Dünyanın en tehlikeli canlıları arasında yer alan ve bir insanı öldürmeden bırakması pek de mümkün olmayacak saldırılar gerçekleştirebilmek gücünde olan köpekbalıklarının olası saldırılarından kurtulmak için yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler var. Bu konuda eğer ki başarılı bir yüzücü olmadan açık denizlere açılırsanız köpekbalığı saldırıları ile karşılaşırsanız bu durumda ölümle karşı karşıya kalmaktan başka şansınız olmayabilir ve sonunuz ölüm olabilir.Köpekbalığı Saldırısından Nasıl Kurtulunur?

Asla ölü gibi durmayın

Bir köpekbalığı saldırısından kurtulmak veya köpekbalığından kurtulmak için suyun üzerinde hareketsiz durmayın. Bu durumda köpekbalığı sizi başarılı ile avladığını düşünecek ve sizi yemeye başlayacaktır. Bu durumda köpekbalığından kurtulmak mümkün olamayacağı gibi, kendinizi bile bile ölüme götürmüş olabilirsiniz. Ancak son sürat yüzmeye devam ederseniz belki köpekbalığından kurtulmayı başarabilir ve bunun sonucunda anlatacak bir hikayeye sahip olabilirsiniz. İyi yönünden bakın, köpekbalığından kurtulan kaç tane insan var ki?

Burnuna vurun

Eğer köpekbalığı üzerinize geliyor ise onu etkisiz hale getirmek için en iyi yer burun kısmıdır. Burnuna vurmanız durumunda geri hızla çekilebilir ve ölebilir. Bunu yapabilmek için mümkünse elinizde varsa kesici aletleri kullanın. Canı acıyacağı için köpekbalığı geri çekilecektir. Ancak buna katılmayan insanların sayısı da son derece fazladır. Özellikle sadece yumruk gibi bir el hareketi ile köpekbalığına vurulmasının onu daha fazla kızdırabileceği ve bunun ise sonucunda köpekbalığının kişiye daha fazla saldırmasına ve daha fazla öfke duymasına sebep olabileceği görüşüne sahip olanlar mevcuttur.

Gözlerini yaralayın

Eğer bir köpekbalığı size saldırmaya başladı ise öncelikle sakin kalmaya çalışın. Bu durumda sakin kalmak mümkün değil ancak çok büyük panik yapmadan köpekbalığının direkt olarak gözlerine odaklanın. Ellerinizi gözlerine doğru sokabilirseniz ve onu gözünden yaralayabilirseniz görme yetisi kaybolacak ve bu sayede hem can acısı hem de görememesi nedeniyle size saldırıyı kesecektir. Bu sayede köpekbalığından kurtulmak için daha büyük şansınız olabilir. Özellikle bıçak varsa gözlerine batırmaya çalışmak veya solungaçlarına batırmak onu öldürecektir.

Çember mi kuruyor?

Eğer köpekbalığı sizin etrafınızda çember kurarak (yuvarlak çizerek) hareket ediyorsa size saldırmaya hazırlanıyor demektir. Onunla savaşmaya hemen hazırlanın. Özellikle bu tür durumlarda hemen kaçmanız mümkün olmayacak ise ve yakında bir kara parçası yoksa saldırı karşısında en yüksek şiddetle hareket edin. Canınız acıyacak, belki de kan kaybedeceksiniz ancak sonunda kazanan siz olabilirsiniz. Siz olmak için ise köpekbalığına yani düşmana karşı savaşmak zorundasınız.

Düşmanın elinde füzeler olabilir, sizin elinizde ise bıçak olabilir. Ancak o bıçağın düşmanın kalbine roketi atmadan önce gelmesi durumunda unutmayın ki kazanan siz olursunuz.

Zikzak çizmeye başladıysa

Eğer köpekbalığı etrafınızda zikzak çizmeye başladıysa hemen sığınacak bir kara parçası bulun veya hemen geri geri yüzmeye başlayın. Bu sizi kurtarabilecek tek hamle olabilir.

Yaklaşıyorsa hareketsiz ve sessiz kalın

Eğer bir köpekbalığı size yaklaşıyor ise bu durumda hemen sakin ve sessiz kalın. Asla kıpırdamayın. Sizi bir kaya veya farklı bir şey zannederek saldırmayabilir. Bir süre bekledikten sonra hareket etmeye hazır olmadan önce köpekbalığının sizin yanınızda olmadığını anlayın ve onun ardından hemen yüzmeye başlayın.

Kıyıya seslenin

Eğer köpekbalığı gördüyseniz hemen yüksek sesle kıyıda olanlara seslenin. Kıyıda olanların bunu bilmesi size yardımı daha hızlı ulaştırabileceği gibi işaret fişeği gibi ürünler ile sizin kurtulmanızı yardımcı olacak adımlar atmalarını hızlandırır. Özellikle kıyıya çok yakınsanız diğer insanları da kurtaracak olduğunuz gibi hem de kendi canınızı kurtarmış olursunuz. Asla bir köpekbalığı gördükten sonra umursamamazlık yapmayın ve derhal herkesi en yüksek sesle arka arkaya bağırarak uyarın. Bu durum köpekbalığı konusunda herkesin bilgi sahibi olmasını sağlar.

Evcil hayvanları suda yalnız bırakmayın

Özellikle köpekler ve kedileri asla suda uzun süre yalnız bırakmayın. Bunlar köpekbalığının daha fazla dikkatini çekebilir ve diğer insanların canına zarar gelmesine neden olabilirler.

Hayvanları izleyin

Bir denizde veya okyanusta olaylar hakkında en iyi bilgi sahibi oranın en uzun süredir yaşayanlarıdır. Eğer bir kaplumbağa kaçıyor ve düzensiz hareket ediyor ise bu durumda dişlek bir tehdit geliyor demektir. Sadece tek bir tehdit değil, birden fazla tehdit geliyor olabilir. Bunun dışında eğer sürü halinde balıklar hızla farklı yöne kaçıyor ise bu durumda derhal olan biteni izleyin ve hızla hareket edin. Aksi durumda köpekbalığı sizi öldürebileceği gibi, diğer zehirli ve büyük deniz canlılarının saldırılarına da uğrama riskiniz artabilir.Köpekbalığı Saldırısından Nasıl Kurtulunur?

Bunu engellemek için özellikle o bölgede köpekbalığı olup olmadığını öğrenin ve hayvanların hareketlerinin her zaman olmasa bile çoğu zaman doğru olabileceği gerçeğini asla aklınızdan çıkarmayın. Aklınızda mutlaka hayvanların olası tehditlere karşı insana göre çok daha hızlı hareket edebileceği ihtimalini çıkarmayın.

Gece ve tek yüzmeyin

Tek denizde yüzmeyin. Hiçbir zaman denizde tek başınıza yüzmek güvenli değildir. En iyi yüzücü sertifikalarına sahip olsanız bile denizler insanlar için tehlikedir. Tehlikelerden uzak durmak için özellikle de gece saatlerinde denize asla girmeyin. Eğer köpekbalığı gibi hayvanları görmek mümkün değildir ancak onlar sizi görebilir ve size saldırabilirler. Bu sebeple tek ve gece asla denize girmeyin. Bunun yerine gece havuza girmek son derece daha güvenli olduğu gibi hem daha sıcak olacaktır. Deniz gece saatlerinde daha soğuk olacağı gibi bayılma ve benzer durumlarda insanların sizi görmesi de mümkün olamayabilir.

Otellerde veya evinizde her zaman havuz en güvenli ve temizi olacaktır.

Kendi kendinizi riske atmayın

Kendi kendinizi riske atmamak için dalış yapacaksanız köpekbalığı görmeye hazır olun. Eğer ki köpekbalığı gördüyseniz bu durumda ne yapacak olduğunuzu bilin. Buna karşılık olarak çok sayıda köpekbalığı görmek mümkün olabileceği gibi bunların grup halinde size saldırması da kısa süre içerisinde mümkün olabilir.

Bazı köpekbalığı türleri daha saldırgandır

Büyük beyaz, kaplan ve boğa köpekbalığı saldırgan olanlar arasında yer alır. Bu sebeple köpekbalığı konusunda önce bunları tanıyın ve diğer bazı köpekbalığı türlerinin daha az saldırgan olacağını aklınızdan asla çıkarmayın. Ancak tüm köpekbalığı türlerinin insanlara ve diğer canlılara saldırmaya eğilimi olduğunu ve bu sebeple bunların yanında durmamak gerektiğini de her zaman için hatırlayın.

Parlak renkler giymeyin

Denize girerken şort ve mayo gibi takımlarda asla parlak renkleri tercih etmeyin. Özellikle de açık denizlerde yüzecekseniz bu renkleri tercih etmemeye özen gösterin. Sarı ve turuncu ile gri renkleri tercih etmemeye özen gösterirseniz olası saldırılardan çok daha az etkilenebilirsiniz. Bu nedenle koyu ve parlak olmayan renkler her zaman en iyi tercih olacaktır.

Yerlilerle görüşün

Bilmediğiniz bir yerde yüzmeye başlamadan hemen önce mutlaka yerliler ile bu bölgede köpekbalığı tehdidi olup olmadığını sorgulayın. Bilinçlenin ve olası bir hayvan tehdidi var ise buna karşı ne yapabileceğinizi, nereye kadar yüzebileceğiniz gibi konularla ilgili yerlilere danışın. Bunlar sayesinde köpekbalığının saldırısına uğramadan keyifli yüzebilir ve eğlenebilirsiniz. Yine bu noktada son derece dikkatli olmak ve her zaman beklenmedik deniz tehlikelerinin olduğundan haberdar olmak önemli bir konudur.