Birçok kedi sahibinin aklında yumurta ile ilgili birtakım sorular bulunmaktadır. Kedi sahipleri mama bulamadıklarında veya kedileri için mama sağlamak istediklerinde yeni mama aramaya başlar. Aslında en doğru beslenme yüksek kaliteli kedi maması olsa da zaman zaman kedilere farklı yiyecekler vermek yanlış olmaz. Bunlardan biri kahvaltıda tükettiğimiz yumurtalar olabilir mi? Yumurtanın kediler için herhangi bir yan etkisi var mı? Merak edilen bu konu hakkında sizlere güzel bir yazı hazırladık. Artık kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak.

ÖNEMLİ NOT:Kedi Yumurta içer mi” başlıklı içeriğimizi yurtiçi – yurtdışı güvenilir kaynaklardan derleyerek hazırladık. Zovovo.com’un tavsiyeleri değildir. Bir ön bilgi olması adına yayınlıyoruz. Lütfen bu tür önemli konularda veterinerinize danışın. 

Kedi Yumurta Yer Mi, Bir Sakınca Var Mıdır?

Kedi Yumurta Yer mi? – Kediler İçin Zararlı Yiyecekler

Kedilerin, yumurta ile bir öğünlerini geçirmelerinde sorun yoktur. Abartılmadığı sürece kedi yumurtalarınızı besleyebilirsiniz. Elbette yumurtaların her kedi için sağlıklı olduğunu söylemek doğru yol değildir. Bu nedenle, bir kediye yumurta bırakmadan önce bir veteriner hekime danışmanızda fayda var. Bazı durumlarda yumurta zararlı yiyecek olabilir. Bu nedenle dozunun ayarlanması önemlidir. Aşağıda yumurtaların artılarını ve eksilerini görebileceğiniz detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Yumurtanın Kediler İçin Bir Yararı Bulunur Mu?

Yumurta her canlıya yarar sağladığı gibi, kediler için de yarar sağlama görevine sahiptir. Yumurta, kedilerin ihtiyaç duyduğu amino asitler ve protein açısından zengindir. Ayrıca yumurtaların sindirimi kolaydır. Yumurta amino asitler içerdiğinden, kediler kaslarını koruyabilir ve kilo alamazlar. Ayrıca yumurtalar kedilerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri de içerir. Her şey iyi görünse bile fazla yumurta yememeli ve her öğünde yumurta yememelisiniz. Aksi takdirde kedilerde öngörülemeyen hastalıklar ortaya çıkabilir.

Kediler yoğurt yer mi? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yumurtanın Kediler İçin Bir Zararı Bulunur Mu?

Yumurtanın fazlası her canlıya olduğu gibi kedilere de zarar vermektedir. Yumurta zararsızdır ancak aşırı tüketilmesi kediler için sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak bazı alerjik reaksiyon gösteren kedilerin yumurta yememesi gerekir. Bu nedenle kediniz yumurta yemeden önce veterinerinize danışmanız en iyisidir. Yumurtanın kediler için zararlı olduğu durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Fazla tüketim hali,
  • Alerjik kedilerin tüketmesi,
  • Tıbbı durumlar.

Bu üç durumdan herhangi birine sahip olan veya maruz kalan bir kediniz var ise, veteriner hekiminize danışmanızı öneririz.

Kedilerin Yiyebileceği Besinler Video Anlatımı

Fazla Yumurta Tüketimi Kedilere Zarar Verir Mi?

Sadece kediler için değil her canlı için bir şeyin fazla tüketilmesi faydadan çok beraberinde zarar getirecektir. Yumurta yağ, kolesterol ve kalori bakımından zengindir. Bu nedenle aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Ayrıca aşırı protein alımından dolayı aşırı protein alımı böbrek hastalığına neden olabilir. Yumurtalar yalnızca ek olarak kullanılmalıdır.

Alerjik Olan Kediler Yumurta Yiyebilir Mi?

Bazı kediler doğuştan alerjik reaksiyon göstermektedir. Yumurta da alerji meydana getirebilecek bir besindir ve bazı kedilerde alerjen olabilir. Bunu anlamak için kedinizin yumurta yemeye ihtiyacı olabilir. Bu nedenle ilk kez yumurta verdiğinizde az bir miktar ekleyin. Ardından kaşıntı, öksürük ve hazımsızlık gibi herhangi bir belirti gösterip göstermediğini kontrol edin. Kedinizde herhangi bir sorun meydana gelirse yumurta vermeyi kesin. Gerekirse veteriner hekiminiz ile iletişime geçin.

Hangi Durumlarda Kedilere Yumurta Verilmesi Doğru Değildir?

Bazı tıbbi durumlar söz konusu ise kedinize yumurta vermeniz doğru olmayacaktır. Obezite, böbrek hastalığı ve diğer sağlık sorunları gibi tıbbi durumlr yaşamakta olan kediler için yumurta yemek tehlikeli olabilir. Bu tarz bir sağlık sorunu olan bir kediniz varsa yumurta yedirmeden önce lütfen veteriner hekiminize danışın.

Kediler İçin Nasıl Yumurta Uygun Olacaktır?

Kedinize yumurta yedirebilmeniz için uygun koşulları sağlamalısınız. Örnek ile açıklamak gerekirse, bir kediye yumurta vereceğiniz zaman, yumurtanın miktarını kedinin yaşına, diyetine ve sağlık durumuna göre belirlemeniz gerekmektedir. Kedinize bütün bir yumurta vermek çok fazla gelecektir. Kediler için bir tam yumurta, bir insanın tek başına sekiz yumurta yemesine eşdeğerdir. Bu yüzden kediniz için ideal olan yarım yumurta olacaktır. Yumurtaların besin değerleri dengeli olmadığı için, kedinize her gün yumurta yedirmek yarardan çok zarar meydana getirecektir. Kediniz için uygun olan haftada en fazla bir kez yumurta yemesidir.

Kedilere Çiğ Yumurta Mı Verilmelidir?

Kedi Yumurta Yer Mi? – Kediler İçin Zararlı Yiyecekler

Kedi sahiplerinden bazıları, kediler için çiğ yumurtanın daha besleyici olduğunu düşünmektedir. Bu düşünce tamamen yanlış bir bilgidir. Çiğ yumurta tüketen kedilerde, enfeksiyon oluşma riski yüksektir. Özellikle güçsüz bir bağışıklık sistemine sahip olan kediler veya herhangi bir hastalığı bulunan kediler için çiğ yumurta çok zararlıdır. Bunların yanında, kedilerde çiğ yumurta ile oluşa bakteriler sahiplerine veya herhangi bir insana da geçmesi mümkün olan bir durumdur. Ayrıca çiğ yumurta yiyen kedilerin ciltlerinde ve tüylerinde sorunlar meydana gelebilmektedir. Çiğ yumurta, içerisinde biotin emen bir protein bulundurmaktadır. Bu da birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı kedinize haşlanmış yumurta vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca en iyi kedi kumu bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yumurtanın Sarısı Mı veya Beyazı Mı Kedilere Verilmelidir?

Haşlanmış yumurta yemesi gereken kediler için, yumurtanın hangi kısmı daha yararlıdır? Pişmiş yumurta olduğu sürece kedilerin yumurta yemelerinde bir sakın olmadığını anladık. Fakat yumurtanın sarısı mı daha yararlı beyazı mı şimdi bir de ona bakalım. Aslında yumurtanın beyazında bulunan protein kediler için yağ bakımından düşük ve fakat besinler açısından zengindir. Ama bunun yanında kedinizin yumurta sarısını yemesinde de bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak yumurta sarısının oranı daha düşük olması daha doğru olacaktır.

Kedi Yumurta İçer Mi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

Bir kedi ne kadar sürede büyür?

Yavru kediniz üç ila altı aylıkken büyüyecek ve güçlü kaslar, kemikler ve sosyal beceriler geliştirecek. Yetişkin kedilerin üç kat daha fazla enerjiye ihtiyaçları vardır, bu nedenle yüksek enerjili yiyeceklere ihtiyaçları vardır, ancak süt dişlerinin yerini yetişkin dişleri almadığı için yemeleri kolay olmalıdır.

Kedilerin ağlamaları söz konusu mudur?

Kedilerin gözleri sulu olabilir ama bu duygusal bir tepki değildir. Kediler insanlar gibi ağlama özelliği göstermez. Kedilerin yalnızca bir yerlerine bir şey olduğunda ve yaralandığında gözleri yaşarır.

Kediler neden ısırır?

Kedilerin ısırmasının birçok nedeni vardır. Stres, öfke veya korku, kedinin sizi ısırmasına neden olabilir.