Kedi ısırığı saldırısının göstergesidir klişesi aslında tamamen yanlıştır. Bazı kediler duygularını ısırarak ifade etmek isterken, diğerleri sadece oynamak ister. Bu ısırıklardan rahatsızlık duymak normaldir. Ancak bu ısırıkları azaltabilirsiniz. Küçük patili dostunuz sizi ısırdığında hemen sert bir ses çıkarırsanız, size zarar vereceğini anlayacaktır. Durduğunda lütfen onunla yumuşak bir sesle dikkatlice konuşun. Tekrar başlarsa yine sert bir ses çıkartın. Bunun istenmeyen bir oyuna dönüşmediğinden emin olmak için lütfen arkanızı dönün ve ona birkaç dakika verin, eğer devam ederse biraz ceza verin. Mesela, odayı 2-3 dakika kapatarak cezalandırabilirsiniz.

Kedilerle oynamak için tokat atmayın veya kedinizi kızdırarak oynamayın. Daha sonra, bu kötü davranışlara yol açacaktır. Size yapmasını istemediğiniz hareketi kedinize yapmak istemezsiniz, değil mi? Kediler doğaları gereği avcı ruhlu hayvanlardır. Sizin yaramazlık diye adlandırdığınız hareketleri aslında avcılık iç güdüleri ile yapıyor olabilirler. Bu yüzden kedinize biraz hoş görülü davranmalısınız.

Ayrıca kedi yumurta yer mi? Merak edilen bilgiye yazımızdan bakabilirsiniz.

Oyun Oynamak Dışında Kedilerin Isırmasının Anlamları Neler Olabilir?

Kediler Neden Isırır? – Kedilerin Isırma Nedenleri ve Çözümleri

Kedilerin ısırması her zaman oyun amaçlı olmayabilir. Yavru kedilerin dişleri olduğu için sert diş etlerinden dolayı masaj gibi ısırırlar. Aynı şekilde, yavru kediler oyun amacıyla ısırmaya meyillidir. Bu bakımdan insan doğası ile kedi doğası arasında büyük bir benzerlik vardır. Kediler de insanlara benzer sosyal süreçler yaşarlar. Doğumdan olgunluğa kadar birçok aşamadan geçerler. Bu aşamalar olgunlaştıktan sonra da devam ediyor olsa da daha uzun sürelere de yayılabilir. Kediler de insanlar tarafından bahsedilen “oral dönem”’in çok benzerine sahiptir. Bir bebeğin yaşam örneğini ele alalım, ilk dönem anne sütü ile beslenilen ve dışarıdaki her şeyi ağzına sokmaya eğilim gösterdiği dönem olarak ifade edilir. İlk dönem ile ilgili sorunlar ergenlik döneminde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Yavru kediler ayrıca insanları ısırarak dış dünyayı öğrendikleri ilk dönem zamanlarını da geçirirler. Elbette en yakın kedi arkadaşları da bu tanıma sürecinin sorunlarından nasibini alacaktır.

Isıran Bir Kedi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Maalesef bu sorunun cevabı başa çıkılamazdır! Kedilerin ısırması ile baş edemezsiniz. Yavru kediler için bu süre boyunca sabırla bekleyeceksiniz. Ama olgun bir kediden bahsediyorsak, o zaman onu kabul etmekten başka seçeneğiniz yok. Yetişkin kedilerin insanları ısırmasını önlemek için sert bir tavır takınırsanız, bu istenmeyen sonuçlar doğuracak ve patili dostunuzu bu durum rahatsız edecektir. Çünkü patili dostunuz insanları sevgisinden dolayı ısırmaktadır, ama siz bunu engellerseniz, sevgisini reddetmiş olacaksınız. Yavru kediler 5-6 aylık olduklarında ısırmaya meyillidir. Ergenlikle birlikte ısırma huyu tamamen kaybolur. Bununla birlikte, bir kedinin ısırığına çocuklukta, eğlence amaçlı bile olsa, yani işi sevdiğinizi düşünüyorsanız, o zaman bu oyun kolayca yetişkinliğe taşınacak ve devam edecektir. Bu nedenle ısırma alışkanlığından geçmemiş olsanız bile önerilerimizi dinleyebilir ve sevimli patili arkadaşınıza ısırmanın bir oyun olmadığını anlatmaya çalışabilirsiniz.

Kediler Neden Isırır? Hakkında Video Anlatımı

Kedilerin Sıkıldığını Nasıl Anlarız?

Kedinin sıkıldığını anlayabilmek için bilmeniz gereken birkaç işaret vardır. Bu işaretleri gördüğünüzde kediniz tarafından ısırılma tehdidi altında olabilirsiniz. İşte o işaretler şunlardır:

  • Kediniz kuyruğunu sallayabilir.
  • Kulaklarını düzleştirerek işaret verebilir.
  • Gözleriyle size veya elinize dikkatlice bakabilir.
  • Hafif bir hırıltı sesi çıkararak sizi uyarabilir.

Kedi yoğurt yer mi? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yavru Kedimizin Isırmasını Nasıl Engelleyebiliriz?

Kediler Neden Isırır? – Kedilerin Isırma Nedenleri ve Çözümleri

Yavru kedi yaramaz bir bebektir, oynarken ve oynamadığında anlaşılması zor bir hali bulunmaktadır. Bazıları “Hayır!” derler, söyledikten sonra gidebilirler ve bu konuda başarılı olabilirler ama bu sorunu farklı şekillerde çözmeye çalışmakta mümkündür. Yavru kedinizin ısırmasını engelleyecek yollar şunlardır:

  • Kedi sizi ısırdığında yüzüne hava üflemeyi deneyebilirsiniz. Yüzü ilginç olacak ve bundan pek hoşlanmayacaktır.
  • Kedinin dikkatini dağıtmak için oyuncakları kullanabilirsiniz. Size oynamak istediğini belli ederse, ona çiğnenebilir bir oyuncak vermeyi düşünmelisiniz.
  • Ne yaparsan yap ısırmaya devam eden bir kediniz var ise, kedi için bir oyun arkadaşı bulmayı düşünmelisin. İki yavru kedi korkutucu olabilir, ancak bu tam olarak bir kedinin ihtiyacı olan şeydir.

Yavru kedilerde su spreyleri kullanmak travmaya ve hatta nevrotik sorunlara neden olabilir. Bu yüzden bu yöntemi tercih etmemelisiniz. Unutmayın, tepki vermeye devam ederseniz ve pes etmezseniz, er ya da geç kediler ısırma ve tırmalama eğilimini kaybedecektir.

Kediler Neden Isırır Konusuyla Alakalı Sıkça Sorulan Sorular:

Bir kedinin sahibini sevdiği nasıl anlaşılır?

Kedinizin gözlerini kısarak bakması veya kırpması, kanını size göstermesi, kendini temizlemesi, burnu ile size sürtünmesi ve mırlaması sizi sevdiğini göstermektedir.

Kuyruk sallayan kedi ne anlatmak istemektedir?

Kediniz sadece size kızdığında kuyruğunu yukarı ve aşağı sallanacaktır. Kuyruk hareketinin başka bir anlamı da, yavru kedinizin bir şeyi anlamaya çalışması veya mevcut durumu tespit etmesi olarak anlaşılabilir. Ek olarak, yavru kediniz oynarken kuyruğunu bir yandan diğer yana sallanacaktır.

Kuduz kedi ısırması ile meydana gelir mi?

Kuduz, aşılanmadıkları takdirde köpekler, kediler, sığırlar ve eşekler gibi evcil memelilerde doğadaki tüm vahşi memelilerde (kurtlar, tilkiler, kokarcalar, sırtlanlar, ayılar, yarasalar gibi) meydana gelir. Bu hayvanlar tarafından ısırılan insanlara kuduz bulaşabilir ve hastalıklara neden olabilir.

Kedilerin tüy dökmelerinin sebepleri nelerdir?

Çok fazla proteinli yiyecekler, çeşitli mineral, vitamin eksiklikleri ve dengesiz yağ asitleri kedilerde tüy dökülmesine neden olabilir. Kedilere sofralık yiyecekler, bozulmuş yiyecekler ve bayat yiyecekler verilmemelidir çünkü bu yiyecekler sağlık sorunlarına ve aşırı tüy dökülmesine neden olabilir.