Birçok kedi sahibinin bilmek istediği soru, kedilerimizi süt ürünlerini beslemek güvenli midir? Yavru kedilerin anne sütüyle beslendiği düşünüldüğünde, kedilerin süt içmesi normaldir, ancak bu durum yetişkinlik dönemi ilerledikçe değişebilir. Kediler büyüdüğünde laktoza tahammülsüz hale gelirler çünkü sütteki şeker onların süt ürünlerini sindirmesini engeller. Yoğurt bol miktarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Tüm bu besinler insanlar ve kediler için iyidir. Kalsiyum, kemikleri güçlendirme yeteneği ile bilinir. Magnezyum iyidir çünkü kedilerin tüm önemli vitamin ve proteinleri emmesine yardımcı olabilir, ancak bu yiyecekler yalnızca ek olarak kedilere verilmelidir.

Öncelikle, kedinizin yüksek kaliteli kuru mama ile beslendiğinden emin olmanız gerekir. Daha önce de belirtildiği gibi, yavrular doğumdan sonraki ilk birkaç ayda anne sütü içtiklerinde, laktozu sindirmeye yardımcı olan enzimler üretirler. Bu, sütü yetişkin kedilerden daha iyi sindirebilecekleri anlamına gelir. Büyüme ve gelişimin ilk aşamalarında, yavru kedinizi beslediğiniz mamaya dikkat etmelisiniz. Sade yoğurt olduğu ve yapay tatlandırıcı içermediği sürece kediniz az miktarda yoğurt yiyebilir. Tüm bunlara ek olarak, yoğurt yemenin yavru kedilere zararı olmasa da ilk birkaç ay yoğurt vermemeniz önerilir. Bunun nedeni, kedinin vücut yapısının gelişimine göre, sağlıklı büyümesi için hassas bir mideye sahip olması ve kaliteli kedi maması yemesi gerektiğidir.

Kedilerin Yoğurt Yemeleri Doğru Mudur?

Kediler Yoğurt Yer Mi? – Kedi Beslenmesi ve Yedirilecek Besinler

Kedi sahiplerinin her zaman ikilemde kaldığı bir konu olan süt ve süt ürünleri konusu çok tartışılan bir konudur. Çoğu hayvan, laktozu parçalayan bir enzim olan laktoza sahip değildir. Bu nedenle süt bazlı ürünler köpek ve kedilerde mide sorunlarına neden olabilir. İlginç bir şekilde, kediler gençken anne sütü içerken laktozu işlerler, ancak yaşlandıkça bu işleme artık ihtiyaç kalmaz ve zamanla laktaz kaybederler. Yoğurttaki düşük laktoz içeriği nedeniyle kediler az miktarda yiyebilir. Bir kedi çok fazla yoğurt yedikten sonra laktoz intoleransı geliştirebilir. Laktoz intoleransının belirtileri şunlardır:

 • İshal,
 • Kusma,
 • İştahsızlık,
 • Kilo kaybı,
 • Karın ağrısı,
 • Letary,
 • Çizik.

Uzmanlar, kedilere laktoz intolerans seviyelerini test etmek ve gün içindeki tepkilerine dikkat etmeleri için az miktarda yoğurt verilmesini tavsiye ediyor. Kediniz yoğurt içtikten sonraki 24 saat içinde herhangi bir belirti göstermezse ara sıra yedirmenizde bir sakınma olmayacaktır.

En iyi kedi kumu bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Kedilerin Beslenmesi Hakkında Video Anlatımı

Kediler Ne Yemelidir?

Kediler Yoğurt Yer Mi? – Kedi Beslenmesi ve Yedirilecek Besinler

Şimdi de kediler için en uygun yemek düzeni nasıl olur ona bakalım. İyi beslenmek kesinlikle tesadüfi değildir. Kedinizin her zaman yüksek kaliteli mama ile beslenmesi son derece önemlidir. Kediler, gün içerisindeki öğünlerinin çoğunda, gerektiğinde kuru kedi maması ve ıslak kedi mamasından almalıdır. Birçok kedi sahibi ve hayvansever, şu soruların cevaplarını bilmek ister: “Kediler ne yer, kediler nasıl yer, kediler hangi et, sebze ve meyveleri yiyebilir, kediler ne yememelidir?”.

Kediler çok fazla insan yemeği yiyebilirler ve fakat birçok insan yemeğini de yememeleri gerekir, bu yüzden her zaman sağlıklı ve dengeli beslenmenin var olduğuna dikkat etmelisiniz. Kediniz için her zaman yüksek kaliteli et ürünlerinden oluşan eksiksiz ve dengeli bir öğün yemesi çok önemlidir. Örnek verecek olursak, kediler yeterince taurin sentezleyemez ve bu amino asit diyette desteklenmezse kedilerde göz ve kalp sorunları olabilir. Bununla birlikte, köpeklerin ve insanların aksine, kediler kesinlikle etoburdur. Gıdada eksik olan taurin, arginin, A vitamini ve esansiyel yağ asitleri gibi temel besin maddelerine ihtiyaçları vardır. Ayrıca çok fazla tatlı suya ihtiyaçları vardır. Kedinizin enerji ve kalori ihtiyaçlarını karşılamak için uygun bir diyete ihtiyacı vardır. Yetersiz veya aşırı gıda alımı da kedinize zarar verebilir.

Bununla birlikte, kediler meraklı hayvanlardır ve genellikle sahiplerinin yediği her şeyi tatmak isterler. Şimdi bu meraklı arkadaşların ağızlarında eşsiz bir tat bırakacak daha faydalı yiyecekler öğrenmenin tam zamanı. Artık hangi kedilerin yememesi gerektiğini ve ne yemesi gerektiğini biliyoruz? Bunlar, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için kedilerin yemesi gereken 6 temel besin olarak bilinmektedir. Bu temel besinler şunlardır:

 1. Ve,
 2. Balık,
 3. Yumurta,
 4. Sebze,
 5. Meyve,
 6. Tahıl.

Şimdi birlikte bu temel besinler hakkında detaylı bilgilere bakalım.

1. Ve

Kediler zorunlu etoburlardır, yani hayatta kalmak için ete ihtiyaçları vardır. Et, kediler için önemli bir protein kaynağıdır, bu nedenle diyet esas olarak proteinden oluşmalıdır. Ette bulunan protein, kedilerin sağlıklı bir kalbe, üreme sistemine ve güzel gözlere sahip olmasına yardımcı olur.

2. Balık

Şüphesi ki balık kedilerin en sevdiği yemek olarak bilinmektedir. Omega-3 yağ asitlerinden biri olan ve antiinflamatuvar etkileri olan EPA (eikosapentaenoik asit) içerir. Bu yağ asidi, kalp, böbrek, deri ve eklem iltihabına neden olan enfeksiyonları önler ve alerjilerin neden olduğu iltihaplanmayı hafifleterek kaşıntılı deri ve kepeği azaltır. Balıktaki diğer bir omega-3 yağ asidi olan DHA (dokosaheksaenoik asit), yavru kedinin beyninin ve gözlerinin gelişimi için çok önemlidir. Tüketilirse, hamile veya emziren kedilerin sağlıklı yavrular doğurmasına da yardımcı olabilir.

3. Yumurta

Haşlanmış yumurta, kediler için önemli bir protein kaynağıdır. Yumurta bol miktarda B vitamini içerir ve kediler için en faydalı gıdalardan biridir. Ancak bazı kedilerin insanlar gibi yumurtalara alerjisi olabileceğini hatırlatmak isterim. Bu nedenle, önce kedi yumurtalarına alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

4. Sebze

İnsanlar gibi taze sebzeler de kediler için mükemmel besindir, ancak ne yazık ki çoğu kedi sebzeleri sevmez. Tüm bunların yanı sıra sebzeler potasyum, riboflavin, antioksidanlar, diyet lifi ve sindirim sistemine yardımcı olabilecek vitaminler gibi birçok sağlıklı bileşen bakımından zengin besinler. Özellikle kabak, kuşkonmaz, brokoli, havuç, kabak, maş fasulyesi ve doğranmış sebzeler, kedi kaç yaşında olursa olsun tüketime uygundur.

5. Meyve

Sağlıklı bir insan diyetine meyve eklemenin birçok faydası vardır, ancak kediler tatlılardan kaçınmaya çalışır. Kedinizin faydalı meyveleri yemesini kolaylaştırmak için bunları diğer yiyeceklerle karıştırabilir veya tohumları çıkararak küçük parçalara ayırabilirsiniz. Aşırı meyve tüketimi kedilerde gastrointestinal rahatsızlık, ishal veya şişkinliğe neden olabilir.

6. Tahıl

Kediler tahılları kolaylıkla yiyebilirler, ancak maalesef bu doğal etoburların için tahılın besin değeri yoktur. Bununla birlikte, tahıllar kediler için zehirli değildir. Bu nedenle az miktarda tüketilmesi sağlık açısından herhangi bir tehdit oluşturmayacaktır. Kepekli tahıllar veya kepekli tahıllar, kedinizin tadını çıkarabileceği lezzetli yiyeceklerdir. Rafine tahılların aksine tam tahıllar çok miktarda vitamin, demir ve lif içerir.

Ayrıca kedi almanız için 10 harika sebep bilgilerine bakabilirsiniz.

Kediler Yoğurt Yer mi hakkında Sıkça Sorulan Sorular:
Kategori: