavru kedilerden farklı olarak, giderek daha yavaş hareket ederler. Ayrıca vücutları onlardan daha büyüktür. Bir kedinin yaşı, kas yapısından belli oranlarda tahmin edilebilir.

Kediler yoğurt yer mi? Ayrıntılarına da bakabilirsiniz.

Bir Kedinin Gözlerinden Yaşı Tahmin Edilir Mi?

Gözler ayrıca diğer göstergeler kadar güçlü olmasa da kedinin yaşı hakkında ipuçları sağlar. Kediler yaşlandıkça, gözleri çukurlu ve çatlak görünecek ve 12 yaşın üzerindeki kedilerin gözleri de bulutlu görünecektir. Yavru kedilerde gözler pürüzsüz ve parlaktır. Yaşlı kedilerde sert gözler görülmez ve irisleri çok pürüzsüzdür.

Kedilerin Tüylerinin Yapısı Kedi Yaşı Tahmin Etmede Kullanılır Mı?

Birinci yöntem olmasa bile, size kedinin yaşı ve diğer faktörler hakkında fikir verebilecek bir başka fiziksel unsur da tüylerin yapısıdır. Sadık dostlarımızın kürk yapısı yaşa göre değişiklik gösterebilir. Yavru kedilerle karşılaştırıldığında, yavru kedilerin tüyleri genellikle yumuşaktır, yaşlı kediler ise daha yoğun bir kıl yapısına sahiptir. Bu yollar sayesinde kedi yaşını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kedi Yaşı Hesaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

Bir kedi ne zaman yetişkin sayılmaktadır?

Yavru bir kedi, sekiz ay içinde yetişkin ağırlığının % 80’ine ulaşmaktadır.

Yavru kedinin dişleri ne zaman kalıcı dişleri ile yer değiştirir?

Yavru kedilerin keskin dişleri vardır ve 2 ila 4 haftalıkken ortaya çıkmaya başlar. Daha sonra dişlere köpek dişleri diye bilinen ve daha sonra küçük azı dişleri ortaya çıktı. 6 ila 7 haftalıkken tüm geçici dişler açığa çıkacaktır. Yavru kediler, 26 dişlerini 1.5 aydan 3-5 aya çıkarmıştır.

Kedilerin dişleri ne zaman dökülür?

Bir yavru kedinin 4 ila 6 hafta arasında 26 süt dişi olacaktır. Kedi 4,5-6 aylıkken yavru kedinin süt dişleri düşecektir. Normalde kedilerin ebeveynleri dişlerinin kaybını fark etmez.