Türkiye’de son yıllarda sokak hayvanlarının sayısı büyük hızla arttı ve hiçbir önlem alınamadı. Artışlar sürekli devam ederken sokakta yaşayan hayvanlar çok fazla gıda, sağlık ve benzer sorunlara maruz kaldılar ve bırakıldılar.

Hayvanların sokaklarda yaşaması için uygun ortam olmaması, insanlar ve hayvanların sokaklarda birlikte yaşamasının hijyen ve benzer sebeplerden uygun olmuyor olması sebeplerine rağmen sokak hayvanları için son teknoloji barınaklar maalesef ki kurulmadı. En azından Türkiye’de ve birçok ülkede sokak hayvanlarının barınaklarda yaşama hakkı olmadığı, rahat ve güvenli bir yaşam sürmelerine izin verilmediğini artık herkes biliyor. Sokak hayvanlarını sahiplenmek önemli olsa da, evcil hayvan bakmak bir o kadar zor olabilir. Ama bunu kolay hale getirmek için bazı yöntemler yok değil.

Eviniz uygunsa alın

Herhangi bir evcil hayvan bakmaya başlamadan önce evinizi onun için uygun hale getirin. Onun bir canlı olduğu, bir yaşam alanına ihtiyaç duyacağını asla unutmayın. Eğer bir köpek alacaksanız onun için ayrı bir yer olması gerekeceğini, onun sadece ev içerisinde kalmayacağını ve gezdirmek için sokağa çıkarken kendisinin yolu aşabilmesini sağlayın.

Sağlık için önlemler alın

Hayvanların evinizde zarar görmemesi için kırılacakları açık alanlarda bırakmayın. Beklenmedik bir anda zıplamaları, atlamaları ve benzer eylemler yapabileceğini unutmayın. Ne kadar zeki olurlarsa olsun onların bir hayvan olduğu, insanlar kadar iyi düşünemediklerini ve insanların yaşam alanları hakkında tam bilgi sahibi olmadıklarını unutmayın. Onların size karşı zarar vermemesi için sizinde onlara zarar vermemeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Mutlaka yedek gıda depolayın

Evcil hayvanlarınız için evinizde mutlaka yedek mama barındırın. Yedek mamalar her zaman güvenli olacaktır ve beklenmedik kaos durumlarında mamaya ulaşımda sorun yaşamanızı engeller. Bu sayede hem sizin içiniz rahat olur, hem de hayvanınız öğün, mama ve benzer değişimler yaşamayacak olduğu için daha sakin olur.

Gizli alan ayırın

Evinize bir çocuk gelecek olursa ve hayvanınız bu durumdan etkilenmesin istiyorsanız, özellikle alışma dönemindeyse mutlaka hayvanınızı tanıyarak buna uygun gizli alanlar oluşturun. Belki oturma odasında olmayabilir ama yatak odasında bir süre hayvanınızın evin şımarık çocuğu gidene kadar tek başına kalması ve oyuncaklar ile oynaması daha yararlı olabilir. Bunu gözlemleyerek anlayabilirsiniz.
Kategori: