Mısır’ı yönettiği ve güzelliği ile bilinen Kleopatra VII hakkında neler biliyoruz? Yapılan araştırmalarca Kleopatra VII tarafından Mısır’ın tam 22 yıl boyunca aralıksız bir şekilde yönetildiği biliniyor. Bu 22 yıl süre içerisinde Mısır’da çok sayıda eser ve gelişim gösterildiği belirtilirken, tarihi araştırmalarda da Kleopatra VII ile ilgili rastlanan baz izler bulunuyor.

Kleopatra VII, Mısırlı Değildi!Kleopatra VII Hakkında Yanlış Bilinenler

Kleopatra VII ile ilgili Makedon ve Yunan olduğu tahmin edilmektedir. Hatta öyle ki Mısırlılar gibi konuşmak için çok uzun süre boyunca çaba harcadığı, bu çabalarda başarılı olmak için kendisinin yoğun uğraşlar verdiğinden söz edilmektedir.

Mısır’ı yönetmesine rağmen konuşmasını sürekli olarak geliştirdiği, kendisinin Mısırlı olmasa bile bir Mısırlı kadar iyi konuşmak için o dönemde çok sayıda insan ile bir araya geldiği iddia edilmektedir. Yapılan araştırmalarda Kleopatra VII’in konuşma kaydı bulunmuyor olsa da, o dönemde kendisi gibi sesinin de güzel olduğu iddia edilmekte.

Kleopatra VII, Stratejik İlişkiler YürütmüştürKleopatra VII Hakkında Yanlış Bilinenler

Gerek ekonomik, gerek ise siyasi sebepler dolayısı ile Antony ve diğer birçok erkek ile çok stratejik ilişkilere adım atan Kleopatra VII, bu konuda hem zeki, hem güzel olarak anılmaktadır. Siyasi olarak daha uzun süre başarı elde edebilmek ve daha fazla tahtta kalabilmek için o dönemin şartlarına uygun yanında olan er kişinin de kendisine güç verecek ve kendisi gibi görünüm açısından daha iyi kişiler olması gerektiği gerçeği ile hareket etmiştir.

Ancak kendisi aynı zamanda yaptığı hesapların hepsinde başarılı olamamış, bazılarında bu sebepler dolayısı ile o dönemde çok ciddi sorunlar yaşadığı da bazı kaynaklarca iddia edilmektedir.

İkili intihar

Antony ve Kleopatra VII intiharı ile ilgili bugüne kadar kafa karışıklıkları yaşandı. Antony’nin kendisini kılıcının üzerine düşerek öldürmesinin sebebi olarak Kleopatra VII ölümünde kendini sorumlu olarak görmesi olduğu düşünülüyor.

Ancak bazı araştırmalarda bu ölümün gelen tepkiler nedeni ile ortaya çıkmış olabileceğine inanılıyor.

Her ne yaşandı ise o dönemden beri adını bugün bile sürdüren Kleopatra VII, güzelliği, zekası ve başarıları ile adından söz ettiren bir kadın olmayı sürdürmüştür.
Kategori: